Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Najtańsze OC – jak duże mogą być różnice w cenie?
Redakcja BiznesInfo
Redakcja BiznesInfo 22.03.2022 08:28

Najtańsze OC – jak duże mogą być różnice w cenie?

Materiał zewnętrzny
pexels

Wielu kierowców zastanawia się, z czego wynikają różnice między kosztami polisy oferowanymi w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Pytanie jest w pełni uzasadnione, ponieważ składki mogą się różnić nawet o kilkaset złotych. Tymczasem nikt nie chce przepłacać, lecz wykupić możliwie najtańsze OC.

Ryzyko ubezpieczeniowe – to ono ma znaczenie

Podstawą do wyliczenia składki na obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu jest… ryzyko ubezpieczeniowe, z jakim wiąże się właściciel auta oraz samochód. Im jest ono większe (z punktu widzenia ubezpieczyciela), tym wyższa proponowana składka. Rzecz w tym, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe może nieco inaczej definiować ryzyko, dlatego najtańsze ubezpieczenie OC samochodu nierzadko wynosi nawet kilkaset złotych mniej.

Na ryzyko ubezpieczeniowe składa się wiele czynników. Największe znaczenie ma wiek i doświadczenie kierowcy, dlatego młode osoby z dopiero co wydanym prawem jazdy płacą nawet dwukrotnie większe składki. Istotną rolę odgrywają też: marka i model pojazdu, pojemność silnika.

Najdroższe a najtańsze OC – ile trzeba zapłacić?

Aby poznać różnice między najdroższą a najtańszą polisą, warto przyjrzeć się poniższym przykładom.

Przykład 1. Załóżmy, że masz 36 lat i mieszkasz w Gdańsku. Ubezpieczasz Forda Fiestę z roku 2015 o pojemności silnika 998 cm³. Najtańsza oferta ubezpieczeniowa wynosi 492,31 zł (BeSafe), zaś koszt najdroższej polisy wynosi 686 zł (Benefia). W tej najwyższej cenie możesz u innego ubezpieczyciela wykupić OC + AC Mini + Assistance (Link4).

Przykład 2. Załóżmy, że masz 61 lat i mieszkasz we Wschowej. Ubezpieczasz Skodę Fabię z 2016 roku o pojemności silnika 1 l. Najtańsza oferta OC to koszt 248 zł (Link4), zaś najdroższa to 525 zł (Generali).

Jak wynika z powyższych przykładów, różnica w cenie wynosi co najmniej kilkaset złotych.

Wylicz ubezpieczenie samochodu i zapłać mniej

Chcesz płacić mniej za obowiązkową polisę komunikacyjną? Rozwiązanie jest proste: wylicz ubezpieczenie samochodu za pomocą internetowego kalkulatora. Takie narzędzie dostępne jest w serwisie porównywarkowym – skorzystasz z niego bezpłatnie.

Jak to działa? Wystarczy wypełnić specjalny formularz, odpowiadając na pytania. Po zaakceptowaniu regulaminu otrzymasz informację zwrotną – zajmie to zaledwie kilkanaście sekund. Potem nie pozostaje nic innego jak tylko porównać oferty i wybrać niedrogą polisę.

Pamiętaj! Za obowiązkowe ubezpieczenie OC nie ma sensu przepłacać. Zakres ochrony oraz sumy gwarancyjne są regulowane przepisami, dlatego wysokość składki nie ma tutaj znaczenia. Jeżeli więc wybierzesz najtańsze OC samochodu, masz szansę sporo zaoszczędzić. Uzyskaną różnicę możesz przeznaczyć np. na wykupienie polisy AC lub innego ubezpieczenia rozszerzającego zakres ochrony. 

Artykuł sponsorowany

Tagi: