BiznesINFO.pl Polska i Świat Ministerstwo szykuje zmiany prawne. Może zapukać do Ciebie straż miejska
BiznesINFO

Ministerstwo szykuje zmiany prawne. Może zapukać do Ciebie straż miejska

18 września 2023
Autor tekstu: Paweł Makowiec

Już wkrótce właściciele nieruchomości mogą się nieźle zdziwić, widząc pod drzwiami strażników miejskich chcących przeprowadzić kontrolę. Wszystko za sprawą ustawy, nad którą pracuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - oraz brakiem jednego dokumentu, co ma być karane grzywną.

Prace Ministerstwa

Projekt ustawy opracowywany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ma nadać strażnikom miejskim uprawnienia do przeprowadzania kontroli w domach Polaków . Konkretnej daty wejścia prawa w życie jeszcze nie ujawniono.

Jak jednak podaje portal Interia.pl, Ministerstwo opublikowało projekt nowej ustawy. Okazuje się, że oprócz kontroli, strażnicy posiadaliby również możliwość nałożenia grzywny na tych mieszkańców , którzy nie będą posiadać wymaganego dokumentu podczas takiej kontroli.

Martwy zapis

Dokument, o który jest całe zamieszanie, to dowód wpisu budynku do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Obowiązek wpisu wprowadzono razem z ewidencją ponad 2,5 roku temu, jeżeli źródło spalania paliw nie jest większe niż 1MW mocy cieplnej . Właściciele już istniejących budynków mieli pół roku na wpisanie ich do ewidencji, zaś nowe budynki muszą się w niej pojawić w ciągu 14 dni.

Jak jednak zaznacza Interia.pl, z CEEB od początku jest jeden problem. Za brak wpisu do CEEB jest przewidziana grzywna - tyle, że w ustawie wprowadzającej ewidencję nie przewidziano, kto ma uprawnienia do jej nakładania . De facto prawo jest więc martwe, a “zapominalskich” nie spotyka żadna kara za brak wpisu. Projekt ustawy MSWiA ma to jednak zmienić.

Wpis jest bezpłatny

Co zatem mają zrobić ci, którzy przez ostatnie dwa i pół roku nie wpisali budynku do ewidencji pomimo obowiązku? W świetle projektu ustawy nie pozostaje im nic innego, jak możliwie najszybciej wpisać swój budynek do CEEB i nie martwić się ryzykiem otrzymania grzywny podczas kontroli.

Według informacji Interii, wpisanie budynku do CEEB jest całkowicie bezpłatne i możliwe drogą tradycyjną (w urzędzie gminy lub miasta), listowną oraz przez internet . We wpisie oprócz podstawowych danych budynku jak np. adres czy rodzaj obiektu muszą się znaleźć też dane o ilości i rodzajach źródeł ciepła.

Mandat za zbieranie grzybów. Tym grzybiarzom grożą wysokie kary
Obserwuj nas w
autor
Paweł Makowiec

Paweł Makowiec

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie