Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Mały ZUS plus dla przedsiębiorców. Czas na zgłoszenie tylko do 31 stycznia
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 18.01.2023 09:49

Mały ZUS plus dla przedsiębiorców. Czas na zgłoszenie tylko do 31 stycznia

ZUS, pieniądze
Biznesinfo

Tylko do końca miesiąca właściciele firm mogą zgłaszać się do małego ZUS-u plus. Dzięki temu uzyskają niższe składki na ubezpieczenia społeczne (liczone od dochodu z działalności prowadzonej w ubiegłym roku kalendarzowym). Z ulgi mogą skorzystać ci przedsiębiorcy, których przychody nie przekroczyły w 2022 roku 120 tys. zł. To nie jedyny warunek.

Mały ZUS plus — co musisz o tym wiedzieć?

Mały ZUS plus umożliwia przedsiębiorcy płacenie niższych składek za ubezpieczenia społeczne przez maksymalnie 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy prowadzenia firmy (ważne: ulga nie dotyczy składki zdrowotnej).

Możliwość opłacania niższych składek na ubezpieczenie społeczne to prawo, nie obowiązek. Przedsiębiorca może zdecydować, co jest w danym momencie dla niego korzystne i sobie to skalkulować. Na pewno niższe składki na ubezpieczenia społeczne to niższe koszty prowadzenia firmy. Jednak niskie składki to też niskie świadczenia wypłacane w związku z chorobą, opieką nad chorym członkiem rodziny, czy wyliczoną rentą bądź emeryturą — wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim w informacji nadesłanej do redakcji Biznesinfo.

Aby skorzystać z małego ZUS-u plus, zeszłoroczne przychody przedsiębiorcy nie mogą przekroczyć 120 tys. zł, a czas prowadzenia działalności musi wynieść minimum 60 dni.

To oznacza, że mały ZUS plus nie przysługuje osobom dopiero rozpoczynającym prowadzenie własnego biznesu, te mogą skorzystać z preferencyjnych składek liczonych od kwoty co najmniej 30 procent minimalnego wynagrodzenia — dodaje Beata Kopczyńska.

Jak dokonać zgłoszenia?

Aby skorzystać z możliwości płacenia niższych składek, przedsiębiorca powinien dokonać zgłoszenia w ZUS. W tym celu musi wyrejestrować się z ubezpieczeń z aktualnym kodem ubezpieczenia i dopiero wtedy na nowo zgłosić się do ubezpieczeń społecznych bądź ubezpieczenia zdrowotnego — z kodem właściwym dla małego ZUS-u plus tj. rozpoczynającym się od 0590 lub 0592. Czas, by to zrobić, upływa z końcem stycznia. 

Ci przedsiębiorcy, którzy już w zeszłym roku korzystali z niższych składek i wciąż spełniają powyższe warunki, nie muszą ponownie zgłaszać się do ZUS-u.

Istotne jest jednak to, iż każdy właściciel firmy, korzystający z małego ZUS-u plus w styczniu, powinien do 20 lutego przekazać w deklaracji rozliczeniowej bądź imiennym raporcie miesięcznym (ZUS DRA cz. II/ ZUS RCA cz. II) informacje o:

  • rocznym przychodzie,

  • rocznym dochodzie,

  • formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej,

  • podstawie wymiaru składek.

Kto nie skorzysta z ulgi?

Mały ZUS plus nie obejmuje przedsiębiorców rozliczających się za pomocą karty podatkowej, korzystających ze zwolnienia sprzedaży od podatku VAT oraz prowadzących inną pozarolniczą działalność. W komunikacie zakładu czytamy, iż z ulgi nie skorzystają również osoby, które wykonują dla byłego lub obecnego pracodawcy to, co robiły dla niego jako pracownik w tym lub poprzednim roku kalendarzowym.