Minister Łukasz Szumowski o możliwościach polskiej służby zdrowia
pixabay/1662222
Autor Radosław Święcki - 31 Marca 2020

Szumowski ujawnia możliwości służby zdrowia. Przekroczenie wskazanej liczby załamie system

Liczba, którą jesteśmy w stanie udźwignąć, jeżeli chodzi o liczbę łóżek i respiratorów to ok. 10 tys. chorych jednocześnie – mówi w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister Łukasz Szumowski o możliwościach służby zdrowia

Minister zdrowia Łukasz Szumowski w wywiadzie dla „DGP” podkreśla, że mamy duże szanse na przezwyciężenie epidemii, jeśli „jako Polacy wytrzymamy psychicznie i nie będziemy się spotykać na grillach czy placach zabaw”.

Pytany o to, jak długo musimy wytrzymać, szef resortu zdrowia podkreśla, że tego na razie nie wie nikt.

Dzisiaj ostatni dzień pracy dla kilkudziesięciu tysięcy Polaków. Pracodawcy już nie czekająDzisiaj ostatni dzień pracy dla kilkudziesięciu tysięcy Polaków. Pracodawcy już nie czekająCzytaj dalej

- Nie ma modeli długotrwałych, bo epidemia jest nowa. Wiadomo, że liczba zachorowań będzie wzrastać. To nie ulega wątpliwości. Pytanie jednak, czy będzie rosło to w tempie, które pozwoli na to, aby służba zdrowia i państwo wytrzymały tak jak w Danii, Belgii czy Japonii, czy też znajdziemy się w sytuacji Włoch i Hiszpanii – mówi Szumowski.

Dopytywany o to, ile jesteśmy w stanie wytrzymać, minister odpowiada: „Myślę, że w granicach 10 tys. chorych jednocześnie. To liczba, którą jesteśmy w stanie udźwignąć, jeżeli chodzi o liczbę łóżek i respiratorów”.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Córka Kowalskiej nie może samodzielnie oddychać. Piosenkarka właśnie przekazała druzgocącą wiadomość

Zabezpieczenie personelu wyzwaniem

Szumowski podkreśla, że jednym z najważniejszym wyzwań przed jakimi stoimy to zabezpieczenie personelu medycznego przez zakażeniem.

- Jeśli nie uda się zachować podstawowych zasad ostrożności, to personel medyczny będzie bardzo zagrożony i zacznie go brakować. Dlatego budujemy teraz izolatoria przy szpitalach, aby pacjenci mogli tam czekać na wynik testu. Chcemy uruchomić specjalne hotele dla medyków. Widzimy, co się dzieje w innych krajach, i chcemy uniknąć czarnych scenariuszy, które tam się ziszczają. Chorowanie w domu nie jest dobrym rozwiązaniem – mówi minister.

Przypomnijmy, że liczba osób zakażonych koronawirusem wynosi obecnie 2132 osoby (stan na poranek 31 marca). Dotychczas zmarło 31 pacjentów.

Jeszcze surowsze ograniczenia. Punkty usług do zamknięcia, w sklepach obowiązkowe rękawiczkiJeszcze surowsze ograniczenia. Punkty usług do zamknięcia, w sklepach obowiązkowe rękawiczkiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Urząd Miasta rozdaje maseczki i płyny dezynfekujące. W tym mieście na Mazowszu dostaną je wszyscy
  2. Nie żyje niemowlę zarażone koronawirusem. Okazuje się, że patogen może być groźny również dla najmłodszych
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. 22 mln użytkowników telefonów w Chinach mniej. Media dostrzegły związek z pandemią
Orlen przekazał 2 wiadomości ws. ich płynu do dezynfekcji rąk. Jedną dobrą, a drugą bardzo złąOrlen przekazał 2 wiadomości ws. ich płynu do dezynfekcji rąk. Jedną dobrą, a drugą bardzo złąCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News