Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wakacje w górach możesz skończyć zamknięciem w domu. Dwa tygodnie spędzisz na kwarantannie, wystarczy jeden błąd
Maria Glinka
Maria Glinka 28.05.2020 02:00

Wakacje w górach możesz skończyć zamknięciem w domu. Dwa tygodnie spędzisz na kwarantannie, wystarczy jeden błąd

Kwarantanna za nieumyślne przekroczenie granicy państwa
Pixabay/pcdazero

Kwarantanna za nieuwagę

Wakacje w Szczawnicy postanowiła spędzić rodzina z Łodzi. W trakcie pobytu w górach udała się na spacer deptakiem nad Dunajcem i przez nieuwagę przekroczyła granicę ze Słowacją. Niestety, w drodze powrotnej spotkała patrol Karpackiego Oddziału Straży Granicznej oraz żołnierzy 6. Brygady Powietrzno-Desantowej, którzy okazali się bezkompromisowi. Ich zdaniem rodzina złamała przepisy wprowadzone w Polsce na czas epidemii i wszystkich objęto przymusową dwutygodniową kwarantanną.

Argumentacja funkcjonariuszy opierała się na zapisach dotyczących możliwości przekraczania granicy Polski tylko w wyznaczonych punktach. Kontrola graniczna obowiązuje do 12 czerwca 2020 r., a spacerowicze przekroczyli granicę w niedozwolonym miejscu. Na Słowację można się bowiem dostać jedynie przez Chyżne i Barwinek – przypominają finanse.wp.pl.

Bezpodstawna kwarantanna?

Gazeta Wyborcza zwraca uwagę na absurd zaistniałej sytuacji i bezpodstawność wysłania całej rodziny na kwarantannę. Spacerowicze nie spotkali bowiem na swojej drodze żadnego przechodnia, niczego nie dotykali i zawrócili w stronę polską.

Poza tym Słowacja to jeden z krajów europejskim o najniższych wskaźnikach dotyczących koronawirusa. Zachorowało tam łącznie 1 515 osób, a zmarło zaledwie 28. Strażnicy Graniczni byli jednak nieprzejednani i skrócili wakacje rodziny z Łodzi.