Kontrola w związku z niepłaceniem za RTV
Pixabay/gosiak1980
Autor Maria Glinka - 6 Marca 2020

Zapukają do twoich drzwi i mogą nałożyć karę. W 2019 zmusili do zapłaty 10 tys. Polaków

Kontrola z Poczty Polskiej grozi wszystkim, którzy uchylili się opłacenia abonamentu RTV. Choć niewielu wie, weryfikacja uiszczenia opłaty za radio lub telewizor może zakończyć się nawet mandatem.

Kontrola dla posiadaczy sprzętu RTV

Kontrola z Poczty Polskiej czeka każdego, kto nie zapłaci za radio lub telewizor. Wszystko dlatego, że opłatę za RTV uiszcza rokrocznie zaledwie milion Polaków – podaje next.gazeta.pl. Czy mamy obowiązek wpuścić kontrolera do domu? Powinniśmy to zrobić, ale ustawa nie nakłada na nas takiego obowiązku.

Szykują się nowe zasiłki. Ich koszt może wynieść 1136 zł na uprawnionegoSzykują się nowe zasiłki. Ich koszt może wynieść 1136 zł na uprawnionegoCzytaj dalej

„Mając na uwadze ogólne przepisy, również te wynikające bezpośrednio z konstytucji, przeszukanie mieszkania bez zgody właściciela może mieć miejsce jedynie wtedy, gdy przewiduje to ustawa” – tłumaczy adwokat Sylwia Grabowska.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia. Ty też możesz dostać zwrot z kredytu
2. Pilna konferencja Morawieckiego i Szumowskiego. Zapowiedziedzieli łagodzenie obostrzeń

Surowe kary pieniężne za omijanie prawa

W sytuacji, gdy kontroler uzna, że obywatel nie wnosi opłaty za przechowywany w domu telewizor czy odbiornik radiowy, może wystawić mandat. Jego wysokość to nawet 30-krotność miesięcznego abonamentu, co w niektórych przypadkach może oznaczać kwotę nawet 681 zł.

W 2019 r. około 10 tys. osób otrzymało kary finansowe z tytułu braku płatności za RTV. Dzięki temu do budżetu państwowego wpłynęło dodatkowe 6,5 mln zł.

Popularna ulga w PIT może wprowadzić cię w tarapaty. ZUS może kazać oddać pieniądzePopularna ulga w PIT może wprowadzić cię w tarapaty. ZUS może kazać oddać pieniądzeCzytaj dalej

Stawki abonamentu

W celu uniknięcia nieprzyjemnego doświadczenia w postaci mandatu, warto przypomnieć stawki miesięczne za RTV, do płacenia których zobligowani są wszyscy ich posiadacze.

Miesięczna opłata za abonament dla jednego radia wynosi zaledwie 7 zł. Gdy w domu znajduje się sam telewizor lub oba urządzenia to wysokość należności wzrasta do 22 zł.

Jeżeli obywatel zdecyduje się zapłacić z góry za dłuższe okresy to może liczyć na obniżki. Stawki ustalone dla radioodbiorników pozwalają na zaoszczędzenie pieniędzy. Za dwa miesiące z góry należy zapłacić 13,60 zł, a za trzy miesiące – 20,15 zł. W przypadku, gdy użytkownik chce uregulować płatność za pół roku to musi liczyć się z wydatkiem 39,90 zł. Roczna opłata z góry za radio wynosi 75,60 zł, co stanowi o 8,4 zł mniej niż przy płaceniu abonamentu co miesiąc.

W przypadku telewizorów stawki są wyższe. Kwota, którą należy uiścić za dwa miesiące wynosi 44,05 zł, a za trzy – 65,35 zł. W przypadku chęci zapłacenia za pół roku trzeba być gotowym do zapłacenia 129,40 zł. Roczna opłata to wydatek rzędu 245,15 zł.

Oto najnowsze, ulubione marki samochodów Polaków. Nowy lider zaskakujeOto najnowsze, ulubione marki samochodów Polaków. Nowy lider zaskakujeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejna osoba umarła w Ośrodku Caritas. Placówka potrzebuje pilnej pomocy, sytuacja jest coraz gorsza
  2. Biedronka rusza naprzeciw obecnym wymaganiom. W każdym sklepie popularnej sieci kupimy maseczki ochronne
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Ogromne zmiany w Polsce. Premier zdradził cały plan, wiadomo co z hotelami i wakacjami
Produkty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiProdukty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News