BiznesINFO.pl

Unsplash/Macau Photo Agency, Pexels/Andrea Piacquadio

Ekspert przestrzega przed konfliktem Pekin-Waszyngton. Może zmienić więcej, niż myślimy

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Konflikt Chiny-USA niczym zimna wojna

Do nowego rozdania w konflikcie Chiny-USA może dojść za sprawą pandemii. Zdaniem redaktorek hiszpańskiego dziennika "El Pais" świat stanął w obliczu nowej zimnej wojny, w której na przeciwko siebie znalazły się dwie potęgi gospodarcze. Jednak obecny konflikt Chiny-USA jest zdecydowanie inny niż zimnowojenna rywalizacja Waszyngtonu i Moskwy. Świat XXI wieku to rzeczywistość pełna wzajemnych zależności, które, mimo ewidentnych różnic ideologicznych, widać między Chinami a USA.

Anthony Saich z Uniwersytetu Harvarda wskazuje, że główną kością niezgody między Pekinem a Waszyngtonem pozostają kwestie gospodarcze, mimo że państwa powiązane są ze sobą handlowo i inwestycyjnie. Do zaostrzenia konfliktu Chiny-USA doszło w momencie pogorszenia sytuacji na Półwyspie Koreańskim. Dysponująca i grożąca bronią jądrową Korea Północna, sojusznik Chin, wysadziła biuro łącznikowe z Koreą Południową, które są sprzymierzone z USA. To jednak nie jedyny aspekt wielowątkowego konfiktu Chiny-USA.

Pandemia dodatkowo wzmaga konflikt Chiny-USA

W ostatnim czasie nie brakuje oskarżeń o odpowiedzialność za pandemię koronawirusa. Konflikt Chiny-USA dodatkowo zaognia kwestia autonomii Hongkongu, statusu Tajwanu czy łamania praw człowieka w Chinach. Do sporu na stałe wkroczyły także potyczki o charakterze politycznym - Chiny niedawno zamknęły konsulat USA w zamian za zamknięcie konsulatu ChRL. Portal forsal.pl przekazuje, że Waszyngton rozważa posunięcie się o krok dalej - w planach jest wydanie zakazu wjazdu dla 270 mln Chińczyków, którzy pozostają w strukturach Komunistycznej Partii Chin. W dalszym ciągu trwa także kosmiczny wyścig zbrojeń przejawiający się w wysyłaniu sond na Marsa.

Co to oznacza dla pozostałych państw? Prawdopodobnie dokonanie wyboru. - Nie wszystkim będzie łatwo utrzymać działające relacje z obiema stronami. Na przykład w sferze technologii są teraz dwa różne systemy i państwa będą musiały wybrać jeden albo drugi - wyznał Saich. Wtóruje mu ekspert ds. chińskich z Ośrodków Studiów Wschodnich dr Michał Bogusz, który przewiduje "rozejście się ścieżek globalizacji". W jego ocenie świat już niedługo podzieli się na mniejsze regionalne zespoły integracji gospodarczej. Kluczowy w tym zakresie będzie koronawirus. - To już było widoczne wcześniej, ale pandemia przyspieszy tylko proces, co samo w sobie pogorszy sytuację Chin - ocenił specjalista.

Jaką pozycję w coraz bardziej widocznym konflikcie Chiny-USA zajmie Unia Europejska?

Zdaniem Bogusza Unia Europejska ma szanse stać się samodzielnym blokiem w rozczłonkowanym po pandemii świecie. Jednak "nie w tym kształcie i formie", w jakim znajduje się w tym momencie.

Wielką niewiadomą pozostaje wybór, którego dokonają kraje Ameryki Łacińskiej. Równie wątpliwa jest decyzja Afryki, coraz bardziej uzależnionej finansowo od Chin . Co z Azją? W ocenie eksperta Chiny będą za wszelką cenę dążyły do objęcia kontynentu swoją strefą wpływów, co biorąc pod uwagę znaczących azjatyckich sojuszników USA (Koreę Południową czy Japonię) może okazać się kolejnym punktem zapalnym konfliktu Chiny-USA.

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

W 2022 roku powstało w Polsce 32 tys. stron nowego prawa. Samo czytanie zajęłoby kilka tygodni
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe święto państwowe. PiS chce ustanowić je jak najszybciej
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Płatne parkowanie w stolicy również w weekendy? Jest stanowisko warszawskiego ratusza
Czytaj więcej >

Polska i Świat

ZUS ostrzega. Nieświadomie możesz udostępnić swoje dane
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ukradli worki z setkami tysięcy złotych i rozpłynęli się w powietrzu. Policja prosi o pomoc
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Podczas remontu znalazł w domu tajemniczą torbę. W środku znajdował się skarb
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]