BiznesINFO.pl
Fot. Piotr Molecki/East News.Warszawa, 21.03.2021. Niedzielna msza podczas lockdownu.

East News, Piotr Molecki

Komunia czy ślub pomimo pandemii. Imprezy organizują w całym kraju

17 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Komunia i ślub pomimo obostrzeń? Polacy nie odpuszczają najważniejszych wydarzeń w swoim życiu i wciąż prężnie je organizują. "Dostanę mandat i co z tego?" - mówi jeden z organizatorów przyjęcia. Naszych rodaków nie powstrzymuje nawet kilkadziesiąt tysięcy zakażeń.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jakich warunkach odbywa się komunia święta

  • Co planują zrobić rodzice komunijnych dzieci

  • W jaki sposób organizują wesela Polacy

  • Jakie działania podejmują służby w związku z łamaniem obostrzeń

Komunia i ślub w aurze zakazów

Komunia święta to dla wielu Polaków jeden z najważniejszych momentów w życiu dziecka - wszak w Kościele katolickim to sakrament bierzmowania jest jednym z kluczowych, ale nie przeszkadza to w zorganizowaniu ośmiolatkowi prawdziwej fety. Przyjęcia komunijne z roku na rok nabierały prawdziwego tempa, a niektóre dziewczynki pod kościół przyjeżdżały nawet karocą. Cóż, niejedna panna młoda mogłaby pozazdrościć małej dziewczynce królewskiego orszaku.

Swoistego rodzaju komunijny wyścig szczurów organizowany przez rodziców przerwała pandemia koronawirusa. Komunie w 2021 r. prawdopodobnie będą przypominać te sprzed roku - w skromnym, nielicznym towarzystwie, bez późniejszej imprezy zwieńczającej mszę świętą. Gdy restauracje wciąż pozostają zamknięte, rodzice kombinują w jaki sposób ominąć przepisy.

Portal money.pl informuje, że część opiekunów zorganizuje komunię w domu. Oczywiście naruszając przy tym zakaz gromadzenia się. Co zatem planują zrobić rodzice komunijnych dzieci, żeby wybrnąć z patowej sytuacji?

Mama 9-letniego Tymona w rozmowie z portalem money.pl przyznaje, że termin w restauracji zarezerwowany ma już od trzech lat. Pierwotnie na komunii miało pojawić się prawie 40 osób, ale rodzina z zagranicy nie przyjedzie, dlatego liczba zmalała o 10. Dodaje, że jeśli rząd nie otworzy knajp, komunię zorganizuje w domu, a dania odbierze zapakowane na wynos. Tłumaczy, że nikt nie chce przenosić uroczystości na inny dzień.

Daria, mama komunijnego dziecka, mówi bez ogródek, że już ma dość pandemii, a imprezę zorganizuje u siebie. Podkreśla, że najwyżej zapłaci 500 zł i będzie po krzyku. Dodaje, że catering już zamówiła.

Komunia wciąż w majowej grze

Okazuje się, że nie tylko komunie nadal są w grze, ale wesela również. Money.pl informuje, że 10 kwietnia pod Łukowem para młoda zorganizowała przyjęcie weselne dla kilkunastu osób. W sprawie interweniowała policja i sanepid, które ukarały właścicielkę obiektu.

Z kolei w Malanowie wesele trwało w najlepsze. Na imprezie bawiło się 81 osób, a w tym zespół muzyczny oraz obsługa kelnerska. W tej sytuacji również interweniowała policja oraz sanepid. Właściciel obiektu został ukarany mandatem oraz dostał zakaz prowadzenia działalności sali bankietowej. Mężczyźnie grozi także aż 8 lat więzienia.

Wygląda na to, że Polacy zapomnieli już o przepisie dotyczącym kar administracyjnych nakładanych przez sanepid. Pamiętajmy, że policja i służby sanitarne to dwie różne instytucje, a linia orzecznicza w sprawie maseczek korzystna dla obywateli nie rozciąga się na każdy przypadek.

Z drugiej strony to właśnie gastronomia znajduje się w impasie, a tacy śmiałkowie pozwalają lokalom na przetrwanie. Nawet wiceminister rozwoju, Olga Semeniuk, podkreśla, że rekomenduje otwarcie ogródków restauracyjnych, gdy zrobi się ciepło. Tłumaczy, że potrzebuje tego zarówno polska gospodarka, jak i gastronomia.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Tagi:

Polskaprawo jazdyPolacyKoronawirusKościół

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Chiny podróżnik

Polska i Świat

Chiny łagodzą restrykcje covidowe. Ludzie masowo protestowali przeciw polityce zero covid

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Wojsko wezwie na obowiązkowe ćwiczenia. Za niestawienie się w jednostce grożą poważne kary

Czytaj więcej >
Ministerstwo Rolnictwa przekazało wspaniałe wieści dotyczące produkcji jabłek

Polska i Świat

Sytuacja w rolnictwie jest zła. A będzie jeszcze gorzej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zapłacisz dużą karę, jeżeli nie załatwisz jednej ważnej sprawy

Czytaj więcej >
Viktor Orban ujawnił szczegóły swojej rozmowy z Władimirem Putinem

Polska i Świat

Rada Europejska chce wspomóc Ukrainę miliardami euro, Węgry mówią "nie"

Czytaj więcej >
emeryci

Polska i Świat

Ważne zmiany dla emerytów i rencistów od 1 stycznia 2023 roku

Czytaj więcej >