BiznesINFO.pl
Kodeks karny z wpisaną pracą zdalną. Pracodawca może kontrolować.

pixabay, Peggy_Marco

Praca zdalna z wizytą szefa w domu. Kodeks pracy znacznie się zmieni

24 Września 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Kodeks pracy ewoluował do obecnego kształtu przez bardzo długie lata, a w związku z pandemią koronawirusa czeka go jeszcze jedna nowelizacja. We wszystkich zmianach chodzi o pracę zdalną, która na tapet wywindowała dzięki pandemii koronawirusa. O co dokła

Kodeks pracy z nowelizacjami

Kodeks pracy dotychczas nie przewidywał możliwości pracy zdalnej, ale wszystko zmieniło się za sprawą pandemii koronawirusa. Obecne przepisy umożliwiają pracę zdalną do momentu zakończenia pandemii koronawirusa, ale jak się okazuje, resort rodziny, pracy i polityki społecznej chciałby, aby ta opcja została na stałe wpisana do kodeksu pracy. Co więcej, Fakt informuje, że dotarł do projektu ustawy nowelizującej kodeks pracy. Co dokładnie znalazła w nim redakcja Faktu?

Kodeks pracy w znowelizowanej formie będzie umożliwiał pracę zdalną, ale pracownik będzie musiał złożyć odpowiedni wniosek. Prawo do pracy zdalnej będzie przysługiwało także osobie, która będzie rodzicem dziecka do 3. lat. Adrian Prusik radca prawny z Kancelarii Wojewódka i Wspólnicy w rozmowie z Faktem mówi, że praca zdalna będzie odbywać się za zgodą pracownika, ale w drodze wyjątku może być to z polecenia pracodawcy.

- Dotyczy to stanów nadzwyczajnych oraz epidemii, a także sytuacji, w której jest to niezbędne do zapewnienia pracownikowi bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, dodaje radca prawny. Czy nowy kodeks pracy będzie precyzował szczegóły dotyczące pracy zdalnej?

Kodeks pracy wprowadzi pracę zdalną

Kodeks pracy będzie także określał warunki, które musi mieć pracownik, aby zdalnie wykonywać swoje obowiązki. Według nowych przepisów kodeksu pracy, pracownik będzie musiał mieć odpowiednie warunki lokalowe oraz techniczne. Zdaniem Prusika mankamentem przepisów jest to, że nie precyzują one tego, czym dokładnie są owe warunki lokalowe i techniczne.

- Przyjąłbym, że ocena w tej kwestii należy do pracownika, gdyż to on składa pracodawcy oświadczenie o spełnieniu warunków do pracy zdalnej - dodaje.

Projekt ustawy nie precyzuje także jednoznacznie tego, czy pracodawca zobowiązany byłby do zwrócenia pracownikowi pieniędzy za koszty poniesione w związku z pracą zdalną. Czy to oznacza, że pracownicy będą musieli finansować ze swojej kieszeni chociażby energię elektryczną? Wszystko na to wskazuje, ale to nie koniec rewelacji związanych z nowelizacją kodeksu pracy.

Kodeks pracy przewiduje także jeszcze jedną opcję związaną z pracą zdalną.

- Projekt stanowi, że pracodawca może prowadzić kontrolę miejsca pracy zdalnej jedynie za uprzednią zgodą pracownika. Pracodawca nie może zatem dokonywać niezapowiedzianej kontroli, na którą pracownik nie wyraził wcześniej zgody. Dla pracodawcy to pewne ryzyko, gdyż nadal ponosi odpowiedzialność za bezpieczne i higieniczne warunki pracy, jednakże będzie miał ograniczone możliwości kontroli - wskazuje radca prawny.

Najważniejsze jest to, że pracodawca będzie mógł przeprowadzić kontrolę tylko w godzinach pracy i w miejscu, które wskaże pracownik. Wygląda na to, że pracownicy nie muszą obawiać się zmian kodeksu pracy.

undefined

Tagi:

pracownicypracodawcyPolskaKodeks Pracypraca

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Czas pracy w Polsce bije na głowę liczbę godzin przepracowanych np. przez Niemców

Praca

Minister zdradza kto dostanie pracę przy budowie polskiej elektrowni atomowej

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Praca

ZUS kontroluje L4. Wiele osób straci zasiłki

Czytaj więcej >

Praca

Kreatywna inwestycja w kreatywny sektor

Czytaj więcej >
Bezrobocie w Polsce

Praca

Bezrobocie w Polsce. Najnowsze dane. Komentarz premiera Morawieckiego

Czytaj więcej >
Wypowiedzenie umowy zlecenia – terminy, przepisy

Praca

Spółka Agora planuje zwolnienia grupowe. Pracę ma stracić prawie 6 procent pracowników

Czytaj więcej >
Praca zdalna wkrótce stałym elementem Kodeksu pracy?

Praca

Praca zdalna dla rodziców dzieci do 4 roku życia. W niektórych przypadkach pracodawca będzie mógł odmówić

Czytaj więcej >