Kierowca zawodowy może zarabiać grubo ponad 6 tysięcy złotych
Pxhere
Autor Stanisław Węgrowski - 31 Grudnia 2019

Kierowca zawodowy dostaje 6,3 tys. zł na rękę. Jest jednak pewien haczyk

Kierowca zawodowy w Polsce zarabia średnio około 6 tys. zł netto - wynika z badania przeprowadzonego przez Polski Instytut Transportu Drogowego. Takie wynagrodzenie może wydawać się duże, ale okazuje się, że nie jest to w pełni pensja stała. Podstawa wynagrodzenia może wynosić tylko jedną trzecią.

Kierowca może nieźle zarabiać

Dane pochodzą z raportu “Wynagrodzenia i Sytuacja Kierowców Zawodowych” opublikowanego na stronie Polskiego Instytutu Transportu Drogowego. Z raportu można dowiedzieć się ile zarabia kierowca zawodowy. PITD przeprowadziło ankietę dotyczącą zarobków, a odpowiedzi pochodzą od kierowców i ich pracodawców. Badanie zostało przeprowadzone na próbie 1170 osób.

Z raportu możemy dowiedzieć się, że mediana deklarowanego miesięcznego wynagrodzenia, jakie otrzymuje kierowca zawodowy wzrasta. W 2017 roku wartość środkowa wynosiła 4700 zł na rękę, w 2018 roku było to 5000 zł, a w kończącym się właśnie roku była ona na poziomie 6300 zł, co daje wzrost o prawie 25 proc. rok do roku.

Kierowca zarabia ponad średnią krajową

Dane z raportu wskazują na to, że kierowca zawodowy pobiera większe wynagrodzenie niż średnia krajowa (4839,24 zł). Jednak system zarobkowy kierowców jest nietypowy. Zarobki tej grupy zawodowej składają się z podstawy, premii oraz innych dodatków, które niekoniecznie są oskładkowane.

Od stycznia dopłaty do kredytów. Dostaniesz nawet 2 tys. zł miesięcznieOd stycznia dopłaty do kredytów. Dostaniesz nawet 2 tys. zł miesięcznieCzytaj dalej

Badanie PITD wskazuje, że mediana podstawy w naszym kraju to około 2 tys. zł (2064 zł) na rękę (zdaniem kierowców) albo 2250 zł (według pracodawców). Może być tak, że ta podstawa wynosi mniej niż jedną trzecią wynagrodzenia. Statystyki obejmują również kierowców międzynarodowych, którym przysługuje dieta niepodlegająca składkom, co dla pracowników może być odczuwalne w sytuacji, gdy wezmą urlop, chorują a docelowo będzie to miało przełożenie na ich świadczenia emerytalne.

Składowych pensji jest więcej - bonusy za przejechane kilometry, premia za punktualność czy dodatek za pracę w nocy i w weekendy.

To, ile będzie zarabiał kierowca, zależy także od rodzaju pojazdu. Z raportu wynika, że kierowca busa otrzymuje mniejsze wynagrodzenie niż kierowca zestawów z naczepą. W tym przypadku mediana wyniosła 6400 zł (tutaj kierowcy i pracodawcy byli zgodni). Na większe zarobki mogą też liczyć kierowcy międzynarodowi.

Ceny w 2020 r. zwalają z nóg. Najbardziej podrożeje kilka podstawowych rzeczyCeny w 2020 r. zwalają z nóg. Najbardziej podrożeje kilka podstawowych rzeczyCzytaj dalej

Kierowca potrzebny od zaraz

W Polsce brakuje kierowców, a zapotrzebowanie na tę grupę pracowników jest ogromne. Gazeta.pl powołuje się na raport PwC, z którego wynika, że już teraz potrzebnych jest ponad 100 tysięcy kierowców, a za trzy lata ten sektor będzie potrzebował około 200 tysięcy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Działacz ostrzega Kurskiego przed tragedią na Sylwestrze Marzeń. Nagranie, dające do myślenia
  2. Ewa Szykulska jest nieuleczalnie chora. Mimo to nie zamierza się nad sobą użalać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. ZUS przekazał smutną wiadomość dla emerytów. Sprawdza się najczarniejszy scenariusz

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News