BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Kierowca zawodowy dostaje 6,3 tys. zł na rękę. Jest jednak pewien haczyk

31 Grudnia 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Kierowca zawodowy w Polsce zarabia średnio około 6 tys. zł netto - wynika z badania przeprowadzonego przez Polski Instytut Transportu Drogowego. Takie wynagrodzenie może wydawać się duże, ale okazuje się, że nie jest to w pełni pensja stała. Podstawa wyna

Kierowca może nieźle zarabiać

Dane pochodzą z raportu “Wynagrodzenia i Sytuacja Kierowców Zawodowych” opublikowanego na stronie Polskiego Instytutu Transportu Drogowego. Z raportu można dowiedzieć się ile zarabia kierowca zawodowy. PITD przeprowadziło ankietę dotyczącą zarobków, a odpowiedzi pochodzą od kierowców i ich pracodawców. Badanie zostało przeprowadzone na próbie 1170 osób.

Z raportu możemy dowiedzieć się, że mediana deklarowanego miesięcznego wynagrodzenia, jakie otrzymuje kierowca zawodowy wzrasta. W 2017 roku wartość środkowa wynosiła 4700 zł na rękę, w 2018 roku było to 5000 zł, a w kończącym się właśnie roku była ona na poziomie 6300 zł, co daje wzrost o prawie 25 proc. rok do roku.

Kierowca zarabia ponad średnią krajową

Dane z raportu wskazują na to, że kierowca zawodowy pobiera większe wynagrodzenie niż średnia krajowa (4839,24 zł). Jednak system zarobkowy kierowców jest nietypowy. Zarobki tej grupy zawodowej składają się z podstawy, premii oraz innych dodatków, które niekoniecznie są oskładkowane.

Badanie PITD wskazuje, że mediana podstawy w naszym kraju to około 2 tys. zł (2064 zł) na rękę (zdaniem kierowców) albo 2250 zł (według pracodawców). Może być tak, że ta podstawa wynosi mniej niż jedną trzecią wynagrodzenia. Statystyki obejmują również kierowców międzynarodowych, którym przysługuje dieta niepodlegająca składkom, co dla pracowników może być odczuwalne w sytuacji, gdy wezmą urlop, chorują a docelowo będzie to miało przełożenie na ich świadczenia emerytalne.

Składowych pensji jest więcej - bonusy za przejechane kilometry, premia za punktualność czy dodatek za pracę w nocy i w weekendy.

To, ile będzie zarabiał kierowca, zależy także od rodzaju pojazdu. Z raportu wynika, że kierowca busa otrzymuje mniejsze wynagrodzenie niż kierowca zestawów z naczepą. W tym przypadku mediana wyniosła 6400 zł (tutaj kierowcy i pracodawcy byli zgodni). Na większe zarobki mogą też liczyć kierowcy międzynarodowi.

Kierowca potrzebny od zaraz

W Polsce brakuje kierowców, a zapotrzebowanie na tę grupę pracowników jest ogromne. Gazeta.pl powołuje się na raport PwC, z którego wynika, że już teraz potrzebnych jest ponad 100 tysięcy kierowców, a za trzy lata ten sektor będzie potrzebował około 200 tysięcy.

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >