Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Kiedy przejść na emeryturę w 2024 roku? Te terminy zapewnią ci wyższe świadczenie
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 09.11.2023 16:12

Kiedy przejść na emeryturę w 2024 roku? Te terminy zapewnią ci wyższe świadczenie

Pieniądze, kalendarz
Marek BAZAK/East News

Dla osób, które są bliskie osiągnięcia wieku emerytalnego, bardzo istotną kwestią jest wysokość przysługującego im świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Niewielu seniorów może sobie zdawać sprawę z tego, iż na wysokość wypłacanej przez ZUS emerytury ma wpływ moment złożenia wniosku o to świadczenie. Poniżej wyjaśniamy, kiedy najlepiej przejść na emeryturę.

Wysokość emerytury zależy od wielu czynników

Osoby, które przygotowują się do przejścia na emeryturę, nie powinny podejmować pochopnych decyzji. Od tego bowiem, w którym miesiącu przestaną pracować, w dużej mierze zależy wysokość świadczenia wypłacanego przez ZUS.

Na temat tego, kiedy najlepiej przejść na emeryturę, “Fakt” rozmawiał z dr Antonim Kolkiem, szefem Instytutu Emerytalnego. Na samym początku ekspert zwrócił uwagę, iż seniorzy, którzy mają taką możliwość, powinni dorabiać na emeryturze. - Najlepiej i pracować, i pobierać emeryturę - powiedział dr Kolek. Dodał, że wszyscy, którzy planują przejść na emeryturę, powinni zwrócić szczególną uwagę na termin złożenia wniosku do ZUS, bo będzie to miało wpływ na wysokość otrzymywanego świadczenia. Ekspert poleca seniorom dwa terminy.

Nadchodzą duże zmiany dotyczące zarobków. Znamy datę

Najlepsze terminy, by przejść na emeryturę

Zdaniem eksperta jednym z najkorzystniejszych terminów może być styczeń lub przełom stycznia i lutego 2024 roku. Wśród zalet takiego rozwiązania dr Kolek wskazuje marcową waloryzację emerytur, która wyniesie 12,3 proc. Należy mieć na uwadze, iż prawdopodobnie będzie to ostatnia tak wysoka waloryzacja. Ekspert podkreśla również, że osoby, które na dzień 31 marca będą miały prawa emerytalne, dostaną 13. emeryturę. Świadczenie w przyszłym roku ma być wypłacane w wysokości 1783,82 zł brutto. Z kolei przejście na emeryturę późną wiosną będzie zdecydowanie mniej korzystne.

Otrzymała horrendalnie wysoki rachunek za prąd. Winę ponosi pracownik, ale i tak musi zapłacić.

Warto wziąć pod uwagę również lipiec

Zdaniem dr Kolka jeszcze lepszym wyborem, gdy mowa o terminie przejścia na emeryturę, będzie lipiec. Ekspert podkreśla, że to za sprawą rocznej waloryzacji kapitału, jaki przez lata pracy pracownik zgromadził w ZUS. Jego zdaniem, osoby, które złożą wniosek o emeryturę w lipcu, będą miały wyższe świadczenie, niż gdyby złożyły go np. w maju lub w czerwcu. Co więcej, ten, kto złoży wniosek w lipcu, będzie mieć również szansę na 14. emeryturę.