BiznesINFO.pl
Kiedy dojdzie przelew zagraniczny?

pixabay.com

Kiedy dojdzie przelew zagraniczny? Lepiej ubroić się w cierpliwość

29 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Natalia Godek

Udostępnij:

Kiedy dojdzie przelew zagraniczny? O ile wiemy kiedy spodziewać się pieniędzy wysyłanych z Polski, to to pytanie może jednak sprawiać trudność. W dobie XXI wieku transakcje bezgotówkowe stały się codziennością, a monety i banknoty w naszych portfelach poj

Rodzaje przelewów

Przelew to bezgotówkowa operacja, dzięki której pieniądze są przekazywane z jednego konta na drugie. Można dokonać go online lub w placówce bankowej.

W polskich bankach można rozróżnić kilka rodzajów przelewów. Najbardziej popularnym jest ELIXIR, czyli przelew realizowany pomiędzy rachunkami klientów mających konta w tym samym banku. Jego realizacja trwa bardzo szybko - pieniądze na koncie pojawią się w około godzinę.

Przelew ELIXIR może mieć też formę zewnętrzną. Wtedy to środki przelewane są pomiędzy rachunkami z różnych banków. Kiedy przyjdzie taki przelew? Czas realizacji zależny jest od sesji banku, czyli określonych godzin, w których dana instytucja dysponuje transakcje. Pieniądze powinny wpłynąć na konto do 24 godzin.

Kolejnym rodzajem przelewu jest SORBNET, czyli szybka transakcja, która dedykowana jest transferom wysokogotówkowym. Pieniądze wysyłane w ten sposób pojawią się na koncie w mniej niż godzinę.

undefinedBLIK, czyli transakcja realizowana na numer telefonu, to jeden z najnowszych rodzajów przelewów. Jest to bardzo wygodny typ operacji, pieniądze wysłane BLIK-iem pojawią się u odbiorcy już w kilka minut.

Kiedy dojdzie przelew zagraniczny?

Czasem jednak bywa tak, że musimy wysłać pieniądze za granicę lub oczekujemy wpłaty na nasz rachunek. Przy zlecaniu tej operacji ważne jest podanie numeru konta odbiorcy w odpowiednim formacie, a także dodanie kodu SWIFT banku. Kiedy dojdzie przelew zagraniczny?

Do wyboru mamy dwie opcje. Jedną z nich jest przelew SEPA, dzięki któremu zrealizujemy transakcje do krajów europejskich, jednak tylko i wyłącznie w walucie EURO. Czas realizacji takiego przelewu to około 24 h. W przypadku tej transakcji trzeba liczyć się z dodatkowymi opłatami bankowymi.

Oprócz niego skorzystać można także ze standardowego przelewu zagranicznego. Transakcje te są realizowane we wszystkich walutach, a czas ich realizacji może wynieść do trzech dni roboczych. Warto pamiętać, że za realizację przelewu zagranicznego zostaną doliczone opłaty.

Tagi:

konta bankowe

Natalia GodekAutor

Mam za sobą doświadczenie dziennikarskie w obszarze redaktorskim i dokumentalistycznym w departamencie produkcji TVN, reporterskim i producenckim w telewizji studenckiej Uniwerek.TV oraz public relations w Planecie Robotów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Koszty pozaodsetkowe kredytów

Finanse

Polacy masowo biorą pożyczki. Takiego wyniku nie było od 5 lat

Czytaj więcej >
US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP) / AFP)

Finanse

Donald Trump oraz jego dzieci oskarżeni o masowe oszustwa. Grozi im gigantyczna kara

Czytaj więcej >
Od Nowego Roku na terenie UE zakaz wprowadzania m.in. plastikowych sztućców

Finanse

5 mld euro dla Ukrainy. Ministrowie UE wyrazili zgodę

Czytaj więcej >

Finanse

Soboń: Samorządy powinny jak najszybciej wypłacać dodatek węglowy

Czytaj więcej >

Finanse

Tarcza 1000 plus. Rząd szykuje nowy dodatek dla odbiorców ciepła

Czytaj więcej >

Finanse

Marszałek Sejmu: Rząd nie jest odpowiedzialny za wysokie ceny prądu oraz wysoką inflację

Czytaj więcej >