Kiedy dojdzie przelew zagraniczny?
pixabay.com
Autor Natalia Godek - 29 Stycznia 2021

Kiedy dojdzie przelew zagraniczny? Lepiej ubroić się w cierpliwość

Kiedy dojdzie przelew zagraniczny? O ile wiemy kiedy spodziewać się pieniędzy wysyłanych z Polski, to to pytanie może jednak sprawiać trudność. W dobie XXI wieku transakcje bezgotówkowe stały się codziennością, a monety i banknoty w naszych portfelach pojawiają się coraz rzadziej. Bardzo chętnie realizujemy różne rozliczenia bez wychodzenia z domu - kilka kliknięć i gotowe.

Rodzaje przelewów

Przelew to bezgotówkowa operacja, dzięki której pieniądze są przekazywane z jednego konta na drugie. Można dokonać go online lub w placówce bankowej.

W polskich bankach można rozróżnić kilka rodzajów przelewów. Najbardziej popularnym jest ELIXIR, czyli przelew realizowany pomiędzy rachunkami klientów mających konta w tym samym banku. Jego realizacja trwa bardzo szybko - pieniądze na koncie pojawią się w okołogodzinę.

Przelew ELIXIR może mieć też formę zewnętrzną. Wtedy to środki przelewane są pomiędzy rachunkami z różnych banków. Kiedy przyjdzie taki przelew? Czas realizacji zależny jest od sesji banku, czyli określonych godzin, w których dana instytucja dysponuje transakcje. Pieniądze powinny wpłynąć na konto do 24 godzin.

Kolejnym rodzajem przelewu jest SORBNET, czyli szybka transakcja, która dedykowana jest transferom wysokogotówkowym. Pieniądze wysyłane w ten sposób pojawią się na koncie w mniej niż godzinę.

BLIK, czyli transakcja realizowana na numer telefonu, to jeden z najnowszych rodzajów przelewów. Jest to bardzo wygodny typ operacji, pieniądze wysłane BLIK-iem pojawią się u odbiorcy już w kilka minut.

Kiedy dojdzie przelew zagraniczny?

Czasem jednak bywa tak, że musimy wysłać pieniądze za granicę lub oczekujemy wpłaty na nasz rachunek. Przy zlecaniu tej operacji ważne jest podanie numeru konta odbiorcy w odpowiednim formacie, a także dodanie kodu SWIFT banku. Kiedy dojdzie przelew zagraniczny?

Do wyboru mamy dwie opcje. Jedną z nich jest przelew SEPA, dzięki któremu zrealizujemy transakcje do krajów europejskich, jednak tylko i wyłącznie w walucie EURO. Czas realizacji takiego przelewu to około 24 h. W przypadku tej transakcji trzeba liczyć się z dodatkowymi opłatami bankowymi.

Oprócz niego skorzystać można także ze standardowego przelewu zagranicznego. Transakcje te są realizowane we wszystkich walutach, a czas ich realizacji może wynieść do trzech dni roboczych. Warto pamiętać, że za realizację przelewu zagranicznego zostaną doliczone opłaty.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News