BiznesINFO.pl
Kanał Sueski odblokowany. Kontenerowiec Ever Given ściągnięty z mielizny.

Wikimedia, Robert Schwemmer for NOAA's National Ocean Service, CC BY-SA 2.0

Kanał Sueski odblokowany. Globalny handel uratowany, statek Ever Given ściągnięty z mielizny

29 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Po tygodniowych perypetiach związanych z kontenerowcem Ever Given, ten w końcu został ściągnięty z mielizny. Kanał Sueski został odblokowany, ale nie wiadomo kiedy zostanie znów oddany do użytku. Nie kończy się także przygoda Ever Given.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wygląda sytuacja statku Ever Given

  • Co do tej pory wykazało śledztwo prowadzone w sprawie incydentu

  • Czy to pierwsza historia związana z Evergreen Marine Corp.

Kanał Sueski odblokowany

Morska agencja transportowa Inchcape Shipping, na którą powołuje się RMF FM poinformowała, że 400-metrowy kontenerowiec Ever Given został przywrócony do stanu pływającego. Aktualnie jest zabezpieczany przez odpowiednie służby.

Jeden z członków władz Kanału Sueskiego potwierdził, że rufa statku odsunęła się od zachodniego brzegu. Agencja Reuters w opublikowanych przez siebie fotografiach ukazuje statek Ever Given stojący w normalnej pozycji.

Ever Given został całkowicie ściągnięty z mielizny - informuje RMF FM. Jednakże źródła podają, że nie jest wiadome kiedy Kanał Sueski zostanie otwarty dla innych statków.

Co więcej, to także nie jest koniec przygód kontenerowca, na który były zwrócone oczy całego świata. Zanim wyruszy w dalszą drogę, zostanie poddany wstępnym inspekcjom. Aktualnie na statku pracują silniki i trwają przygotowania do skierowania go na południową część Kanału Sueskiego.

Ever Given ściągnięty na mieliznę

Przypomnijmy, że historia z kontenerowcem Ever Given zaczęła się w zeszłym tygodniu. Kontenerowiec obrócił się tak, że zablokował jednopasmowy odcinek Kanału Sueskiego. Sytuacja zakłóciła międzynarodową żeglugę, a szlak morski wyceniany na 9 mld USD dziennie został zablokowany. Rozgłośnia informuje, że w niedzielę na przepłynięcie Kanałem Sueskim czekało ok. 320 statków.

W sprawie 400-metrowego kontenerowca toczy się śledztwo. Jak przyznaje generał porucznik Osama Rabie, członek zarządu Kanału Sueskiego, wiatr nie był jedyną przyczyną wypadku. Wskazuje na błąd ludzki, czyli złą decyzję zarządzającego kontenerowcem.

Wcześniej wiatr podawany był jako jedyna przyczyna wypadku. Wykluczano awarię mechaniczną i awarię silnika. Jednocześnie na jaw wychodzą fakty, które pokazują, że nie jest to jedyna awaria kontenerowca spod szyldu Evergreen Marine Corp.

W 1992 r. z innego kontenerowca należącego do Evergreen Marine Corp. wypadło 30 tys. zabawek, które przez następne 15 lat wyrzucane były na brzeg mórz na całym świecie. Dziennikarz Donovan Hohn wyjaśnił zjawisko przybrzeżnych zabawek w swojej książce pt. "Moby Duck", która stanowiła grę słów pochodzącą od tytułu powieści Hermana Melville’a pt. "Moby Dick".

Kanał Sueski to jeden z najważniejszych szlaków morskich na całym świecie. Wybudowany w 1869 r. miał stanowić połączenie Nilu z Morzem Czerwonym.

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Pilna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Nord Stream. Na życzenie Rosji

Czytaj więcej >
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >
Wielkopolskie: Nie żyje 60-latek, który wypadł z drezyny. W akcji straż, pogotowie, policja i służby kolejowe

Polska i Świat

Wybuch w zakładzie PKN Orlen. Są zabici

Czytaj więcej >
Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >