BiznesINFO.pl Polska i Świat Jutro wchodzi ustawa o inteligentnych licznikach prądu
EastNews/Arkadiusz Ziolek

Jutro wchodzi ustawa o inteligentnych licznikach prądu

1 lipca 2021
Autor tekstu: Radosław Święcki

Już jutro wejdzie w życie podpisana przed miesiącem przez prezydenta ustawa za sprawą której możliwa będzie instalacja tzw. inteligentnych liczników, dzięki którym możliwy będzie zdalny odczyt zużytej energii. Obecność takich liczników w większości polskich domów to jednak kwestia lat.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • 2 lipca wejdzie w życie ustawa umożliwiająca instalację inteligentnych liczników

  • Kiedy takie liczniki będą obecne w większości polskich domów

  • Jakie inne elementy zawiera ustawa

Od jutra wchodzi w życie ustawa dot. inteligentnych liczników

2 lipca, czyli już jutro wejdzie w życie ustawa za sprawą której możliwa będzie instalacja tzw. inteligentnych liczników i stworzenie centralnego systemu informacji.

Ustawa została na początku czerwca podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Wejście w życie ustawy nie oznacza, że inteligentne liczniki z marszu pojawią się w każdym polskim domu. Regulacja zawiera harmonogram montażu tego rozwiązania za sprawą którego możliwy będzie zdalny odczyt zużytej energii. Montażu dokonają operatorzy energii.

Ów harmonogram - jak przypomina Money.pl - zakłada, że do 2023 roku, czyli w ciągu najbliższych dwóch lat inteligentne liczniki miałoby posiadać co najmniej 15 proc. odbiorców danego operatora. W ciągu następnych dwóch lat odsetek ten miałby się zwiększyć do 35 proc., zaś na koniec 2027 roku do 65 proc.

Kiedy liczniki w każdym polskim domu?

Harmonogram zakłada, że w 2028 roku inteligentne liczniki posiadałoby 80 proc. odbiorców.

Tym samym pojawienie się inteligentnych liczników w większości polskich gospodarstw domowych to kwestia 7 lat.

Money.pl przypomina, że dane z liczników dotyczące pobranej z sieci a następnie oddanej do niej energii będą sumowane co kwadrans.

Wchodząca od jutra w życie ustawa zakłada również m.in. stworzenie Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii, którego operatorem będzie spółka Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podkreśla, że na ustawie skorzystają odbiorcy energii elektrycznej, w tym przede wszystkim konsumenci. W cytowanym przez portal komunikacie resort zwraca uwagę, że regulacja realizuje koncepcję UE, stawiającą w centrum rynku energii odbiorców i ich aktywizację.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Obserwuj nas w
autor
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie