Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Jednorazowe opakowania znikną? UE pracuje nad zakazem
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 11.03.2024 22:58

Jednorazowe opakowania znikną? UE pracuje nad zakazem

plastikowa torba na zakupy
Fot. Pixabay/cocoparisienne

W Belgii szykuje się wielka zmiana dla całej Unii Europejskiej. Ten zakaz wpłynie na życie codzienne każdego z nas, w tym na sposób, w jaki robimy zakupy. Rewolucja ma objąć m.in. jednorazowe plastikowe woreczki, ale na tym nie koniec.

Parlament Europejski mówi "dość"

Każdy z nas, za każdym razem, kiedy robimy zakupy, korzysta z plastikowych opakowań. Czasem są to butelki na wodę, czasem jednorazowe woreczki na pieczywo, a czasem folia, w którą zapakowano owoce. Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski są zgodne co do jednego: taki stan rzeczy musi ulec zmianie.

Nowe przepisy mają objąć nie tylko popularne ”reklamówki”, ale również jednorazowe opakowania na sosy, obecne w niemal każdej restauracji, czy ”minibuteleczki” szamponu w hotelach. To jednak nie oznacza, że plastik zniknie całkowicie.
 

Gigant spożywczy ogłasza upadłość. Klienci są załamani

System kaucyjny w sklepach

Unia Europejska wciąż zasypuje nas kolejnymi zmianami — a to w sprawie płatności gotówką, a to opodatkowaniem emisji. Te niejednokrotnie mają zarówno fanów, jak i przeciwników. Równie często jednak są bardzo potrzebne, tak jak konieczne jest dążenie do selektywnej zbiórki odpadów. Teraz przed Polską stoi zadanie zapewnienia przynajmniej 90% zbiórki metalowych pojemników na napoje i jednorazowych butelek w skali roku, do 2029 r. 

W związku z tym, już od przyszłego roku, w życie ma wejść system kaucyjny, obecnie kojarzony m.in. z butelkami po piwie. Do jednorazowych plastikowych butelek do 3L, a także szklanych do 1,5L i metalowych puszek do 1L, będzie doliczana kaucja. Odbiorem opakowań obowiązkowo mają zajmować się duże sklepy, o powierzchni większej niż 200 metrów kwadratowych. Właśnie tam będziemy mogli odebrać kaucję z powrotem. Jeśli tego nie zrobimy, pieniądze zostaną przeznaczone na finansowanie systemu kaucyjnego.

Te opakowania znikną ze sklepów

Nowe przepisy obejmują jednak nie tylko butelki. Z użytku mają zostać wycofane także inne jednorazowe opakowania, takie jak m.in. folia, w którą pakowane są owoce i warzywa, a także malutkie opakowania na ketchup wykorzystywane w restauracjach. Zakaz obejmie również worki, do których klienci często pakują produkty sprzedawane luzem, np. pieczywo. Przepisy mają wejść w życie od 2030 roku.

źródło: money.pl