BiznesINFO.pl
Jaka jest wysokość minimalnego wynagrodzenia netto?

pixabay.com

Jaka jest wysokość minimalnego wynagrodzenia netto?

2 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Iga Marciniszyn

Udostępnij:

Przeciwnicy minimalnego wynagrodzenia netto uważają, że większą korzyścią dla pracowników byłyby ulgi podatkowe lub lepszy dostęp do kursów doszkalających. Mimo to, stawka podwyższana jest rokrocznie , ostatnio w niezwykle szybkim tempie, a to nie koniec.

Kogo dotyczy minimalne wynagrodzenie?

Gwarantem wynagrodzenia minimalnego jest uchwalona 10 października 2002 r. „Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę” i to na jej podstawie do 15 dnia września każdego roku ustalana jest kwota obowiązująca na przyszły rok. Regulacja ta dotyczy wszystkich osób, niezależnie od branży, zatrudnionych na umowy o pracę w pełnym wymiarze godzin. Wynagrodzenie, które otrzymują, nie może być niższe od minimalnego wynagrodzenia  na dany rok. Od 2017 r. regulowana jest również minimalna stawka godzinowa dla osób zatrudnionych na umowach zleceniu i o świadczeniu usług.

Co wchodzi w skład płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie to nie tylko płaca zasadnicza, ale też np. wynagrodzenie za staż pracy, premie otrzymywane jako dodatek do wynagrodzenia, dodatki wyrównawcze wypłacane z powodu choroby zawodowej czy wypadku w pracy, wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. W skład płacy minimalnej nie możemy natomiast wliczyć dodatków za nadgodziny, premii jubileuszowych, odpraw czy dodatkowych wynagrodzeń za pracę w godzinach nocnych.

Ile wynosi minimalne wynagrodzenie netto?

Każdego roku płaca minimalna była podwyższana o ok. 100 – 150 zł. Rok 2020 jest więc bez wątpienia rekordowym pod względem wzrostu wynagrodzenia minimalnego. Podczas gdy w roku 2019 wysokość wynagrodzenia minimalnego netto wynosiła 1 673,78 zł (2 250 zł brutto) przy standardowych kosztach uzyskania przychodu, w 2020 r. wynagrodzenie to zostało podwyższone do kwoty 1 920,62 zł netto (2 600 zł brutto) przy standardowych kosztach uzyskania przychodu. Na 2021 r. ustalona została już kolejna podwyżka. Od kolejnego roku minimalne wynagrodzenie netto ma wynosić 2 061, 67 zł (2 800 zł brutto).

Ile wynosi minimalna stawka godzinowa netto?

Od 2017 r. zaczęto regulować również wysokość stawki godzinowej, która obowiązuje na umowach zlecenie oraz umowach o świadczeniu usług. Podczas, gdy jeszcze w 2017 r. minimalna stawka godzinowa wynosiła 9,49 zł netto, w 2020 r. jest to już 11 zł netto. Na 2021 r. została już ustalona nowa kwota, tj. 12 zł netto (18,30 zł brutto). Za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących minimalnej stawki godzinowej firmy może czekać grzywna w wysokości 1 000 – 30 000 zł.

0% podatku dochodowego do 26. roku życia

Jest dobra informacja dla osób do 26. roku życia oraz pracodawców, którzy intensywnie w ogłoszeniach rekrutacyjnych zaczęli uwzględniać wymóg statusu studenta. Od sierpnia 2019 r. wprowadzony został tzw. zerowy PIT dla młodych. W praktyce oznacza to, ze osoby zatrudnione na umowie o pracę, umowę zleceniu oraz uzyskujące przychody na podstawie pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy mogą liczyć na zerowy podatek PIT. Maksymalny roczny limit przychodów, które można uzyskać, by wciąż mieć możliwość korzystania z ulgi, to 85 528,00 zł. Korzystający z ulgi nie musi składać oświadczenia o korzystaniu z niej, przyznawana jest ona automatycznie.

Koszt zatrudnienia pracownika – ile płacą firmy?

Wzrost wynagrodzenia minimalnego to nie tylko informacja dla osób zatrudnionych, ale również dla firm, których koszty na pokrycie wynagrodzeń wraz ze wzrostem wynagrodzenia minimalnego rosną. Zatrudniając pracownika na umowę o pracę, firma musi opłacić nie tylko pensję zasadniczą, ale także ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe. Ponadto konieczne do opłacenia są składki na fundusz pracy i fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych. I, o ile w 2019 r. przy zatrudnieniu na umowę o pracę na minimalne wynagrodzenie poza pensją pracodawca ponosił koszty rzędu 460,81 zł, o tyle w 2020 r. jest to już 532,48 zł.

Podobne artykuły

pixabay, Chronomarchie

Twój portfel

Potężny cios w samozatrudnionych. Ich składki wzrosną o ponad 1000 zł

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.07.2019. n/z Niemowlak trzyma banknot 500 zl.

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat

Czytaj więcej >
Polacy wycofują oszczędności z banków

Twój portfel

Oszczędności w banku? Nie, teraz stawiamy na alternatywy

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw na stacjach robią wrażenie. Cieszyć się mogą tylko tankujący gaz

Czytaj więcej >
pieniadze-pixabay-jarmoluk

Twój portfel

Opłata opakowaniowa już budzi kontrowersje. Branża nie przebiera w słowach

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonamentu RTV wciąż unika masa Polaków. A kontrolerzy i tak wystawiają mandaty na 735 zł

Czytaj więcej >