Jadłodzielnia Lublin
fot. Jadłodzielnia Lublin/Facebook
Autor Stanisław Węgrowski - 29 Grudnia 2019

Polski fenomen, którym zachwyca się Europa Zachodnia. Polacy potrafią się dzielić

Jadłodzielnia to wspaniała inicjatywa, dzięki której żywność nie jest marnowana. Szczególnie po świętach jadłodzielnie pękają w szwach. O polskim fenomenie informują nawet zagraniczne media. Reportaż o jadłodzielniach przygotowała telewizja Euronews.

Jadłodzielnia - piękna inicjatywa, dzięki której nie marnujemy jedzenia

Polska jadłodzielnia budzi podziw zagranicznych mediów. Obszerny reportaż na ten temat przygotowała telewizja Euronews. Stacja zauważa, że zimą bezdomni w Polsce są w ciężkiej sytuacji ze względu na mroźne zimy.

"W Polsce zimą umiera ciągle sporo takich osób. Zatem jadłodzielnie to dla nich wielka pomoc. Nawet jeśli jedzenie z Bożego Narodzenia starczy im na zaledwie kilka dni" - podaje Euronews.

Jak działa jadłodzielnia? Jest to zazwyczaj punkt, w którym znajduje się szafa lub lodówka, w których można zostawiać jedzenie. Choć inicjatywa najbardziej przydaje się osobom bezdomnym i w trudnej sytuacji materialnej, to jadłodzielnia ma służyć wszystkim. Każdy może z niej skorzystać. Najważniejsze jest to, aby żywność się nie marnowała. Wirtualna Polska podaje, że w sumie całym kraju funkcjonuje 60 jadłodzielni.

Ostatnie dni na dopełnienie nowego obowiązku. Inaczej zapłacisz kilka tysięcy złotych karyOstatnie dni na dopełnienie nowego obowiązku. Inaczej zapłacisz kilka tysięcy złotych karyCzytaj dalej

Nie wyrzucaj jedzenia. Przynieś je do pobliskiej jadłodzielni

Do jadłodzielni można przynosić wszystko, co jest świeże i co nadaje się do spożycia. Nie ma znaczenia, czy są to owoce, warzywa, gotowe posiłki czy inne produkty spożywcze. Jednak nie należy przynosić surowego mięsa, produktów zawierających surowe jaja i alkohol.

W sytuacji, gdy mamy sporo jedzenia do oddania, warto je podzielić na mniejsze porcje - wtedy więcej osób będzie mogło skorzystać z posiłku. Warto też pamiętać o tym, by napisać na pojemniku, kiedy jedzenie zostało przygotowane. Dzięki temu będzie większa szansa, że ktoś je zabierze.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W czasach PRL-u święciła triumfy. Co się stało z kultową gwiazdą?
  2. Paznokcie mogą wiele powiedzieć o naszym zdrowiu. Zmiana ich wyglądu może świadczyć o poważnych chorobach
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. GIS bije na alarm! Konkretne jajka mogą być skażone, pod żadnym pozorem ich nie jedz i nie używaj do wypieków

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News