BiznesINFO.pl
Pexels/Kindel Media

Pexels/Kindel Media

Itaka i Rainbow Tours jedynymi biurami podróży w rankingu najcenniejszych polskich marek "Rzeczpospolitej"

7 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Itaka i Rainbow Tours, jako jedyne z obszaru turystyki, znalazły się w tegorocznym zestawieniu najcenniejszych polskich marek, który przygotowała "Rzeczpospolita". Biura podróży uplasowały się w pierwszej połowie rankingu. Spadek względem poprzednich edycji notowania to efekt uboczny pandemii.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Które miejsce zajęły Itaka i Rainbow Tours

  • Jakie marki były brane pod uwagę

  • Jakie wnioski płyną z tego zestawienia

Itaka i Rainbow Tours docenione przez "Rzeczpospolitą"

Itaka i Rainbow Tours znalazły się wśród 220 najcenniejszych marek w rankingu "Rzeczpospolitej". To jedyne podmioty z branży turystycznej ujęte w najnowszym zestawieniu.

Itaka uplasowała się na 50. lokacie z wyceną rzędu 261,6 mln zł. Tuż przed nią znalazł się Bank Handlowy 262,2 mln zł, z kolei tuż za nią - Dom Development (253,5 mln zł).

Natomiast biuro Rainbow Tours zajęło na 87. miejsce z szacowaną wartością 123,1 mln zł. Obok niego sklasyfikowano markę odzieżową House (125,7 mln zł). Tuż za Rainbow Tours uplasował się Wedel (119,2 mln zł).

Z kolei biorąc pod uwagę ranking z podziałem na kategorie Itaka zajęła miejsce 13., a Rainbow Tours - 16. Biura podróży zostały sklasyfikowane w segmencie „Handel i usługi”.

W poprzednich edycjach rankingu doceniane były także Wezyr Holidays (aktualnie: Coral Travel), Orbis i LOT, ale tym razem zabrakło dla nich miejsca. Na liście nie ma też żadnej innej linii lotniczej czy spółki hotelarskiej. W tegorocznym rankingu najwięcej docenionych marek reprezentuje sektor spożywczy.

Impuls dla turystyki? Polacy chcą wspierać krajowe podmioty

Słabsze miejsca Itaki i Rainbow Tours w rankingu to bez wątpienia wynik koronakryzysu, który mocno dał się we znaki całej branży turystycznej. Jeszcze w 2018 r. Itaka była sklasyfikowana na prestiżowym 28. miejscu z wyceną 535,5 mln zł, a Rainbow Tours - na 29. miejscu.

Joanna Szalacha-Jarmużek, socjolog i ekspertka ds. patriotyzmu ekonomicznego, zwróciła uwagę na zmieniające się zachowania konsumpcyjne Polaków. W pierwszej dekadzie po transformacji obywatele wychodzili bowiem z założenia, że to, co zagraniczne jest z zasady lepsze.

Badaczka wskazuje, że od tamtego czasu podejście zdecydowanie się zmieniło, a radykalny odwrót w stronę krajowego podwórka nastąpił w przeciągu ostatnich dziesięciu lat. Skąd ta rewolucja w duchu kupowania nie tylko portfelem, lecz także sercem? Zjawisko to jest efektem przede wszystkim poprawy jakości polskich usług i produktów. Dzięki temu marki mogły umocnić swój wizerunek i zdobyć nowych klientów.

Jednak specjaliści ds. brandingu wskazują, że zwrot ku krajowym podmiotom nie wynika tylko z sentymentu, lecz także z rosnącej świadomości ekonomicznej Polaków. Pandemia zdecydowanie ją umocniła. Z sondażu przeprowadzonego w 2020 r. przez URC Research wynika bowiem, że 88 proc. respondentów wybiera w czasach niepewności krajowe produkty i usługi, aby wspomóc polskich producentów.

Kto uplasował się na szczycie rankingu?

W trakcie opracowywania zestawienia "Rzeczpospolita" brała pod uwagę wyłącznie te marki które mają czysto polskie korzenie - nawet jeżeli aktualny właściciel jest zagraniczny. Choć Itaka i Rainbow Tours powoli pną się ku górze, to do liderów im jeszcze sporo brakuje.

Na szczycie tegorocznego zestawienia znalazł się Orlen o szacunkowej wartości aż 9869 mln zł. Tuż za nim uplasowała się Biedronka z wyceną rzędu 7267,7 mln zł. Podium zamyka PGNiG (6026,9 mln zł). Wszystkie te marki są liderami w swoich kategoriach.

Kto znalazł się na końcu rankingu? Trzy podmioty z branży spożywczej - Zbyszko (10,5 mln zł), Bałtyk (10,3 mln zł) oraz Pekpol (10 mln zł).

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Bon turystyczny w nowym kształcie

Turystyka

Nowa propozycja w sprawie bonu turystycznego. Miałoby go dostać znacznie więcej osób

Czytaj więcej >
ryanair-needpix-pagarau

Turystyka

Ryanair nie będzie już pobierał opłaty za zmianę rezerwacji. Ale tylko w dwóch sytuacjach

Czytaj więcej >
Prezydent Andrzej Duda wydłuży bon turystyczny?

Turystyka

Andrzej Duda doprowadzi do przedłużenie bonu turystycznego? Mamy odpowiedź z Kancelarii Prezydenta

Czytaj więcej >
By Olos88 - Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39179147

Turystyka

Polska otworzy granice, ale nie ze wszystkimi. Już wiadomo, na kogo otworzy się nasz kraj

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 17.04.2020. n/z Polskie banknoty 500 zl.

Turystyka

Bon turystyczny 500 plus. Szczegóły poznamy w tym tygodniu, jest już konkretna data

Czytaj więcej >
wakacje-pixabay-expresselblag

Turystyka

Wicerzecznik PiS wyjawił, kiedy polskie rodziny skorzystają z bonu turystycznego. Wielu na pewno się ucieszy

Czytaj więcej >