BiznesINFO.pl
Internet w Polsce wcale nie taki drogi, ale są sposoby, by płacić mniej

Pexels/VisionPix.net

Na internet wydajemy sporo pieniędzy. Jak można na nim zaoszczędzić?

28 Lutego 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Polska znajduje się w czołówce państw unijnych, jeżeli chodzi o najniższe ceny dostępu do internetu stacjonarnego. Średni miesięczny rachunek w naszym kraju wynosi ok. 60 zł, podczas gdy Grecji jest to ponad 200 zł. Z kolei mobilny internet to kos

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile Polacy płacą średnio za internet stacjonarny, a ile za mobilny

  • Jak wypadamy na tle UE

  • Co zrobić, by płacić za internet mniej

Internet w Polsce. Jak wypadamy na tle UE?

Chyba większość Polaków nie wyobraża sobie dziś życia bez internetu. Coś co jeszcze dwie dekady temu było luksusem, dziś jest standardem w znaczącej części gospodarstw domowych. Internet jednak kosztuje, czy dużo? Jeśli patrzeć na to przez pryzmat cen, jakie obowiązują w Polsce w porównaniu z cenami w krajach Unii Europejskiej, nie wygląda to najgorzej.

Z danych za 2019 rok przywołanych przez portal Gazeta.pl wynika, że średnia unijna pod tym względem wynosi 26,9 euro, czyli ok. 120 zł. Tymczasem jak podaje Urząd Komunikacji Elektronicznej średni miesięczny rachunek za internet stacjonarny w Polsce wynosił 58 zł, z kolei za internet mobilny 45 zł. W statystykach unijnych przyjęto średnią dla naszego kraju na poziomie 52 zł i tym samym uplasowaliśmy się w pierwszej piątce krajów UE z najniższymi cenami za dostęp do sieci stacjonarnej.

Polskę wyprzedzili pod tym względem nasi sąsiedzi z Litwy, a także Węgry, Bułgaria oraz Rumunia, która przoduje w rankingu najniższych cen za internet stacjonarny. W kraju tym jest to koszt 6,2 euro, czyli niemal 27 zł. Najwięcej, bo aż 48,5 euro za internet trzeba zapłacić w Grecji. W przeliczeniu na złotówki jest to niemal 220 zł, czyli prawie cztery razy więcej niż w Polsce.

Widać zatem, że na tle krajów unijnych nie płacimy za internet aż tak dużo, ale zawsze warto zastanowić się nad tym co zrobić, by płacić mniej. W trudnych pandemicznych czasach każdy zaoszczędzony grosz jest na wagę złota.

W pierwszej kolejności należy zastanowić się czy naszym potrzebom bardziej odpowiada internet stacjonarny, czy też mobilny, którego koszt jak pokazują powyższe dane jest nieco niższy. Pakiet internetu mobilnego jak zauważa Gazeta.pl jest bardziej optymalny w sytuacji, gdy częściej korzystamy z sieci poza domem, np. w podróży.

Jak zaoszczędzić na internecie?

Z przytoczonym przez portal danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej dowiadujemy się, że różnica między najtańszą a najdroższą ofertą internetu mobilnego (od 30 GB do 50 GB) wynosi niemal 20 zł.  Na przegląd ofert mogą decydować się nie tylko ci, którzy dopiero szukają odpowiedniego pakietu, ale też ci, którzy związani są umową z innym operatorem. Eksperci zwracają uwagę, że „przenosin” nie brakuje.

– Polski rynek usług telekomunikacyjnych jest dość konkurencyjny – według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej tylko w samym IV kwartale 2020 r. w sieciach mobilnych przeniesiono ponad 370 tys. numerów. Klienci są często kuszeni nowymi ofertami zarówno w obrębie usług własnego operatora, jak i zewnętrznych firm – warto się przyglądać takim promocjom, bo niejednokrotnie mogą się one wiązać z atrakcyjnymi warunkami – komentuje w rozmowie z Gazetą.pl Piotr Bubak, dyrektor marketingu usług postpaid w T-Mobile Polska.

Znalezienie operatora z atrakcyjniejszą ofertą od dotychczasowej to jedna z opcji na to jak płacić za internet mniej. Szukając ofert warto również zwracać uwagę na koszty z jakimi trzeba się liczyć przy połączeniu różnego rodzaju usług. Tu też da się zaoszczędzić, np. łącząc płatności za dostęp do sieci z płatnościami za telewizję. Warto również pomyśleć nad umieszczeniem pod jednym „parasolem” jak największej liczby członków rodziny. Ekspert T-Mobile Polska zwraca uwagę, że łączenie usług telekomunikacyjnych to w Polsce coraz bardziej popularne rozwiązanie.

- Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej liczba użytkowników usług wiązanych w 2015 r. wynosiła 5,9 mln abonentów, a zaledwie cztery lata później już 13,7 mln – podkreśla Piotr Bubak.

Na pakietach usług jak zauważa Gazeta.pl da się zaoszczędzić ponad 40 zł miesięcznie. Jak to możliwe? Oddajmy raz jeszcze głos przedstawicielowi T-Mobile Polska.

– Przykładowo, jeśli użytkownik zdecyduje się na korzystanie z trzech usług w T-Mobile – Netfliksa, internetu światłowodowego i abonamentu w taryfie M – to na każdej z tych usług oszczędza odpowiednio 19, 14 i 10 zł. W skali miesiąca daje to 43 zł oszczędności, a w perspektywie dwuletniej umowy to dodatkowe 1032 zł w kieszeni klienta – wylicza Bubak, podkreślając, że takie rozwiązanie to również wygoda z uwagi na fakt, że wszystkie usługi rozliczane są na jednym rachunku.

Jak wspomniano na początku, coraz większa liczba Polaków korzysta z internetu. W 2019 roku jak pokazują dane Urzędu Komunikacji Elektronicznej było to aż 16,2 mln osób, o blisko 5 proc. więcej niż rok wcześniej. Grupa użytkowników interntu mobilnego nieznacznie przewyższa użytkowników sieci stacjonarnej (odpowiednio 8,4 mln i 7,8 mln osób).

Tagi:

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >