Litwa zaostrza kontrole na granicy z Polską
wikimedia/nostrix
Autor Radosław Święcki - 16 Lutego 2021

Litwa zaostrza kontrole na granicy z Polską. Nowe przepisy już od środy

Choć od tego tygodnia Litwa łagodzi nieco wprowadzony przed dwoma miesiącami lockdown, to od jutra zaostrzone zostaną kontrole na granicy z Polską. Wiadomo już jakie warunki należy spełnić, by dostać się na teren naszego sąsiada.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od jutra Litwa zaostrza kontrole na granicy z Polską
  • Jakie warunki trzeba spełnić, by przekroczyć granicę
  • Jak wygląda sytuacja epidemiczna u naszych sąsiadów

Litwa zaostrza kontrole

Od jutra Litwa zaostrza kontrole na granicy z Polską. Szefowa litewskiego ministerstwa spraw wewnętrznych Agne Bilotaite, jak podaje Polska Agencja Prasowa poinformowała, że nowe zasady kontroli granicznej zaczną obowiązywać w środę 17 lutego od godziny 7.00 czasu polskiego.

Na czym będą polegały zaostrzone kontrole na granicy? Kluczowy dla osób chcących wjechać na teren naszego sąsiada jest jeden element. By przekroczyć granicę, konieczne będzie posiadanie negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Należy go wykonać maksymalnie 48 godzin przed przyjazdem.

Ponadto jak podaje PAP, osoby wjeżdżające z naszego kraju na teren Litwy, będą musieli także przedstawić wypełnioną ankietę litewskiego Narodowego Centrum Zdrowia Publicznego, a po przyjeździe do kraju będą zobowiązani odbyć 10-dniową samoizolację.

Agencja przypomina, że w obawie przed nowymi mutacjami koronawirusa Litwa już przed tygodniem zaostrzyła kontrole na lotniskach, a także portach morskich. Przybywający na teren tego kraju tą drogą, również muszą posiadać negatywny wynik testu na koronawirusa, a następnie odbyć 10-dniową samoizolację.

Litwa łagodzi lockdown

Jak wygląda sytuacja epidemiczna u naszych sąsiadów? Bardziej optymistycznie niż jeszcze dwa miesiące temu. Tuż przed Bożym Narodzeniem Litwa wprowadziła lockdown, w związku z rosnącą liczbą nowych zakażeń. W połowie grudnia jak przypomina Informacyjna Agencja Radiowa wynosiła ona niemal 1,5 tys. na 100 tys. mieszkańców.

W związku z tym, że obecnie Litwa odnotowuje pięć razy mniej zakażeń niż dwa miesiące temu, od tego tygodnia nastąpiło stopniowe łagodzenie lockdownu.

- Sytuacja się poprawia, a liczba nowych zakażeń maleje. Podobnie jak liczba chorych w szpitalach – podkreśla cytowana przez IAR premier Litwy Ingrida Šimonyte.

Od poniedziałku nasi sąsiedzi otworzyli m.in. sklepy z artykułami przemysłowymi, których powierzchnia nie przekracza 300 metrów kwadratowych, czy salony fryzjerskie i kosmetyczne, które muszą zapewnić co najmniej 20 metrów kwadratowych powierzchni na jednego klienta.

Podobnie jak w Polsce lokale gastronomiczne mogą prowadzić jedynie działalność na wynos. Zdalnie funkcjonują również szkoły, urzędy państwowe i niektóre przedsiębiorstwa. W dalszym ciągu obowiązuje również zakaz przemieszczania się pomiędzy jednostkami samorządowymi. Rządzący podkreślają, że o unormowaniu sytuacji będzie można mówić wtedy, gdy notowanych będzie średnio 25 nowych przypadków na 100 tys. mieszkańców.

Od początku pandemii u liczącego 3 mln mieszkańców sąsiada Polski zachorowało ok. 190 tys. osób. Z powodu wirusa na Litwie zmarło ponad 3 tys. osób.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News