BiznesINFO.pl
Ile zarabia nauczyciel? Polscy nauczyciele na 6. miejscu od końca w całej Europie

Piotr Molecki/East News

Ile zarabia nauczyciel? Dotarliśmy do liczb, te sumy nie zostawiają obojętnym

8 Lutego 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Ile zarabia nauczyciel? Po 1 września 2020 roku wynagrodzenie pedagogów wzrosło, jednak nadal zdaniem wielu sumy te są niewystarczające. W dyskusji dotyczącej zarobków nauczycieli zawsze pojawia się argument dotyczący tego, że stanowiska te wymagają wysok

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Ile zarabia nauczyciel

 • Co składa się na wynagrodzenie pedagoga

 • Ile zarabiają nauczyciele w Europie

Ile zarabia nauczyciel?

To ile zarabiają nauczyciele, zależy od kilku czynników, między innymi od wykształcenia i przepracowanych lat. W Karcie Nauczyciela zapisano, że na ich wynagrodzenie składają się:

 • wynagrodzenie zasadnicze

 • dodatki: za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny, w tym z tytułu sprawowania funkcji wychowawcy klasy, oraz za warunki pracy

 • wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw

 • nagrody i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy.

Ponadto wynagrodzenie pedagogów uzależnione jest od stopnia awansu zawodowego, posiadanych kwalifikacji, a także wymiaru godzin obowiązkowych. Zdecydowaną większość grona pedagogicznego stanowią magistrzy z przygotowaniem pedagogicznym, ich zarobki rozkładają się w zależności od stopnia awansu zawodowego następująco:

 • nauczyciel stażysta - 100% kwoty bazowej - 2 949 zł, 

 • nauczyciel kontraktowy - 111% kwoty bazowej - 3 034 zł, 

 • nauczyciel mianowany - 144% kwoty bazowej - 3 445 zł, 

 • nauczyciel dyplomowany - 184% kwoty bazowej - 4 046 zł.

Stażystą staje się każdy nauczyciel, który zaczyna swoją pracę w szkole. Świeżo upieczony pedagog może starać się o awans po przepracowaniu 9 miesięcy. Status nauczyciela kontraktowego otrzyma dopiero wówczas, gdy zda egzamin z wynikiem pozytywnym. Awans z nauczyciela kontraktowego na mianowanego lub z mianowanego na dyplomowanego można otrzymać dopiero po przepracowaniu 2 lat i 9 miesięcy. Ile zatem trzeba przepracować, by zdobywać kolejne awanse?

Jak długo trzeba pracować, by awansować

Aby otrzymywać najwyższe wynagrodzenie - 4046 zł, trzeba przepracować w szkole ponad 6 lat. W tym czasie można otrzymać dodatki, takie jak np. dodatek za wysługę lat, który wynosi 1 proc. wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy; dodatek funkcyjny za wychowawstwo - min. 300 zł. Nauczyciele mogą otrzymać także dodatek motywacyjny, jednak o tym decyduje dyrektor szkoły, a jego wartość to zwykle 100 zł.

Karta Nauczyciela stanowi, że stawki dodatków (za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy), warunki obliczania i wypłacania pensji za godziny ponadwymiarowe i zastępstw doraźnych oraz wysokość nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy określane są przez szkołę, czyli samorząd. Oprócz tego z urzędu nauczycielom należy się trzynasta pensja.

Polscy nauczyciele zarabiają najgorzej

Ile zarabiają nauczyciele w Europie? Okazuje się, że znacznie więcej niż na naszym podwórku. W raporcie Education at Glance 2020 opublikowanym przez OECD przedstawiono dane z 2019 roku, z których wynika, że polscy nauczyciele są na 6. miejscu od końca, jeśli chodzi o wynagrodzenie.

Niestety, w tym roku nauczyciele podwyżek nie dostaną. Wynika to z faktu, że Mateusz Morawiecki zapowiedział zamrożenie płac w budżetówce w związku z pandemią koronawirusa. Z racji tego, że nauczyciele są opłacani z budżetu, decyzja ta dotyka także ich środowiska.

Tagi:

zarobkiwypłatapieniądze

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Szpital
Mohsen Atayi/Wikimedia Commons, CC-BY-4.0

Finanse

Rząd przeznaczy ponad 6% PKB na ochronę zdrowia w 2023 roku

Czytaj więcej >

Finanse

Wielu Polaków wciąż nie wykorzystało bonów turystycznych. Okazja, by to zrobić, przepadnie 31 marca

Czytaj więcej >
pieniądze

Finanse

OFE. Jeśli chcesz otrzymać pieniądze po zmarłym, musisz sam się o nie upomnieć

Czytaj więcej >

Finanse

Prawie 3 mld złotych zostaną przeznaczone na dofinansowanie szpitali onkologicznych

Czytaj więcej >
Nowy rządowy program mieszkaniowy Pierwsze Mieszkanie

Finanse

Podatek od sprzedaży mieszkania. Sprzęt może być ulgą, a zaoszczędzisz krocie

Czytaj więcej >

Finanse

NFZ wyłoży za ciebie prawie 500 zł na wizytę u dentysty

Czytaj więcej >