BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Ile wynosi stawka dzienna pilota wycieczek? Zawód warty uwagi

1 Lutego 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Stawka dzienna pilota wycieczek może usatysfakcjonować część osób, zainteresowanych tą pracą. Dla wielu jednak nawet najwyższe wynagrodzenie nie będzie dobrą rekompensatą za trudy tej branży. Czego możemy się po niej spodziewać?

Stawka dzienna pilota wycieczek zależna jest od bardzo wielu czynników. Nim jednak osoba zainteresowana tą pracą podejmie się odpowiedniego kursu, powinna poznać jej jasne i ciemne strony. Nie dla wszystkich są one równoważne czy w ogóle - opłacalne.

Piloci wycieczek przed podjęciem decyzji o pracy w tym zawodzie, snują na jego temat różne wyobrażenia. Wśród nich królują oczywiście te o bajecznych wycieczkach, pięknych krajobrazach i atrakcjach turystycznych, za których zwiedzanie nie muszą płacić. Więcej - nagradzani są za oprowadzanie po nich.

Pilot wycieczek: Praca nie dla wszystkich

To wszystko oczywiście prawda. Nie zmienia to jednak faktu, że praca pilota wycieczek różni się od tej biurowej nie tylko większą swobodą ruchową i wpisanymi w nią atrakcjami, ale i obarczeniami. Wśród nich wymienić można nieprzespane noce, poczucie przytłaczającej odpowiedzialności i szeroko pojęty brak stabilizacji.

Praca pilota wycieczek, zwłaszcza zagranicznych, stworzona jest dla osób nie lubiących rutyny i nie posiadających wielu zobowiązań w miejscu zamieszkania. Co muszą zrobić, aby załapać się do branży?Natężenie i charakter negatywnych czynników jest oczywiście ściśle powiązany z miejscem, w którym pracujemy, a dokładniej, rodzajem podpisanej umowy i odległością punktu turystycznego od naszego domu. Piloci oprowadzający wycieczki za granicą skarżą się na tęsknotę za domem.

Pilot wycieczek: kurs, obowiązki, certyfikat. Jak zostać pilotem wycieczek?

W internecie roi się od ofert kursów dla pilotów wycieczek. Najlepiej wybierać te sprawdzone, czy też adresowane przez biura podróży. Niestety, aby podjąć się wymarzonej pracy, należy w nią zainwestować. Przykładowe, renomowane, znalezione w sieci biuro oferuje szkolenie opiewające na 5 weekendów. W jego ramach, osoba zainteresowana pracą pilota może pod okiem doświadczonych trenerów poprowadzić swoje pierwsze trasy - autokarową i pieszą. Szkolenia z wystąpień publicznych czy pracy z grupą wliczone są w cenę kursu.

Wspomniane umiejętności to niejedyne, jakie posiadać musi pilot wycieczek. Wśród nich wymienić można jeszcze odporność na stres. Każdy pilot wycieczek jest na niego wyeksponowany. Sfrustrowani turyści i nagabywacze zszargać mogą nawet najbardziej stalowe nerwy. Do tego wszystkiego dodać należy jeszcze jedną, oczywistą kwestię - perfekcyjną znajomość języka, w którym opowiada się wycieczce o zwiedzanych atrakcjach!

Stawka dzienna pilota wycieczek - czy warta jest poświęcenia? Ile zarabia pilot wycieczek?

Stawka dzienna pilota wycieczek zależna jest od bardzo wielu czynników. Wymiaru godzinowego, wykonywanej pracy, jej charakteru, czy rodzaju podpisanej umowy.

Na stronach biur podróży, czy stricte, poświęconych ofertom pracy, próżno szukać konkretnej stawki godzinowej. Piloci wycieczek pozwalają sobie jednak uchylić rąbka tajemnicy swojego zawodu na licznych forach internetowych.

Co na nich znajdujemy? Kwoty znacznie się od siebie różnią. Zazwyczaj jest to jednak paręset złotych za dzień. Najczęściej pojawiające się kwoty oscylują wokół 200-300 zł. Specjalista, według forumowiczów, wyciągać może nawet 500 zł za dzień!

Czy są to kwoty warte pracy, niejednokrotnie idącej w parze z poświęceniem życia prywatnego? Dla wielu osób - z pewnością. Szczególnie tych, których życie kręci się wokół podróży i zwiedzania świata.

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >