BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Ile kosztuje gram złota? Kilka informacji o tym cennym surowcu

18 Kwietnia 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Złoto jest jednym z najcenniejszych surowców świata. Sprawdziliśmy ile kosztuje gram złota i czy warto w nie inwestować.

Ostatnimi czasy ceny złota wahają się dosyć mocno. Cena za uncję (około 31,1 grama) wynosi na dzień dzisiejszy (18.04.19) wynosi ponad 1 270 $ (4 826 zł). Gdybyśmy natomiast chcieli kupić złoto w lutym 2019, to moglibyśmy zapłacić za standardową sztabkę (1 sztabka = 400 uncji = 12 440 gram) nawet ponad 2 miliony złotych! Dnia dzisiejszego taka sama inwestycja koszotwałaby nas conajmniej 100 tysięcy złotych mniej.

Ile kosztuje gram czystego złota? 

Nie musimy oczywiście kupować złota od razu na sztabki, czy też uncje. W sprzedaży oferanowe są złote wyroby pod różną postacią. Nawet gram złota można wykorzystać to stworzenia rękodzieła, ale wiadomo, że wtedy cena może bardzo się różnić w zależności od tego, jaki produkt finalnie ze złota otrzymujemy. To ile kosztuje np. złota bransoletka zależy w znaczniej mierze od jubilera. Za podstawową mini-sztabkę złota (1g), bez specjalnej wartości artystycznej możemy obecnie zapłacić około 200 zł.

Dlaczego cena złota się zmienia?

Zwykło się mówić, że cena złota zależy mocno od koniunktury na świecie. Jeśli gospodarka jest w słabym stanie, złoto zaczyna drożeć, bo jest dość pewnym kapitałem. Ceny złota nie zmieniają się tak szybko jak innych surowców, nawet gdy się wahają. Co to oznacza? Że nawet jeśli cena złota spadnie, to i tak możemy liczyć na spory zwrot zainwestowanego kapitału, jeśli zdecydujemy się na jego sprzedaż.

Rosnąca cena złota oznacza definitywny krach? 

Cofnijmy się o dekadę, ile kosztuje gram złota w 2009 roku? Około 100 do 130 zł. Tutaj różnica jest jednak dużo większa względem 2019 r. Czy rosnąca cena złota jest złym omenem? Ile będzie kosztował ten kruszec w 2029 r.? Za grama będziemy płacili tyle, co teraz za uncję? Miarowo rosnąca cena złota daje do myślenia i powinna skłaniać do zakupu choćby jednego grama.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

ważne

Finanse

W ramach Polskiego Ładu skarbówka zacznie patrzeć nam na ręce. Dostali nowe możliwości

Czytaj więcej >
Flaga Niemiec

Finanse

Niemcy muszą zrealizować unijne postanowienie. Od 1 października będą zwracać pieniądze za drogi

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Pismo z ZUS-u i pieniadze

Finanse

ZUS może odebrać świadczenia z odsetkami. Nowe prawo od 18 września

Czytaj więcej >
Ważne Biznesinfo

Finanse

ING ostrzega przed oszustwem na platformie Vinted. Nie odzyskasz pieniędzy

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/z obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania

Finanse

Waloryzacja emerytur w 2022 r. ma być olbrzymia. Nawet 400 zł więcej

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/z emeryt czyta pismo z ZUS-u , na stole pieniadze banknoty i bilon

Finanse

ZUS poinformował o wypłatach czternastek. Wiemy, kiedy ruszą

Czytaj więcej >