BiznesINFO.pl Polska i Świat Grzywna to za mało, teraz będzie więzienie. Zmiany dotyczące tablic rejestracyjnych
BiznesInfo

Grzywna to za mało, teraz będzie więzienie. Zmiany dotyczące tablic rejestracyjnych

21 lutego 2023
Autor tekstu: Olgierd Maletka

Częste nowelizacje ustaw są codziennością, dlatego nie zwracamy na nie szczególnej uwagi. Jednak w przypadku najnowszych zmian Kodeksu karnego trzeba zachować czujność. Ustawodawca bowiem wprowadza przepisy, które spowodują spore zmiany dla kierowców i posiadaczy pojazdów samochodowych.

Zmiany już w marcu - nowy przepis

W dniu 14 marca br. wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu karnego. Obejmuje ona zmiany dla kierowców i posiadaczy pojazdów samochodowych, wprowadzając nowe przepisy dotyczące tablic rejestracyjnych .

art. 306c kodeksu karnego

§ 1. Kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, albo w celu użycia za autentyczną tablicę rejestracyjną pojazdu mechanicznego podrabia lub przerabia , podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 .

§ 2. Tej samej karze podlega, kto używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego nieprzypisanej do pojazdu, na którym ją umieszczono, albo używa jako autentycznej podrobionej lub przerobionej tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego.

Co oznacza nowelizacja w praktyce?

Portal „scigacz.pl" słusznie zauważa, że niektórzy mogą podrabiać tablice nie zdając sobie sprawy z konsekwencji swojego czynu . Na przykład kupując do samochodu bagażnik na rowery umieszczany z tyłu, trzeba mieć trzecią tablicę rejestracyjną , a prawo dopiero od niedawna umożliwia jej wyrobienie.

Do tej pory każdy kierowca korzystał z tzw. tablic ozdobnych , przypominających oryginalne lub przekładał tylną tablicę z klapy bagażnika na uchwyt rowerowy. Właśnie takie zachowanie będzie od marca zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Nie ma co ukrywać, że przy zakupie samochodu z zagranicy to "normalna" rzecz, by wrócić niezarejestrowanym pojazdem do domu. Zakłada się wtedy podróbki na wzór tablic niemieckich, które zostały w tym kraju przy wyrejestrowaniu pojazdu. Popularne jest także zakładanie polskich tablic - podaje portal „autokult.pl".

„Czasopismo Lege Artis”, zwraca uwagę, że np. przy zakładaniu na auto cudzych blach, nie liczy się zamiar sprawcy . Oznacza to, że jego działanie nie musi zmierzać do popełnienia innego czynu zabronionego. Aby zakwalifikować czyn jako przestępstwo z art. 306c par. 2 kk wystarczy sam fakt, że na auto założymy tablicę z innego auta .

Co z napisem „młoda para”?

Zdaniem prawnika, Olgierda Rudaka, takiego zachowania nie da się nazwać podrabianiem czy przerabianiem tablicy . Celem takiego zachowania nie jest stworzenie tablicy przypominającej autentyczną, dlatego ukaranie takiej osoby wydaje się mało prawdopodobne.

Obserwuj nas w
autor
Olgierd Maletka

Olgierd Maletka

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie