Warszawa nocą, cud gospodarczy
wikimedia
Autor Kasper Starużyk - 15 Sierpnia 2019

Niemiecka prasa podziwia Polaków. Mówią o cudzie gospodarczym

Niemiecki dziennik Handelsblatt ocenił, że Polska przeżywa swój "mały cud gospodarczy". Dokładnie chodzi o uniezależnianie się naszej gospodarki od niemieckiej, która notuje ostatnimi czasy duże spadki, które nie przekładają się na spowolnienie w Polsce.

Ekonomiczna gazeta z Niemiec zauważa, że wzrost płac w Europie Środkowej bardzo dobrze stymuluje PKB i generuje popyt wewnętrzny na odpowiednio wysokim poziomie, a co za tym idzie gospodarki te nie są już tak mocno uzależnione od koniunktury w strefie euro, a w szczególności w Niemczech. Jako najlepszy tego przykład gazeta wskazuje właśnie Polskę, czyli największą gospodarkę regionu.

Zwłaszcza w Polsce można mówić o małym cudzie gospodarczym. Kraj, w którym narodowokonserwatywny i krytyczny wobec Brukseli rząd prawdopodobnie ponownie wygra wybory, wyróżnia się oczekiwanym wzrostem gospodarczym na poziomie 4,6 proc. PKB. W 2020 r. wzrost ma wynieść 3,7 proc. PKB. Specjalizujący się w regionie instytut WiiW musiał ostatnio podnieść prognozy wzrostu dla całej środkowej i wschodniej Europy - brzmi część artykułu z Handelsblatt cytowana przez money.pl.

Gospodarka super, ale polityka pozostawia wiele do życzenia

Eksperci wypowiadający się w niemieckiej gazecie pomimo pochwał dla gospodarki i jej rozwoju krytykują jednak rząd za jego politykę. Dotyczy to przede wszystkim "zapędów najconalistycznych" czy ataków na sądownictwo. Zdaniem Niemców takie praktyki mogą również zniechęcać inwestorów zza granicy, którzy będą obawiali się utraty stabilności kraju pomimo jego dobrej gospodarczej koniunktury.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News