Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Niemiecka prasa podziwia Polaków. Mówią o cudzie gospodarczym
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 15.08.2019 02:00

Niemiecka prasa podziwia Polaków. Mówią o cudzie gospodarczym

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Ekonomiczna gazeta z Niemiec zauważa, że wzrost płac w Europie Środkowej bardzo dobrze stymuluje PKB i generuje popyt wewnętrzny na odpowiednio wysokim poziomie, a co za tym idzie gospodarki te nie są już tak mocno uzależnione od koniunktury w strefie euro, a w szczególności w Niemczech. Jako najlepszy tego przykład gazeta wskazuje właśnie Polskę, czyli największą gospodarkę regionu. 

Zwłaszcza w Polsce można mówić o małym cudzie gospodarczym. Kraj, w którym narodowokonserwatywny i krytyczny wobec Brukseli rząd prawdopodobnie ponownie wygra wybory, wyróżnia się oczekiwanym wzrostem gospodarczym na poziomie 4,6 proc. PKB. W 2020 r. wzrost ma wynieść 3,7 proc. PKB. Specjalizujący się w regionie instytut WiiW musiał ostatnio podnieść prognozy wzrostu dla całej środkowej i wschodniej Europy -  brzmi część artykułu z Handelsblatt cytowana przez money.pl. 

Gospodarka super, ale polityka pozostawia wiele do życzenia 

Eksperci wypowiadający się w niemieckiej gazecie pomimo pochwał dla gospodarki i jej rozwoju krytykują jednak rząd za jego politykę. Dotyczy to przede wszystkim "zapędów najconalistycznych" czy ataków na sądownictwo. Zdaniem Niemców takie praktyki mogą również zniechęcać inwestorów zza granicy, którzy będą obawiali się utraty stabilności kraju pomimo jego dobrej gospodarczej koniunktury.