BiznesINFO.pl
Gaz z krów

Obraz VIVIANE MONCONDUIT z Pixabay

Orlen będzie pozyskiwał gaz z... krów. Powstanie aż 20 stacji

30 Lipca 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Gaz pozyskiwany od krów już wkrótce zasili nasze domy. Orlen na fali transformacji energetycznej i odchodzenia od węgla szuka alternatywnych źródeł. W inwestycje gazowe spółka zaangażowana jest od dawna, okazuje się jednak, że nie powiedziała ostatniego

Gaz produkowany przez krowy będzie zaopatrywał nasze domy w prąd? Już wkrótce Orlen może ruszyć z budową elektrowni korzystających z metanu produkowanego przez krowy. Jak zaznaczają eksperci, bydło produkuje więcej gazów cieplarnianych niż transport - a krów w Polsce mamy całkiem sporo. Pogłowie wynosi 6,3 mln sztuk. Wiele wskazuje również, że nie zaprzestaniemy konsumpcji mięsa ani nabiału. Dlaczego nie wykorzystać zatem tego "surowca" w energetyce? Takie pytanie zadał sobie PKN Orlen i doszedł do wniosku, że metan wytwarzany na wsiach jest doskonałym źródłem do produkcji prądu.

Gaz będą produkowały krowy

Według eksperckich wyliczeń na jedną krowę - a mamy ich w Polsce ponad 6 mln - przypada produkcja 100 kg metanu rocznie. Szybka kalkulacja daje wynik 630 tysięcy ton gazu, który jest emitowany w atmosferę. A może być spożytkowany. Interes w krowach zwietrzył Orlen i podpisał list intencyjny na budowę 20 biogazowni na terenach rolniczych. Zainstalowane one mają być w 20 największych gospodarstwach rolnych należących do KOWR-u. Sygnatariuszami są: PKN Orlen, spółka H. Cegielski-Poznań, Uniwersytet Rolniczy w Poznaniu oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Jak wskazano w liście biogazownie mają mieć moc od 0,5 MW do 4,5 MW - zależne jest to jednak od lokalizacji. Roczna produkcja prądu szacowana jest na poziomie 20-40 MWh, powiązane jest to między innymi z takimi czynnikami jak susze czy powodzie. Elektrownie na gaz od krów miałyby opierać się o rozwiązania technologiczne bazujące na przetwarzaniu na energię i biometan z produktów z gospodarstw rolnych - podaje portal Business Insider. Rzecznik PKN Orlen, Joanna Zakrzewska, zdradziła ekspertom z redakcji BI, że 1 MW uzyskanej energii elektrycznej w biogazowni to wykorzystanie aż 2 mln metrów sześciennych biometanu w skali roku.

Biogaz oraz biomasa uzyskują nad Wisłą coraz szersze uznanie - w 2019 roku odpowiadały one za 2 proc. energii w naszym miksie energetycznym. Nie jest to wiele, ale jeżeli chcemy odejść od węglą musimy poszukiwać nowych rozwiązań i wcielać je nawet malutkimi krokami. Choć jak wynika z analiz danych to właśnie biogaz i biomasa pokonały największy dystans i odnotowały rok do roku wzrost o 123 proc. Obecnie w naszym kraju funkcjonuje 95 biogazowni o łącznej mocy 111 MW.

Tagi:

rolnictwoprądOrlengazenergetyka

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pożar policja ogień podpalenie

Polska i Świat

Rosjanie podpalają wojskowe komendy uzupełnień. 22 września 2022 - zaczynają się poważne bunty

Czytaj więcej >
Polski przemysł nie dał się koronakryzysowi

Polska i Świat

Projekt ustawy o pomocy przedsiębiorstwom energochłonnym. Ustalono kryteria i fundusze

Czytaj więcej >
Putin

Polska i Świat

Mobilizacja w Rosji. Rosjanie zaczęli wychodzić na ulice

Czytaj więcej >
FADEL SENNA/AFP/East News

Polska i Świat

Mobilizacja w Rosji. Rutte: Nie należy w niej widzieć zagrożenia dla Zachodu

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zmiany w prawie drogowym od 21 września 2022. Dotyczą pieszych

Czytaj więcej >
Twitter/President of Russia

Polska i Świat

Częściowa mobilizacja w Rosji. Ogłoszenie Putina

Czytaj więcej >