Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Nawet 19 tys. zł za Fiata 125p, o którym marzyłeś. Państwo wypłaci rekompensaty
Radosław Święcki
Radosław Święcki 02.03.2021 01:00

Nawet 19 tys. zł za Fiata 125p, o którym marzyłeś. Państwo wypłaci rekompensaty

Zbierałeś na Fiata 126p i go nie dostałeś? Możesz teraz dostać ogromne pieniądze
pixabay/gosiak1980

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W latach 80' by otrzymać Fiata 126p i Fiata 125p można było gromadzić środki na rachunku PKO

  • Ci, którzy nie otrzymali samochodu mogą otrzymać rekompensaty

  • Jakie sumy można otrzymać za "malucha" i "dużego fiata"

Nie dostałeś Fiata 126p? Możesz dostać gigantyczne pieniądze

Dla młodych czytelników może wydawać się to abstrakcyjne, ale w ostatniej dekadzie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w związku z problemem niedoboru samochodów, osoby, które marzyły o Fiacie 126p, czyli tzw. „maluchu”, bądź Fiacie 125p (tzw. „duży fiat”), mogły otworzyć rachunek oszczędnościowy w banku PKO i przelewać na niego środki, mające stanowić przedpłatę na samochód (o tym kto ostatecznie otrzyma auto decydowało losowanie).

I tak wielu Polaków sumiennie zbierało środki na Fiata 126p lub „dużego fiata”, tyle, że ostatecznie samochodu nie otrzymało. Ich losem zainteresowano się dopiero siedem lat po upadku komunizmu. 

Jak przypomina serwis auto-swiat.pl, dopiero w 1996 roku, została uchwalona ustawa zgodnie z którą pojawiła się możliwość wypłaty rekompensat za ostatecznie niezrealizowane przedpłaty na pojazdy. Pieniądze zaczęto wypłacać już w następnym roku.

Przedpłaty cieszyły się sporym zainteresowaniem Polaków. Z danych przywołanych przez serwis Bankier.pl wynika, że w latach 1982-1985 z opcji tej skorzystało 1,5 mln osób. Większość odebrała wpłacone na rachunek PKO pieniądze, gdy tylko pojawiła się taka możliwość, ale z pewnością są osoby, które po latach mogły zapomnieć o przedpłatach i ostatecznie nie zwróciła się o rekompensatę.

Jeżeli w gronie naszych czytelników są owi zapominalscy, to mamy dla nich znakomitą wiadomość. Jak podaje auto-swiat.pl, środki wpłacone na przedpłaty nie przepadły i wciąż istnieje możliwość, by po nie sięgnąć.

Można dostać prawie 20 tys. zł

A jest po co sięgać. Na początku zeszłego miesiąca resort finansów opublikował obwieszczenie, w którym została podana zwaloryzowana wartość rekompensat. Okazuje się, że osoby, które wniosły przedpłatę na Fiata 126p, mogą otrzymać prawie 14 tys. zł.

Jeszcze lepiej wygląda sytuacja w przypadku osób, które zbierały na „dużego fiata”. W tym wypadku można otrzymać aż 19 629 zł. Portal zwraca uwagę, że obecne kwoty, mające być rekompensatą za nieotrzymane auto są znacznie wyższe niż w momencie uchwalenia wspomnianej ustawy. W 1996 roku rekompensata w przypadku Fiata 126p wynosiła ponad 5 tys. zł, czyli prawie trzy razy mniej niż obecnie. W przypadku Fiata 125p było to prawie 8,5 tys. zł, czyli ponad dwukrotnie mniej niż teraz.

Jest co odbierać i co ważne nie trzeba tego robić natychmiast. Zgodnie z ustawą roszczenie względem wniesionych przedpłat nie ulegają przeterminowaniu.

Osoby, które zdecydują się jednak na sięgnięcie po rekompensatę już teraz, to powinny udać się do placówki PKO BP.  Jak przypomina Bankier.pl, należy wziąć ze sobą oryginał „potwierdzenia przyjęcia przedpłaty”, dowód osobisty, oraz dowód wpłaty.

Co jeśli właściciel rachunku zmarł? Wówczas wypłata zgromadzonych środków następuje po przeprowadzeniu postępowania spadkowego.

Tagi: Samochód