BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Falenta: Jeśli nie będę ułaskawiony, ujawnię, kto za mną stał

10 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Opublikowano fragmenty listu Marka Falenty do prezydenta Andrzeja Dudy z żądaniem ułaskawienia. Biznesmen zapowiada ujawnienie szczegółów afery podsłuchowej i nazwisk zleceniodawców. W liście pojawiają się wzmianki m.in. o Jarosławie Kaczyńskim.

Biznesmen Marek Falenta obciążony zarzutami dotyczącymi afery podsłuchowej i prawomocnie skazany na 2,5 roku napisał do prezydenta Andrzeja Dudy list będąc w więzieniu w Walencji z żądaniem ułaskawienia. Falenta grozi w nim, że ujawni nazwiska zleceniodawców.

List Falenty do Dudy

Wgląd do listu miała “Rzeczpospolita”. Falenta pisze w nim:

W hiszpańskim więzieniu “gnije” człowiek, który wierzył w sprawę pt. Polska uczciwa i sprawiedliwa. Zrobił, co do niego należało, wywiązał się ze wszystkich złożonych obietnic i został okrutnie oszukany przez ludzi wywodzących się z Pana formacji. Obiecali wiele korzyści i łupów politycznych. Czekałem lata codziennie łudzony, że niebawem nadejdzie dzień, w którym zostanę przez Pana ułaskawiony. Nie widać nadziei na jego nadejście. Proszę potraktować ten list jako ostatnią szansę na porozumienie się ze mną. Nie zamierzam umierać w samotności. Ujawnię zleceniodawców i wszystkie szczegóły.

Falenta opisuje się w tym liście jako człowieka lojalnego wobec PiS i CBA. Twierdzi, że obiecano mu bezkarność za pomoc w odsunięcie ówcześnie rządzącej partii PO od władzy. Co więcej, skazany przedsiębiorca wymienia w nim 12 osób – od Jarosława Kaczyńskiego, przez ministrów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika oraz szefa CBA Ernesta Bejdę, aż do oficerów biura i dziennikarzy piszących o aferze. Zdradza również, że ma więcej nagrań, m.in. rozmowę Mateusza Morawieckiego z prezesem banku PKO BP Zbigniewem Jagiełłą. Ponoć miał pozyskać nowe informacje dla CBA już po wybuchu afery w 2014 roku.

Falenta: Ziobro musiałby być katem swojej formacji

Falenta chce zostać świadkiem koronnym i wyjaśnić szczegóły afery podsłuchowej, jednak wie, że raczej do tego nie dojdzie. W liście pisze, że Ziobro nie przyzna mu tego statusu, bo musiałby być “katem swojej formacji”.

To wyraz desperacji człowieka, który został skazany przez sąd prawomocnie. Prokuratura oskarżała pana Marka Falentę, kiedy byłem prokuratorem generalnym. Miał tysiąc okazji więcej, żeby powiedzieć, kto za nim stał - komentuje sprawę Zbigniew Ziobro.

PiS nie ma czego się bać?

Sprawę skomentował prof. Rafał Chwedoruk, politolog, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego. Według niego ta sprawa nie zaszkodzi Prawu i Sprawiedliwości. Uważa, że ultymatywne tony listu nie wzmacniają nacisku opinii publicznej, nielegalne nagrania nie byłyby aprobowane przez obywateli oraz że ludzie mają ograniczone zaufanie do tego typu informacji.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >