BiznesINFO.pl
EN 01497395 0011

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Europa szuka na świecie węgla po embargu na rosyjskie. Naprzeciw oczekiwaniom wychodzi Botswana

10 Maja 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Botswana zamierza wyjść naprzeciw oczekiwaniom Europy, która zaczęła pośpiesznie szukać alternatyw dla węgla sprowadzanego z Rosji. Afrykański kraj planuje szybko zacząć eksportować surowiec do zainteresowanych krajów Unii Europejskiej.

We wtorek w wywiadzie udzielonym dla agencji Reutersa prezydent Botswany Mokgweetsi Masisi przyznał, że z powodu konfliktu na Ukrainie, w wyniku którego Komisja Europejska nałożyła sankcje na rosyjskie surowce, Botswana została zalana zapytaniami o węgiel kamienny ze strony Europejczyków. Afryka ma więc okazję zaspokoić część europejskiego zapotrzebowania na węgiel.

Nie tylko Australia, ale także Botswana może sprzedawać węgiel Europie

Do wypełnienia luki po rosyjskich surowcach szykuje się zasobna w wiele złóż Australia. Jednak Canberra spogląda przede wszystkim na region Pacyfiku, gdzie duże zapotrzebowanie na gaz ziemny w formie LNG i węgiel kamienny zgłosiła już Korea Południowa i Japonia. Prezydent Masisi przyznał z kolei, że zapytania przychodzą zarówno od europejskich rządów jak i sektora prywatnego

Azjatyckie potęgi gospodarcze są jednymi ze światowych liderów pozyskiwania energii z węgla. W najnowszym rankingu Ember (2020 r.) Japonia zajęła 4. miejsce na świecie pod względem energii wyprodukowanej z węgla, a Korea Południowa uplasowała się na 5. pozycji.

W Europie węgla zużywa się dużo mniej niż w przypadku krajów azjatyckich. W rankingu 25 państw zużywających najwięcej węgla znalazły się 3 państwa z Unii Europejskiej: Niemcy (11. pozycja), Polska (13. pozycja) i Czechy (21. pozycja), wszystkie kraje zanotowały także spadek względem poprzedniego rankingu.

Botswana może wysłać 50 tys. ton węgla do Europy

Gaborone zakłada, że Botswana będzie w stanie wysłać do Europy do 50 tys. ton węgla miesięcznie. Do intensyfikacji eksportu węgla Botswanę skłania także rosnąca cena surowca na światowych rynkach.

W ubiegłym tygodniu portal allAfrica.com podał, że Botswana dogadała się już z Mozambikiem w sprawie eksportu węgla przez port w Maputo. Z portu w stolicy Mozambiku ma wypływać w świat 32 tys. ton botswańskiego węgla miesięcznie.

Tagi:

węgiel

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Enea inwestuje. Nowe inwestycje pozwolą uzyskać dodatkowy milion ton węgla rocznie

Czytaj więcej >
Liczniki energii elektrycznej

Energetyka

Minister Moskwa: Planujemy dodatek energetyczny dla użytkowników pomp ciepła i klasycznych grzejników

Czytaj więcej >

Energetyka

Polska Grupa Energetyczna zapewniła sobie dostawy węgla na 2023 rok

Czytaj więcej >
15. emerytura stanie się faktem? Prezes ZUS zaskoczyła wyznaniem o dodatkowych pieniądzach dla seniorów

Energetyka

Rząd przygotował już pieniądze na wypłaty dodatku węglowego. Wkrótce trafi do Polaków

Czytaj więcej >
Licznik prądu od Tauronu

Energetyka

Tauron uruchomił specjalną stronę. Odbiorcy dowiedzą się, jak sprawdzić zużycie prądu

Czytaj więcej >

Energetyka

Rząd zapewnia, że do końca roku trafi do Polski 10 mln ton węgla

Czytaj więcej >