BiznesINFO.pl
EN 01497395 0011

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Europa szuka na świecie węgla po embargu na rosyjskie. Naprzeciw oczekiwaniom wychodzi Botswana

10 Maja 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Botswana zamierza wyjść naprzeciw oczekiwaniom Europy, która zaczęła pośpiesznie szukać alternatyw dla węgla sprowadzanego z Rosji. Afrykański kraj planuje szybko zacząć eksportować surowiec do zainteresowanych krajów Unii Europejskiej.

We wtorek w wywiadzie udzielonym dla agencji Reutersa prezydent Botswany Mokgweetsi Masisi przyznał, że z powodu konfliktu na Ukrainie, w wyniku którego Komisja Europejska nałożyła sankcje na rosyjskie surowce, Botswana została zalana zapytaniami o węgiel kamienny ze strony Europejczyków. Afryka ma więc okazję zaspokoić część europejskiego zapotrzebowania na węgiel.

Nie tylko Australia, ale także Botswana może sprzedawać węgiel Europie

Do wypełnienia luki po rosyjskich surowcach szykuje się zasobna w wiele złóż Australia. Jednak Canberra spogląda przede wszystkim na region Pacyfiku, gdzie duże zapotrzebowanie na gaz ziemny w formie LNG i węgiel kamienny zgłosiła już Korea Południowa i Japonia. Prezydent Masisi przyznał z kolei, że zapytania przychodzą zarówno od europejskich rządów jak i sektora prywatnego

Azjatyckie potęgi gospodarcze są jednymi ze światowych liderów pozyskiwania energii z węgla. W najnowszym rankingu Ember (2020 r.) Japonia zajęła 4. miejsce na świecie pod względem energii wyprodukowanej z węgla, a Korea Południowa uplasowała się na 5. pozycji.

W Europie węgla zużywa się dużo mniej niż w przypadku krajów azjatyckich. W rankingu 25 państw zużywających najwięcej węgla znalazły się 3 państwa z Unii Europejskiej: Niemcy (11. pozycja), Polska (13. pozycja) i Czechy (21. pozycja), wszystkie kraje zanotowały także spadek względem poprzedniego rankingu.

Botswana może wysłać 50 tys. ton węgla do Europy

Gaborone zakłada, że Botswana będzie w stanie wysłać do Europy do 50 tys. ton węgla miesięcznie. Do intensyfikacji eksportu węgla Botswanę skłania także rosnąca cena surowca na światowych rynkach.

W ubiegłym tygodniu portal allAfrica.com podał, że Botswana dogadała się już z Mozambikiem w sprawie eksportu węgla przez port w Maputo. Z portu w stolicy Mozambiku ma wypływać w świat 32 tys. ton botswańskiego węgla miesięcznie.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

chiny flaga

Energetyka

Gigantyczna inwestycja pomiędzy Chinami i Rosją. Most będzie służył do transportu surowców

Czytaj więcej >

Energetyka

Gazprom właśnie ogłosił, odcina Finlandię od gazu. Helsinki wyprzedziły jednak Moskwę

Czytaj więcej >

Energetyka

PGNiG zakupiło kolejne złoża na Szelfie Norweskim. Gazu w Polsce będzie jeszcze więcej

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 08.06.2019. n/z Stos wegla przygotowany na sprzedaz.

Energetyka

Tańszy węgiel kupisz tylko przez godzinę dziennie. PGG zdradziło, co czeka klientów sklepu internetowego

Czytaj więcej >

Energetyka

Tylko 14 proc. Polaków wie do kiedy mogą wymieć piec. Łatwo można narazić się 5 tys. zł kary

Czytaj więcej >

Energetyka

Kanada zadeklarowała możliwość zwiększenia dostaw ropy. Rosjanie stracą kolejne rynki zbytu

Czytaj więcej >