Od września na osoby dorabiające do emerytury lub renty zostaną nałożone niższe limity.
Pixabay
Autor Kasper Starużyk - 27 Sierpnia 2020

Ważne zmiany dla emerytów. Ich świadczenia mogą ulec zmniejszeniu

Od września emeryci dorabiający do swojego świadczenia będą mogli stracić część lub całość emerytury, jeśli przekroczą nowy, niższy limit. Obniżenie limitu jest wynikiem spadku średniej płacy krajowej. Nowy limit będzie obowiązywał do końca września.

Dorabianie do emerytury stanie się mniej rentowne

Jak podaje portal finansowy Wirtualnej Polski, od września obniżą się limity zarobków uzyskiwanych przez osoby pobierające wcześniejsze emerytury lub renty. Osoby pobierające emeryturę lub rentę, które osiągnęły już wiek emerytalny, mogą dorabiać bez żadnych limitów. Jednak wcześniejsze emerytury odbierają ten przywilej i wiąże się z ograniczeniem. Limit równoległych do emerytury zarobków ustalany jest w odniesieniu do aktualnej średniej płacy krajowej. Ta zaś - jak podaje money.pl, była w drugim kwartale 2020 roku niższa niż w pierwszym. Według danych ZUS i GUS w I kwartale bieżącego roku przeciętne wynagrodzenie wyniosło 5331,47 zł, tymczasem w II kwartale spadło do 5024,48 zł. Stąd - chociaż zwykle limity były podnoszone - od 1 do 30 września obowiązywać będzie niższy limit.

Zarobki równoległe do emerytury nie mogą przekroczyć 130% średniej krajowej

Jak podaje Wirtualna Polska, zgodnie z nowymi limitami od września bieżącego roku jeśli zarobki osób pobierających wcześniejsze emerytury lub renty przekroczą 70% średniej krajowej - czyli 3517,20 zł brutto (ok. 215 zł mniej niż w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia) - poskutkuje to zmniejszeniem emerytury lub renty. Do całkowitego zawieszenia świadczenia dojdzie z kolei, jeśli równoległe do emerytury lub renty zarobki przekroczą 130% przeciętnego wynagrodzenia, czyli 6531,90 zł (niemal 400 zł mniej niż dotychczas).

<

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News