Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > 1000 zł ekstra od państwa dla emerytów. Warto się pospieszyć i złożyć dokumenty
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 30.01.2020 01:00

1000 zł ekstra od państwa dla emerytów. Warto się pospieszyć i złożyć dokumenty

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Emerytura większa nawet o 1000 zł

Jak podaje dziennik “Fakt”, każdego roku ponad 250 tysięcy osób otrzymuje prawo do emerytury. Kwota, w jakiej jest wypłacane świadczenie, jest zależne od uzbieranych składek i wieku, w jakim przechodzi się na emeryturę. Ale - jak podkreśla dziennik - istotny jest również termin składania wniosku.

Dla przykładu: jeżeli ktoś właśnie dobił do wieku emerytalnego, ale nadal pracuje i myśli nad przejściem na emeryturę, to powinien się pospieszyć ze złożeniem dokumentów w ZUS albo KRUS. Dzięki temu oprócz emerytury można otrzymać jeszcze tzw. trzynastkę.

Emerytura z dodatkiem dla każdego

Warto przypomnieć, że już w kwietniu wszyscy emeryci i renciści otrzymają dodatkowe świadczenie - trzynastą emeryturę. Świadczenie będzie wypłacane każdego roku w kwocie minimalnej emerytury. W tym roku będzie to 1200 zł brutto, co daje ok. 981 zł na rękę.

Według projektu ustawy, nad którą pracuje senacka komisja rodziny, trzynastka będzie wypłacona tym emerytom i rencistom, którym 31 marca 2020 roku będzie przysługiwać emerytura. - Osoby, które jeszcze nie mają przyznanej emerytury, a chcą na nią przejść, mają więc niewiele czasu - powiedział na łamach “Faktu” Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego. 

Masz czas do końca marca - inaczej 13 emerytura trafi do Ciebie dopiero za rok

Osoby, które chcą przejść na emeryturę, do końca marca muszą złożyć wniosek i rozwiązać umowę z pracodawcą. To kluczowy warunek do tego, aby emerytura została wypłacona - pisze dziennik. Jeżeli formalności będą załatwiane po 31 marca, to trzynasta emerytura zostanie wypłacona dopiero w przyszłym roku.

Trzynasta emerytura już pewna

Wypłata trzynastek okazała się problematyczna dla rządu - brakowało pieniędzy na wypłaty. Dlatego długo nie można było mieć pewności, czy trzynasta emerytura zostanie wypłacona. Ale ostatecznie zdecydowano, aby dodatek został wypłacony z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. 

Jest to możliwe dzięki ustawie, która doprowadziła do przemiany SFWON w Fundusz Solidarnościowy. W efekcie środki z tego Funduszu mogą być przeznaczane nie tylko na rzecz osób niepełnosprawnych, ale także na emerytów i rencistów. FS otrzymał pożyczkę w wysokości 9 mld zł od Funduszu Rezerwy Demograficznej.