BiznesINFO.pl

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Eksperci zajrzeli w nasze przyszłe emerytury. Sytuacja jest bardziej niż tragiczna

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Emerytura dla wchodzących teraz na rynek pracy będzie prawdziwą głodówką

Emerytura za 40 lat będzie wyjątkowo skromna, wielu pracowników nie dostanie nawet świadczenia wartości minimalnego wynagrodzenia. Obecnie średnia emerytura w kraju to 2185,87 zł, czyli 84 proc. płacy minimalnej, która wynosi obecnie 2600 zł. Jednak w związku ze zmienionymi zasadami przeliczenia emerytur i zmianami demograficznymi, możemy się spodziewać, że będzie jeszcze gorzej.

- Osoby z pokolenia, które dzisiaj wchodzi na rynek pracy, powinny odprowadzać składki do ZUS-u oraz zdecydować się na oszczędzanie w formie Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Tylko te dwie formy oszczędzania pozwolą na to, by ich emerytury były na dobrym poziomie zapewniającym godne życie - powiedział prezes Instytutu Emerytalnego, dr Antoni Kolek.

Pracujący od 2020 roku, zarabiając minimalną krajową, będą otrzymywać 3 068,47 zł miesięcznie (kapitał emerytalny wyniesie 822 000 zł po waloryzacji). Jeśli oprócz tego skorzystają z PPK, do ich świadczenie przez 10 lat będą dostawać 726 zł (z uzbieranych 116 tys. zł). Z pozoru wydaje się, że emerytura wysokości ok. 3800 zł to więcej niż niektórzy dziś zarabiają, ale trzeba wziąć pod uwagę inflacje oraz wzrost pensji minimalnej.

Jest jeden sposób, żeby emerytura była wyższa

Jak wskazuje Instytut Emerytalny, podstawowa emerytura wysokości 3068,47 zł będzie wynosić 53 proc. płacy minimalnej, która ma po 2060 roku wynosić 5789,46 zł. Takie wypłaty mają być efektem wzrostu płacy minimalnej oraz inflacji (spadku siły nabywczej pieniądza). Nie ma wątpliwości, że dzisiejsze 3800 zł będzie warte dużo mniej za 40 lat. 

Jeśli jednak pracownik przepracuje pięć lat więcej, w 2065 roku otrzyma 4856,24 zł podstawowej emerytury, co będzie stanowić 77 proc. obecnej emerytury. Trzeba przyznać, że jest to już znacznie bardziej przyzwoity wynik. Jeśli popracuje dwa lata dłużej, otrzyma 5946,13 zł, co będzie wynosić już 90 proc. płacy minimalnej.

- Powinniśmy dążyć do tego, by opóźniać odejście na emeryturę. Możemy sobie też przeliczyć na teraźniejsze realia, czy 53 proc. dzisiejszej płacy minimalnej będzie dla nas satysfakcjonującą emeryturą. Pewnie dla większości nie. Dlatego jednym rozwiązaniem są oszczędności, a drugim późniejszy wiek, w którym odejdziemy na emeryturę - mówił cytowany przez money.pl Kolek.

<

Tagi:

ZUSPPKpieniądze

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Konrad Karpiuk

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]