Emerytura głodowa w Polsce to przyszłość świadczenia
pixabay.com
Autor Przemysław Terlecki - 7 Sierpnia 2019

Fatalne wiadomości dla osób w średnim wieku. Wasze emerytury drastycznie spadną

Emerytura w tym roku osiągnęła rekordową waloryzację, ale nie znaczy to, że weszliśmy w złoty wiek emerytur. Jest wręcz przeciwnie - będzie tylko gorzej. Już w najbliższych latach będziemy bowiem świadkami spadku wartości świadczeń emerytalnych.

Emerytura ma służyć po okresie produkcyjnym do tego, by nie przymierać głodem, choć nie uczęszcza się do pracy i aktywnie nie zarabia. Z emeryturą w Polsce różnie jednak bywało, choć w ostatnich latach emeryci mieli coraz mniej powodów do narzekania. Dobra koniunktura polskiej gospodarki, wzrost płac i waloryzacji sprawił, że w czerwcu tego roku świadczenia emerytalne osiągnęły swój szczyt.

Niestety, wiele wskazuje, że po tym swoistym apogeum czeka nas bolesny spadek w świadczniach dla najstarszych Polaków. Nie będzie on gwałtowny i raczej nie zagrozi emerytom, którzy już pobierają świadczenia. Bać powinni się jednak ci, których emerytura czeka, a szczególnie osoby, które obecnie mają około 40 lat. Za 20 - 25 lat, gdzy będą przechodzić na emeryturę, dostaną grosze. Ci którym obecnie udaje się zarobić średnią krajową, mogą liczyć jedynie na trochę ponad tysiąc złotych świadczenia.

Użytkowanie wieczyste: uważajcie, bo możecie stracić tysiące złotychUżytkowanie wieczyste: uważajcie, bo możecie stracić tysiące złotychCzytaj dalej

Emerytura głodowa dla tysięcy Polaków

O sprawie mówi już sam ZUS, który wskazuje, że przyszłe emerytury będą tylko maleć. Nawet, jeśli średnie zarobki będą rosnąć, emerytury będą cały czas się coraz bardziej od nich oddalać. 5 lat temu, jak wskazuje INNPoland, emerytura stanowiła 62% średniej pensji Polaka. Już rok temu było to 56,4% pensji, a za 20 lat będzie to jedynie 38% swoich średnich zarobków. Osoby, które zaczynają karierę zawodową raczej nie mają więc na co liczyć - już teraz bowiem, przez niż demograficzny i wymieranie Polaków, pracują nie na swój rachunek, a dorzucają się do emerytur starszych pokoleń.

ZUS właśnie jest w trakcie rozsyłania wiadomości do osób, które nawet choć przez chwilę podlegali ubezpieczeniom społecznym. To grupa około 20 mln ludzi, którzy przekroczyli 35. rok życia. Ci otrzymają list z ZUS z informacją o uzbieranych składkach i średniej emeryturze. Ci, którzy już otrzymali listy, mają być przerażeni. Wysokość ich świadczenia jest bowiem głodowa. Osoby, które dziś są w średnim wieku, na strość będą musiały wybierać między opłacaniem rachunków, jedzeniem, a lekami.

ZUS chwali się nowym narzędziem do kontroli. Tysiące osób straci pieniądzeZUS chwali się nowym narzędziem do kontroli. Tysiące osób straci pieniądzeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągniecie
  3. Wakacje nad Bałtykiem drogie jak na Tureckiej Riwierze
  4. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News