Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Duda walczy o emerytury stażowe
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 07.06.2021 02:00

Duda walczy o emerytury stażowe

EN 01435691 0009 (3)
Piotr Molecki/East News

Emerytury stażowe to pomysł powracający co jakiś czas, ale bez większych efektów. Czy istnieje szansa, że pracownicy przejdą na emeryturę na podstawie stażu pracy?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym są emerytury stażowe

  • Jakie będzie trzeba spełnić warunki, aby udać się na emeryturę stażową

  • Czym ma być kompromis między rządem a prezydentem

Emerytury stażowe postulatem Andrzeja Dudy

Emerytury stażowe to fundamentalna obietnica Andrzeja Dudy z kampanii prezydenckiej w 2015 r. Prezydent próbował "przepchnąć" emerytury stażowe w ustawie obniżającej wiek emertytalny, ale Sejm ostatecznie odrzucił tę poprawkę.

Temat emerytur stażowych wrócił ponownie przy okazji kampanii wyborczej na urząd prezydenta w 2020 r. Starający się o reelekcję prezydent ponownie zawarł z NSZZ "Solidarność" porozumienie o emeryturach stażowych. Prace w pałacu prezydenckim miały ruszyć jesienią, ale ponownie słuch o nich zaginął.

Wówczas "Fakt" informował, że nad ustawą dotyczącą emerytur stażowych ma pracować zespół złożonych z prezydenckich i związkowych ekspertów. Ustawa miała być zgłoszona jako inicjatywa prezydenta. W międzyczasie Andrzej Duda przekonywał, że nad takim rozwiązaniem pracuje z prezes ZUS, jednakże do tej pory nie widać żadnych efektów.

Eksperci podkreślają, że jeśli emerytury stażowe wejdą w życie to Polacy odłożą mniej pieniędzy na jesień życia. Dlaczego? Polski system emerytalny opiera się na jednej, fundamentalnej zasadzie: ile odłożysz do ZUS-u, tyle masz. Kobiety pracujące do 55. roku życia mogą dostawać jedynie ok. 1 tys. złotych miesięcznie.

Emerytury stażowe wracają

Propozycja prezydenta Andrzeja Dudy stoi w kontrze do założeń rządu. Ten pierwszy chce spełnić obietnicę wyborczą, a drudzy nie mają zamiaru obniżać wieku emerytalnego, dlatego istnieje szansa na wypracowanie kompromisu - informuje "Gazeta Wyborcza".

We wprowadzeniu emerytur stażowych mają pomóc dodatkowe warunki. Przede wszystkim ma zostać uchwalony minimalny wiek umożliwiający przejście na emeryturę. Ma być to 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn.

Kolejnym warunkiem jest udokumentowanie 35 (w przypadku kobiet) i 40 (w przypadku mężczyzn) lat okresu składkowego. Można też skusić się na udokumentowanie 45 lat okresu składkowego niezależnie od płci. Jak podkreśla dziennik, liczy się tylko praca.

Ostatnim warunkiem jest uzbieranie kapitału pozwalającego na wypłatę świadczenia emerytalnego w wysokości 120 proc. minimalnej emerytury. Obecnie jest to niecałe 1,5 tys. złotych.

Rząd ma nadzieję na to, że Polacy nie będą szybko przechodzić na emeryturę, a propozycje Polskiego Ładu utrzymają ich w pracy.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]