BiznesINFO.pl
Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Flickr

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

16 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Łagodzenie stanowiska Andrzeja Dudy w sprawie LGBT to efekt interwencji ambasady amerykańskiej – twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna". Słowa polskiego prezydenta o LGBT miały odbić się szerokim echem w Waszyngtonie.

Słowa Dudy o LGBT poruszyły USA

Przypomnijmy, że kontrowersyjne słowa prezydenta Andrzeja Dudy o LGBT padły w sobotę podczas jednego z wieców na Opolszczyźnie.

- Próbuje się nam wmówić, że LGBT to ludzie, a to jest po prostu ideologia – powiedział prezydent, dodając, że przez cały okres komunizmu w szkołach dzieciom wciskano komunistyczną ideologię, zaś dzisiaj próbuje się wciskać inną ideologię. - To jest taki neobolszewizm – dodał.

Słowa te wzbudziły ogromne kontrowersje nie tylko w Polsce, o wystąpieniu polskiego prezydenta pisały światowe media. W niedzielę Andrzej Duda zamieścił na swoim twitterowym profilu serie anglojęzycznych postów, w których stwierdził, że jego słowa zostały wyjęte z kontekstu, a także że wierzy w równość i różnorodność. Na środę zaś prezydent zaprosił do Pałacu Prezydenckiego jednego ze swoich konkurentów w wyborach prezydenckich Roberta Biedronia, który od lat nie ukrywa, że jest homoseksualistą i jego matkę Helenę, a także jednego z aktywistów LGBT, którego prezydent spotkał podczas wiecu wyborczego w Lublinie.

Co kryje się za łagodzeniem stanowiska prezydenta Andrzeja Dudy ws. LGBT? Według komentatorów prezydent mógł przestraszyć się, że zbyt radykalna retoryka może odstraszyć jego bardziej umiarkowanych wyborców .

Być może jednak powód tej zmiany jest inny. Według „Dziennika Gazety Prawnej” sobotnie słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w Waszyngtonie. Z informacji gazety wynika, że doszło do interwencji amerykańskiej ambasador Georgette Mosbacher, która miała powiedzieć, że niemożliwe jest utrzymywanie przyjaznych stosunków z Waszyngtonem i jednocześnie stosowanie dyskryminacyjnej retoryki.

Słowa Dudy o LGBT a Fort Trump

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT zbiegły się z zapowiedzią prezydenta USA o wycofaniu części amerykańskich żołnierzy z Niemiec. Co te sprawy mają ze sobą wspólnego? Otóż – jak zauważa gazeta – wycofanie wojsk USA z Niemiec zwiększa szanse powstania tzw. Fortu Trump. A kluczową rolę w negocjacjach dotyczących tej kwestii pełni doradca Trumpa Richard Grennell, prywatnie homoseksualista i twórca globalnej kampanii, której celem jest walka z dyskryminacją społeczności LGBT.

Dziennik informuje, że rzecznik prezydenta Błażej Spychalski nie odpowiedział na prośbę o komentarz. Sprawy nie komentuje również ambasada USA.

Podobne artykuły

Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >
elektrownia-jadrowa-pxhere-cc0

Polska i świat

Polska będzie w końcu miała elektrownię jądrową. Minister podał konkretną datę, wiemy kiedy ruszy

Czytaj więcej >