Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Drożyzna. Nie tylko w Polsce mają jej dość
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 28.03.2023 12:39

Drożyzna. Nie tylko w Polsce mają jej dość

pusty portfel
East News

Nie tylko Polacy skarżą się na drożyznę. Podwyżek w związku z inflacją domagają się także pracownicy w Niemczech.

Inflacja w Polsce

Inflacja w Polsce w lutym w 2023 roku wyniosła 18,4 proc. rok do roku. W informacji przesłanej do redakcji przez Północną Izbę Gospodarczą w Szczecinie czytamy, że konsumenci odczuwają ją mocniej, niż wskazują dane. 

- Przytomnie jednak zauważę, że wskaźnik GUSowski nie oddaje faktycznej utraty siły nabywczej polskiego złotego – komentuje prof. Aneta Zelek, ekonomistka i była rektor Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu. - GUS wprawdzie analizuje ceny blisko 250 tys. produktów, to jednak nie uwzględnia na przykład rosnących rat spłaty kredytów hipotecznych.

-To dlatego nasza, konsumencka percepcja inflacji jest tak różna od oficjalnych wskaźników- dodaje prof. Zelek. Jej zdaniem realnie ceny produktów żywnościowych mogły wzrosnąć nawet o 40 proc.

Strajki w Niemczech

W poniedziałek 27 marca br. w Niemczech nie działały koleje, linie lotnicze, metro, a także lotniska w Frankfurcie i Monachium, co wpłynęło na funkcjonowanie całego europejskiego transportu lotniczego.


Jak zauważa “Rzeczpospolita” wszędzie były te same żądania - podwyżki, które zrekompensują wyjątkowo wysoką inflację. Obecnie inflacja w Niemczech wynosi 10,5 proc.

Zerowy VAT na produkty żywnościowe

W Polsce do połowy roku ma obowiązywać zerowa stawka VAT na produkty żywnościowe, co jest odpowiedzią rządu na inflację i kryzys wywołany przez Rosję po inwazji na Ukrainę. 

Podobny pomysł pojawił się w Portugalii, gdzie premier Antonio Costa zapowiedział, że rząd zamierza obniżyć podatek VAT na produkty spożywcze. Jak zauważa portal forsal, po wybuchy wojny na Ukrainie produkty spożywcze w Portugalii podrożały średnio o 21 proc.

Tagi: Inflacja