BiznesINFO.pl
Wikipedia, Paweł Kuźniar, lic. CC BY-SA 4.0

Wikipedia, Paweł Kuźniar, lic. CC BY-SA 4.0

Drogi w Polsce w fatalnym stanie. Aż 37 proc. potrzebuje pilnego remontu

5 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Polskie drogi są w fatalnym stanie - alarmują najnowsze dane Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Po przeanalizowaniu ponad 18 tys. km dróg, GDDiKA doszła do wniosku, że jest wręcz fatalnie. Pomimo budowania nowych tras, prawie 40 proc. wymaga naprawy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak kształtuje się stan polskich dróg

  • W którym województwie jest najgorzej, a w którym najlepiej

  • Jakie inwestycje drogowe planuje GDDKiA

Polskie drogi dziurawe jak szwajcarski ser

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) co roku publikuje raport o stanie polskich dróg, a z tego najnowszego wynika, że te są w fatalnym stanie. Z ponad 18 tys. przebadanych dróg, aż 24 proc. z nich znajduje się w stanie niezadowalającym, a prawie 14 proc. w stanie krytycznym.

Najgorsze drogi są w woj. lubuskim, gdzie niemal 28 proc. jest w stanie złym lub krytycznym, a 17,8 proc. w stanie niezadowalającym. Dramatyczna sytuacja jest także w Małopolsce - tam, aż 40,3 proc. dróg wymaga remontu, a 17,1 proc. jest w stanie krytycznym.

W woj. kujawsko-pomorskim oraz w wielkopolskim sytuacja również nie wygląda najlepiej. Drogi w stanie krytycznym stanowią odpowiednio 19,7 proc. i 15,2 proc. W woj. mazowieckim sytuacja jest podobna, gdzie takich dróg jest nieco ponad 15 proc.

GDDKiA analizując polskie drogi dochodzi do wniosku, że problemem są przeciążone samochody poruszające się po nieprzystosowanych do tego nawierzchniach. Cóż, GDDKiA nie dodaje, że z polskimi drogami problem jest od zawsze i nie pojawił się wraz ze zwiększoną ilością pojazdów poruszających się po nich.

Polskie drogi wciąż rozbudowywane

Polskie drogi najlepsze są na Podlasiu - tam stan nawierzchni w bardzo dobrym stanie wynosi 78,5 proc. całości. Sytuacja wygląda dobrze także w woj. zachodnio-pomorskim, gdzie takich dróg jest 74,7 proc. W pozostałych regionach Polski sytuacja z drogami oscyluje w granicy nieco ponad 50 proc.

GDDKiA w komunikacie prasowym poinformowała, że polskie drogi wciąż są rozbudowywane. W 2021 r. zakłada się oddanie co najmniej 385,5 km nowych dróg, a w tym: 39,6 km autostrad, 308,2 km dróg ekspresowych  i 37,7 km dróg klasy obwodnic.

Urzędnicy nie zapominają także o istniejących nawierzchniach, dlatego przypomina, że w 2020 r. na remonty polskich dróg przeznaczono 252,8 mln zł, a w 2021 r. kwota ta zwiększy się do ponad 500 mln zł.

GDDKiA przygotowało Program Budowy Dróg, który realizowany jest od kilku lat z perspektywą zakończenia w 2025 r. Zakłada on wybudowanie 3767,9 km nowych nawierzchni oraz wydatki na poziomie ok. 163,9 mld zł.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel
się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Tagi:

motoryzacjaDrogi i autostradyPolska

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wikimedia Commons/Rakoon

Polska i Świat

Ważna zmiana w aptekach od 1 grudnia. Możesz mieć problemy z kupieniem leków na receptę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Walka ze smogiem w Krakowie. Najstarsze auta nie wjadą do miasta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Z Warszawy do Łodzi pociągiem już niedługo pojedziesz z prędkością 350km/h

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polska i Świat

Dopłaty do gazu. Premier Mateusz Morawiecki mówi o prawdopodobnych scenariuszach

Czytaj więcej >
Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję ws. dodatku węglowego. Polacy mogą szykować wnioski

Polska i Świat

Prezydent podpisał ustawę wydłużającą kadencję samorządów

Czytaj więcej >
Przewodów: dziennikarz dotarł do wstępnych ustaleń śledczych, nowe przecieki

Polska i Świat

Associated Press zwolniła reportera. Podał mylącą informację

Czytaj więcej >