BiznesINFO.pl
Wikipedia, Paweł Kuźniar, lic. CC BY-SA 4.0

Wikipedia, Paweł Kuźniar, lic. CC BY-SA 4.0

Drogi w Polsce w fatalnym stanie. Aż 37 proc. potrzebuje pilnego remontu

5 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Polskie drogi są w fatalnym stanie - alarmują najnowsze dane Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Po przeanalizowaniu ponad 18 tys. km dróg, GDDiKA doszła do wniosku, że jest wręcz fatalnie. Pomimo budowania nowych tras, prawie 40 proc. wymaga naprawy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak kształtuje się stan polskich dróg

  • W którym województwie jest najgorzej, a w którym najlepiej

  • Jakie inwestycje drogowe planuje GDDKiA

Polskie drogi dziurawe jak szwajcarski ser

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) co roku publikuje raport o stanie polskich dróg, a z tego najnowszego wynika, że te są w fatalnym stanie. Z ponad 18 tys. przebadanych dróg, aż 24 proc. z nich znajduje się w stanie niezadowalającym, a prawie 14 proc. w stanie krytycznym.

Najgorsze drogi są w woj. lubuskim, gdzie niemal 28 proc. jest w stanie złym lub krytycznym, a 17,8 proc. w stanie niezadowalającym. Dramatyczna sytuacja jest także w Małopolsce - tam, aż 40,3 proc. dróg wymaga remontu, a 17,1 proc. jest w stanie krytycznym.

W woj. kujawsko-pomorskim oraz w wielkopolskim sytuacja również nie wygląda najlepiej. Drogi w stanie krytycznym stanowią odpowiednio 19,7 proc. i 15,2 proc. W woj. mazowieckim sytuacja jest podobna, gdzie takich dróg jest nieco ponad 15 proc.

GDDKiA analizując polskie drogi dochodzi do wniosku, że problemem są przeciążone samochody poruszające się po nieprzystosowanych do tego nawierzchniach. Cóż, GDDKiA nie dodaje, że z polskimi drogami problem jest od zawsze i nie pojawił się wraz ze zwiększoną ilością pojazdów poruszających się po nich.

Polskie drogi wciąż rozbudowywane

Polskie drogi najlepsze są na Podlasiu - tam stan nawierzchni w bardzo dobrym stanie wynosi 78,5 proc. całości. Sytuacja wygląda dobrze także w woj. zachodnio-pomorskim, gdzie takich dróg jest 74,7 proc. W pozostałych regionach Polski sytuacja z drogami oscyluje w granicy nieco ponad 50 proc.

GDDKiA w komunikacie prasowym poinformowała, że polskie drogi wciąż są rozbudowywane. W 2021 r. zakłada się oddanie co najmniej 385,5 km nowych dróg, a w tym: 39,6 km autostrad, 308,2 km dróg ekspresowych  i 37,7 km dróg klasy obwodnic.

Urzędnicy nie zapominają także o istniejących nawierzchniach, dlatego przypomina, że w 2020 r. na remonty polskich dróg przeznaczono 252,8 mln zł, a w 2021 r. kwota ta zwiększy się do ponad 500 mln zł.

GDDKiA przygotowało Program Budowy Dróg, który realizowany jest od kilku lat z perspektywą zakończenia w 2025 r. Zakłada on wybudowanie 3767,9 km nowych nawierzchni oraz wydatki na poziomie ok. 163,9 mld zł.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel
się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >