BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Jest jeszcze szansa na otrzymanie dofinansowania. Przedłużono rolnikom termin składania wniosków

1 Listopada 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Dofinansowanie dla rolników udzielane jest na każdy hektar upraw dotkniętych klęską żywiołową. Jeszcze do 15 listopada można składać wnioski o pomoc suszową.

Dofinansowanie dla rolników. Jest jeszcze czas na złożenie wniosku

Dofinansowanie nazywane pomocą suszową przysługuje rolnikom, którzy w wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych ponieśli straty na przynajmniej 30 procentach ziemi. Rolnicy mieli czas na złożenie wniosków do 31 października. Z powodu dużego zainteresowania dofinansowaniem termin składania wniosków został przedłużony.

- Wnioski o przyznanie pomocy na szkody w uprawach rolnych spowodowane w 2019 r. przez suszę, huragan, grad, deszcz nawalny, przymrozki wiosenne lub powódź można składać w terminie 3 października - 15 listopada 2019 r. - wyjaśnia “Gazecie Pomorskiej” Monika Galińska z Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Toruniu.

Wysokość pomocy suszowej

Najwięcej otrzymają rolnicy w przypadku, gdy straty objęły 70 procent ziem - dostaną 1000 złotych na 1 hektar upraw. Jeśli straty powstały na powierzchni większej niż 30 procent i mniejszej niż 70 – pomoc suszowa wyniesie 500 złotych na hektar. Stawki będą obowiązywały, jeśli obsada zwierząt (bydła, owiec, kóz lub koni) na użytkach zielonych wynosi co najmniej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej na 1 ha tych użytków. 

Jak informuje Agencja Restrukturyzacja i Modernizacji Rolnictwa, od 3 do 24 października do biur powiatowych Agencji trafiło ponad 203 tysięcy wniosków. Według danych resortu rolnictwa otrzymanych od wojewodów, na 25 września br., straty szacowało jeszcze 1321 komisji, zaś 443 komisje zakończyły pracę. Straty suszowe wystąpiły na powierzchni 4 mln 135 tys. hektarów, poszkodowanych jest 242 tys. gospodarstw.

Susza w Polsce

Susza nie pierwszy raz dotknęła Polskę. Aby choć częściowo zapobiec ogromnym stratom w rolnictwie, w sierpniu przyszłego roku zostanie ogłoszony nabór wniosków na inwestycje związane z nawodnieniem - poinformował trzy miesiące temu minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Na walkę z suszą resort przeznaczy 100 mln euro.

Podobne artykuły

Emerytura na nowych korzystniejszych zasadach dla ponad 60 tys. osób

Twój portfel

Tysiące Polaków z zaniżonymi emeryturami. Rząd już zapowiedział naprawienie sytuacji

Czytaj więcej >
samochod-ri_ya-pixabay.com

Twój portfel

Szukasz oszczędnego auta? TOP 10 najmniej palących samochodów

Czytaj więcej >
paliwo-pexels-skitterphoto

Twój portfel

Bak zatankuj lepiej jeszcze dzisiaj. Po weekendzie 4,57 zł za popularne paliwo

Czytaj więcej >
Wypłata gotówki w bankomatach Planet Cash z limitami

Twój portfel

Wypłata gotówki już nie wszędzie taka prosta. Weszły kolejne ograniczenia

Czytaj więcej >
Bon turystyczny powinny otrzymywać nie tylko osoby z dziećmi?

Twój portfel

Czy bon turystyczny powinien trafić do wszystkich pracujących? Dyskusje nie ustają

Czytaj więcej >
Mandat za postój z włączonym silnikiem

Twój portfel

Będziesz chciał się trochę ochłodzić, a załapiesz się na mandat. Ochronisz się przed upałem, ale nie karą

Czytaj więcej >