dofinansowanie pomoc suszowa
Flickr/Narodowy Bank Polski
Autor Paulina Musianek - 1 Listopada 2019

Jest jeszcze szansa na otrzymanie dofinansowania. Przedłużono rolnikom termin składania wniosków

Dofinansowanie dla rolników udzielane jest na każdy hektar upraw dotkniętych klęską żywiołową. Jeszcze do 15 listopada można składać wnioski o pomoc suszową.

Dofinansowanie dla rolników. Jest jeszcze czas na złożenie wniosku

Dofinansowanie nazywane pomocą suszową przysługuje rolnikom, którzy w wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych ponieśli straty na przynajmniej 30 procentach ziemi. Rolnicy mieli czas na złożenie wniosków do 31 października. Z powodu dużego zainteresowania dofinansowaniem termin składania wniosków został przedłużony.

- Wnioski o przyznanie pomocy na szkody w uprawach rolnych spowodowane w 2019 r. przez suszę, huragan, grad, deszcz nawalny, przymrozki wiosenne lub powódź można składać w terminie 3 października - 15 listopada 2019 r. - wyjaśnia “Gazecie Pomorskiej” Monika Galińska z Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Toruniu.

Żabka nie będzie już ratunkiem w dni niehandlowe. Zakaz handlu w niedziele i ją dosięgnie?Żabka nie będzie już ratunkiem w dni niehandlowe. Zakaz handlu w niedziele i ją dosięgnie?Czytaj dalej

Wysokość pomocy suszowej

Najwięcej otrzymają rolnicy w przypadku, gdy straty objęły 70 procent ziem - dostaną 1000 złotych na 1 hektar upraw. Jeśli straty powstały na powierzchni większej niż 30 procent i mniejszej niż 70 – pomoc suszowa wyniesie 500 złotych na hektar. Stawki będą obowiązywały, jeśli obsada zwierząt (bydła, owiec, kóz lub koni) na użytkach zielonych wynosi co najmniej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej na 1 ha tych użytków.

Jak informuje Agencja Restrukturyzacja i Modernizacji Rolnictwa, od 3 do 24 października do biur powiatowych Agencji trafiło ponad 203 tysięcy wniosków. Według danych resortu rolnictwa otrzymanych od wojewodów, na 25 września br., straty szacowało jeszcze 1321 komisji, zaś 443 komisje zakończyły pracę. Straty suszowe wystąpiły na powierzchni 4 mln 135 tys. hektarów, poszkodowanych jest 242 tys. gospodarstw.

Susza w Polsce

Susza nie pierwszy raz dotknęła Polskę. Aby choć częściowo zapobiec ogromnym stratom w rolnictwie, w sierpniu przyszłego roku zostanie ogłoszony nabór wniosków na inwestycje związane z nawodnieniem - poinformował trzy miesiące temu minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Na walkę z suszą resort przeznaczy 100 mln euro.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spiesz się ze spłacaniem długów. Nowe prawo doprowadzi cię do ruiny
  2. Wiemy, skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Nawet 200 tys. Polaków trafi na bruk. Ty także możesz zostać bez pracy
  4. ZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życia
  5. Ojciec piątki dzieci pokłócił się z żoną. Zrobił test DNA, szybko go pożałował
  6. Fatalne informacje dla kierowców. Już niedługo paliwo absurdalnie zdrożeje, nadchodzi ciężki czas dla zmotoryzowanych

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News