Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dodatkowe 1000 złotych dla rodziców. Trzeba jednak spełnić warunki
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 24.02.2024 09:43

Dodatkowe 1000 złotych dla rodziców. Trzeba jednak spełnić warunki

Pieniądze
Pixabay/adnovak

Spora część rodziców może liczyć na jednorazowe wsparcie finansowe, które zasili ich budżet domowy. Dodatkowe pieniądze dostaną Polacy, którzy spełnią odpowiednie warunki związane z zarobkami. Kluczową kwestią w przypadku tego świadczenia jest także termin złożenia wniosku. 

Rodzice mogą ubiegać się o dodatkowe pieniądze

Polskie rodziny mogą liczyć na comiesięczne wypłaty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w postaci 800 plus, ale nie jest to jedyne świadczenie, które zasili ich budżet domowy w czasach szalejącej drożyzny. Becikowe to dodatkowe 1000 złotych, które przyznawane jest jednorazowo na dziecko po jego narodzinach. Taka zapomoga to wsparcie nie tylko dla rodziców biologicznych, ale także dla opiekunów prawnych i faktycznych.

Zobacz także: Karta Moja Biedronka ma ukrytą funkcję. Dzięki niej sporo zyskasz

Kontrole abonamentu RTV. W tych godzinach zapukają do drzwi

Świadczenie dla rodziców. Trzeba spełnić odpowiednie warunki

Warto mieć na uwadze, że becikowe zostanie wypłacone tylko tym rodzinom, które spełniają odpowiednie warunki. Pierwszy z nich dotyczy tylko biologicznych rodziców. Chodzi o to, że matka dziecka powinna być objęta opieką lekarza przynajmniej od 10 tygodnia ciąży. Kolejnym ważnym aspektem jest kryterium dochodowe. Świadczenie należy się w przypadku, gdy dochód nie jest większy niż 1922 zł na jedną osobę. 

Zobacz także: Znana firma zwolniła 200 osób. Mieli kilkadziesiąt minut na opuszczenie firmy

Czas na złożenie wniosku jest ograniczony. Rodzice muszą się pospieszyć

Wnioski o przyznanie becikowego przyjmowane są w urzędach miasta oraz ośrodkach pomocy społecznej. Do odpowiedniego formularza należy dołączyć także dokument podpisany przez lekarza, który potwierdzi, że matka dziecka była pod jego opieką.

Trzeba pamiętać, że na złożenie wniosku o dodatkowe pieniądze rodzice biologiczni mają 12 miesięcy od momentu urodzenia dziecka. Jeśli chodzi o inne osoby uprawnione do świadczenia, to termin wynosi 12 miesięcy od momentu przysposobienia pociechy. Co ważne, dziecko wówczas nie może mieć ukończonych 18 lat.