BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Wzrost cen żywności sprawi, że święta będą naprawdę drogie. Wiemy, jakie dania na Wigilię wyjdą najtaniej

5 Grudnia 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Dania na wigilię będą droższe o 7 proc. w porównaniu do zeszłego roku. To największy wzrost cen żywności od 12 lat. Czy zatem są potrawy, które będzie można przygotować taniej?

Dania na wigilię znacznie droższe niż w zeszłym roku

Dania na wigilię będą droższe o 7 proc. - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”. W ostatnich latach ceny żywności raczej się nie podnosiły, a jeśli już, to nieznacznie. Jednak w tym roku mamy do czynienia ze skokiem cen prawie wszystkich artykułów żywnościowych.

Największy wzrost cen da się zaobserwować na warzywach. To efekt niekorzystnych warunków pogodowych. Wpływ na to miały susza i przymrozki. - Ceny detaliczne świeżych warzyw będą o około 11-14 proc. wyższe niż rok temu. Ale za niektóre trzeba będzie zapłacić nawet o kilkadziesiąt procent więcej. Mowa np. o ziemniakach czy cebuli, które zdrożały odpowiednio o 80 proc. i 30 proc. - twierdzi cytowany przez “DGP” Paweł Wyrzykowski z BNP Paribas. Złe warunki zaszkodziły jabłkom, które są przecież używane do robienie szarlotki lub sałatki jarzynowej. Obecnie jabłka są droższe niemal o połowę w porównaniu do grudnia 2018 roku.

Wypieki też droższe

Wydatki związane ze świątecznymi wypiekami będą większe także z uwagi na wzrost cen cukru, który podrożał o 20 proc. “DGP” pisze, że to efekt słabych zbiorów buraków cukrowych. Jednak ciasto to także mąka, która w porównaniu do zeszłego roku jest droższa o 9-11 proc.

“Obecny rok był już nieco lepszy, produkcja wzrosła, przez co udało się trochę wyhamować skalę podwyżek. Niemniej np. za pieczywo trzeba będzie zapłacić o ok. 5-7 proc. więcej niż rok temu” - mówi ekspert cytowany przez “DGP”.

Mięso też

Więcej trzeba też zapłacić za wieprzowinę. Zgodnie z wyliczeniami BNP Paribas za ten rodzaj mięsa oraz wyroby z niego podrożały o 10-12 proc. Natomiast drób jest droższy o 2-3 proc. Eksperci uważają, że tylko wartość wołowiny może się utrzymać w podobnych cenach.

Tradycyjne dania na wigilię to także potrawy z ryb. A malejące połowy oraz podwyżki cen już odbiły się na polskim rynku. To sprawia, że za śledzie bądź filet z morszczuka będzie trzeba zapłacić o 6 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Chociaż tyle dobrego, że nie podrożał karp - gwiazda wśród ryb na święta. Analitycy BNP Paribas uważają, że cena tej ryby się nie zmieni.

Czy za cokolwiek zapłacimy mniej?

Wiemy już, że wszystko drożeje. Pojawia się pytanie, czy są w ogóle jeszcze jakieś produkty żywnościowe, które będą tańsze? “Eksperci widzą w tej grupie jaja oraz masło, które kosztuje obecnie w sklepach średnio o 15 proc. mniej niż w 2018 r. Powodem jest większa jego dostępność w Nowej Zelandii (to duży producent w skali globalnej), co wpłynęło na notowania cen tego produktu na światowych giełdach. Staniały też marchew i pietruszka - o 7 proc.” - pisze “DGP”.

Gazeta pisze, że Polacy wydadzą średnio na tegoroczne święta 1521 zł, co daje wynik większy o 5 proc. w porównaniu do zeszłego roku. Natomiast 524 zł ze świątecznego budżetu zostanie przeznaczone na zakup żywności potrzebnej do przygotowania potraw wigilijnych.

Dania na wigilię nie muszą być drogie

Wychodzi więc na to, że są dania na wigilię, które będzie można przyrządzić “po kosztach”. W obliczu rosnących cen świeżych warzyw można postawić na warzywa mrożone - są tak samo zdrowe, smakują nieźle i są znacznie tańsze. Możemy je wykorzystać do zrobienia np. uwielbianej przez Polaków sałatki jarzynowej. Z warzyw tanieje marchew, więc śmiało można zrobić trochę więcej ryby po grecku, której przecież na polskich stołach nie może zabraknąć. A jak już jesteśmy przy rybach, to warto się zastanowić nad większym repertuarem dań z karpiem - to jedyna ryba, która nie podrożeje, a sposobów na przygotowanie go jest sporo.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >