Dania na wigilię będą droższe w tym roku aż o 7 proc. Wszystko przez ciągły wzrost cen żywności
Wikipedia/ fot. Przykuta
Autor Stanisław Węgrowski - 5 Grudnia 2019

Wzrost cen żywności sprawi, że święta będą naprawdę drogie. Wiemy, jakie dania na Wigilię wyjdą najtaniej

Dania na wigilię będą droższe o 7 proc. w porównaniu do zeszłego roku. To największy wzrost cen żywności od 12 lat. Czy zatem są potrawy, które będzie można przygotować taniej?

Dania na wigilię znacznie droższe niż w zeszłym roku

Dania na wigilię będą droższe o 7 proc. - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”. W ostatnich latach ceny żywności raczej się nie podnosiły, a jeśli już, to nieznacznie. Jednak w tym roku mamy do czynienia ze skokiem cen prawie wszystkich artykułów żywnościowych.

Największy wzrost cen da się zaobserwować na warzywach. To efekt niekorzystnych warunków pogodowych. Wpływ na to miały susza i przymrozki. - Ceny detaliczne świeżych warzyw będą o około 11-14 proc. wyższe niż rok temu. Ale za niektóre trzeba będzie zapłacić nawet o kilkadziesiąt procent więcej. Mowa np. o ziemniakach czy cebuli, które zdrożały odpowiednio o 80 proc. i 30 proc. - twierdzi cytowany przez “DGP” Paweł Wyrzykowski z BNP Paribas. Złe warunki zaszkodziły jabłkom, które są przecież używane do robienie szarlotki lub sałatki jarzynowej. Obecnie jabłka są droższe niemal o połowę w porównaniu do grudnia 2018 roku.

Rząd nie da już ludziom pieniędzy do ręki. Zamiast nowego 500 plus Rząd nie da już ludziom pieniędzy do ręki. Zamiast nowego 500 plus "pojawią się inne usługi wspierające rodziny"Czytaj dalej

Wypieki też droższe

Wydatki związane ze świątecznymi wypiekami będą większe także z uwagi na wzrost cen cukru, który podrożał o 20 proc. “DGP” pisze, że to efekt słabych zbiorów buraków cukrowych. Jednak ciasto to także mąka, która w porównaniu do zeszłego roku jest droższa o 9-11 proc.

“Obecny rok był już nieco lepszy, produkcja wzrosła, przez co udało się trochę wyhamować skalę podwyżek. Niemniej np. za pieczywo trzeba będzie zapłacić o ok. 5-7 proc. więcej niż rok temu” - mówi ekspert cytowany przez “DGP”.

Mięso też

Więcej trzeba też zapłacić za wieprzowinę. Zgodnie z wyliczeniami BNP Paribas za ten rodzaj mięsa oraz wyroby z niego podrożały o 10-12 proc. Natomiast drób jest droższy o 2-3 proc. Eksperci uważają, że tylko wartość wołowiny może się utrzymać w podobnych cenach.

Tradycyjne dania na wigilię to także potrawy z ryb. A malejące połowy oraz podwyżki cen już odbiły się na polskim rynku. To sprawia, że za śledzie bądź filet z morszczuka będzie trzeba zapłacić o 6 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Chociaż tyle dobrego, że nie podrożał karp - gwiazda wśród ryb na święta. Analitycy BNP Paribas uważają, że cena tej ryby się nie zmieni.

Czy za cokolwiek zapłacimy mniej?

Wiemy już, że wszystko drożeje. Pojawia się pytanie, czy są w ogóle jeszcze jakieś produkty żywnościowe, które będą tańsze? “Eksperci widzą w tej grupie jaja oraz masło, które kosztuje obecnie w sklepach średnio o 15 proc. mniej niż w 2018 r. Powodem jest większa jego dostępność w Nowej Zelandii (to duży producent w skali globalnej), co wpłynęło na notowania cen tego produktu na światowych giełdach. Staniały też marchew i pietruszka - o 7 proc.” - pisze “DGP”.

Gazeta pisze, że Polacy wydadzą średnio na tegoroczne święta 1521 zł, co daje wynik większy o 5 proc. w porównaniu do zeszłego roku. Natomiast 524 zł ze świątecznego budżetu zostanie przeznaczone na zakup żywności potrzebnej do przygotowania potraw wigilijnych.

Niebawem emerytury na pół gwizdka. Wyższy wiek emerytalny to już koniecznośćNiebawem emerytury na pół gwizdka. Wyższy wiek emerytalny to już koniecznośćCzytaj dalej

Dania na wigilię nie muszą być drogie

Wychodzi więc na to, że są dania na wigilię, które będzie można przyrządzić “po kosztach”. W obliczu rosnących cen świeżych warzyw można postawić na warzywa mrożone - są tak samo zdrowe, smakują nieźle i są znacznie tańsze. Możemy je wykorzystać do zrobienia np. uwielbianej przez Polaków sałatki jarzynowej. Z warzyw tanieje marchew, więc śmiało można zrobić trochę więcej ryby po grecku, której przecież na polskich stołach nie może zabraknąć. A jak już jesteśmy przy rybach, to warto się zastanowić nad większym repertuarem dań z karpiem - to jedyna ryba, która nie podrożeje, a sposobów na przygotowanie go jest sporo.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ktoś tu straci pracę? Żarty z Magdy Ogórek w TVP Info
  2. Byli małżeństwem tylko kilka minut. Zginęli na oczach wszystkich
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. Właśnie poinformowano, kiedy Polacy dostaną 13-stą emeryturę. Większość będzie wściekła

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News