BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Czy przedsiębiorca jest konsumentem? Wyjaśniamy

17 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Konsument jest z definicji czymś innym niż przedsiębiorcą. Jako, że jest uznawany za podmiot słabszy, to prawo zapewnia mu większą możliwość obrony przed silniejszym przedsiębiorcą. Są jednak oczywiście i taki przypadki gdy także przedsiębiorca występuje

Kim jest konsument? 

Z definicji prawnej konsumenta wynika, że jest on osobą fizyczną, a więc człowiekiem. W drugiej części definicji dowiadujemy się, że konsument jest bezpośrednio niezwiązany z jej działalnością gospodarczą. Osoba fizyczna może prowadzić działalność gospodarczą, ale już nie jako konsument. Część życia, w której osoba kieruje biznesem sprawa, że wtedy przestaje być konsumentem. Konsumentem jest wtedy gdy kończy pracę i idzie np. do kina. 

Kim jest przedsiębiorca? 

Przedsiębiorca, to osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna, która nie posiada osobowości prawnej i prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą czy też zawodową. 

Co to znaczy w praktyce? Tyle, że więcej podmiotów może być przedsiębiorcą niż konsumentem. Konsumentem może być tylko osoba fizyczna (co po prostu oznacza człowieka)  natomiast przedsiębiorcą również osoba prawna (która niekoniecznie musi być człowiekiem) lub jednostka organizacyjna, które w ogóle nie posiada osobowości prawnej, aczkolwiek której przepisy prawa nadają pewną zdolność prawną.

Kiedy przedsiębiorca jest konsumentem

Przedsiębiorca może jednak być traktowany jak konsument oraz mieć taką samą ochrona prawną jak konsument, który ma ją znacznie bardziej rozszerzoną, o czym wspomnielismy już na poczatku artykułu. W tym celu przedsiębiorca musi spełnić dwa specjalne warunki. Przede wszystkim przedsiębiorca musi być osobą fizyczną, czyli cżłowiekiem. Inne osoby prawne nie mają już takiej możlwiości. Potrzebny jest także wpis konkretnego przedsiębiorcy do  Ewidencji Działalności Gospodarczej, która prowadzona jest przez każdy urząd gminy. 

Jeżeli chcemy być potrafkotwani jako konsumenci mimo, że prowadzimy działalność gospodarczą musimy też wykonywać czynność prawną niezwiązaną z naszą działalnością. 

Wrócmy zatem do przykładu z kinem. Jeżeli Pan Stefan jest właścielem jednoosobowej firmy budowlanej i odpowiada za nią swoim majątkiem, to wychodząc z biura i idąc do kina staje się konsumentem. Nie staje się nim jednak w przypadku gdy pójdzie do sklepu z narzędziami i tam zakupi sprzęt, którego będzie później używał do pracy. 

Jak więc widać wyraźnie wszystko zależy od sytuacji. Prstsza sprawa jest jednak w przypadku przedsiębiorstw, które nie są osobami fizycznymi, bowiem one nie mają szansy zostania konsumentem.

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >