BiznesINFO.pl
Czy kursy walut czekają stabilne czasy?

Materiały Partnera

Czy kursy walut czekają stabilne czasy?

6 Października 2021

Autor tekstu:

Barbara Daszuta

Udostępnij:

Kurs waluty to cena jednostki monetarnej wyrażona w innej. Jest niejako porównaniem gospodarek. Kursy walut cechują się na nieustanną zmiennością. Wiele zależy od nastrojów rynków, inwestorów i stanu gospodarki. Potrafią się one dynamicznie zmieniać pod wpływem nawet jednego czynnika. Notowania walut są ważne zarówno dla handlu, państw, ale także dla turystów, emigrantów oraz kredytobiorców. Czy nadejdzie w końcu moment spokoju na rynkach?

Co wpływa na notowania walut?

Waluta jest jak każdy inny towar, podlega prawom popytu i podaży. Wyższy popyt sprawia, że ceny idą w górę, co nazywane jest zjawiskiem aprecjacji waluty. Natomiast deprecjacja ma miejsce wtedy, gdy podaż jest wyższa niż popyt, a wartość rynkowa waluty idzie w dół. Wśród elementów, które mają wpływ na notowania walut są czynniki psychologiczne oraz ekonomiczno-gospodarcze. W pierwszym przypadku trudno jest dokładnie określić bodźce, które kierują ludźmi, którzy mają wpływ na kursy walut. Przykładowo inwestorzy mogą podejmować działania wbrew utartym schematom. Precyzyjniej można określić czynniki ekonomiczno-polityczne, które także wpływają za decyzję inwestorów. Wśród nich są m.in. poziom stóp procentowych, dynamika PKB, inflacja, rynek pracy oraz inne wydarzenia polityczne, które mają skutki gospodarcze. 

Jak kształtowały się kursy walut w pandemii? 


Jak widać, na kurs waluty ma wpływ wiele czynników, zarówno spraw wewnętrznych konkretnego państwa oraz czynników międzynarodowych. Pandemia koronawirusa pokazała, jak dynamicznie na notowania walut mogła wpływać niewiadoma sytuacji. Był to okres, w którym każdy kolejny dzień mógł odwrócić reguły gry. Byliśmy świadkami imponujących spadków cen ropy, co sprawiło, że inwestorzy uważnie śledzili kursy walut online, aby trzymać rękę na pulsie. W tym okresie notowania walut w kantorach skłaniały wielu do transakcji i inwestycji. Jednak sytuacja gospodarcza nadal nie wróciła do pełnej formy i aktualne kursy walut mogą nas jeszcze nieraz w tym roku zaskoczyć. Warto śledzić sytuację np. tutaj: https://internetowykantor.pl/kursy-walut/.

Notowania walut online w biznesie

Firmy, które prowadzą transakcje międzynarodowe liczą się z faktem, że kursy walut na bieżąco wpływają na rentowność biznesu. Dlatego często ważne jest, aby śledzić notowania walut online. Pozwoli to często wybrać moment, w którym kursy walut są najkorzystniejsze, co pozwoli nam zoptymalizować zbędne koszty, na które najczęściej nie mamy wpływu. 

Tekst zewnętrzny

Barbara DaszutaAutor

Copywriter, specjalistka z dziedziny reklamy natywnej. Absolwentka UKSW, z wykształcenia: teolog, pedagog i dietetyk kliniczny. Po godzinach: gamerka i miłośniczka technologii 4K (koc, książka, kawa, kot)

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Flaga Niemiec

Finanse

Niemcy muszą zrealizować unijne postanowienie. Od 1 października będą zwracać pieniądze za drogi

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Pismo z ZUS-u i pieniadze

Finanse

ZUS może odebrać świadczenia z odsetkami. Nowe prawo od 18 września

Czytaj więcej >
Ważne Biznesinfo

Finanse

ING ostrzega przed oszustwem na platformie Vinted. Nie odzyskasz pieniędzy

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/z obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania

Finanse

Waloryzacja emerytur w 2022 r. ma być olbrzymia. Nawet 400 zł więcej

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/z emeryt czyta pismo z ZUS-u , na stole pieniadze banknoty i bilon

Finanse

ZUS poinformował o wypłatach czternastek. Wiemy, kiedy ruszą

Czytaj więcej >
Nocna lokata

Finanse

ING ostrzega klientów. Oszuści naciągają na rzekomy produkt

Czytaj więcej >