BiznesINFO.pl
Wiceminister zdradził, kiedy seniorzy dostaną czternastę emeryturę

Pxhere

Czternasta emerytura. Wiceminister Szwed o terminach wypłat

25 Marca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Ustawa o czternastej emeryturze weszła dziś w życie, ale na wypłatę nowego rządowego dodatku finansowego seniorzy będą musieli jeszcze trochę poczekać. O terminach wypłat mówił w rozmowie z TVP Info wiceminister polityki społecznej Stanisław Szwed. Wicesz

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dziś wchodzi w życie ustawa o czternastej emeryturze

  • Kiedy seniorzy otrzymają świadczenie

  • Kto nie otrzyma "czternastki" w pełnej kwocie

Czternasta emerytura. Wiceminister zdradza terminy wypłat

25 marca, czyli dziś wchodzi w życie ustawa o czternastej emeryturze, która w lutym została przyjęta przez parlament, a 8 marca podpisał ją prezydent Andrzej Duda. Nie oznacza to, że uprawnieni do otrzymania nowego rządowego dodatku finansowego dostaną go lada dzień. Będą musieli na niego jeszcze trochę poczekać o czym za chwilę. 

Wysokość czternastej emerytury będzie równa wysokości minimalnej emerytury, czyli 1250,88 zł. Na rękę seniorzy otrzymają 1066 zł. Warto jednak podkreślić, że nie wszyscy seniorzy, gdyż w przypadku nowego dodatku obowiązuje próg dochodowy. Szczegóły zdradziło kilka tygodni temu Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w komentarzu dla Biznes Info.

- Zgodnie z projektem ustawy pełną czternastą emeryturę, w wysokości minimalnej emerytury, otrzymają emeryci i renciści pobierający świadczenie w wysokości nieprzekraczającej 2900 zł brutto – informowało biuro prasowe resortu.

Ministerstwo zaznaczyło jednak, że w przypadku świadczeniobiorców pobierających świadczenie w wysokości powyżej 2900 zł brutto przewidziano zasadę „złotówka za złotówkę”, co oznacza, że „czternastka” będzie zmniejszana o kwotę przekroczenia tej sumy, czyli jeśli ktoś otrzymuje świadczenie w kwocie np. 3500 zł, to otrzyma czternastą emeryturę w wysokości 650,88  zł brutto. Tym samym seniorzy z wyższą emeryturą – na poziomie 4150 zł brutto - na „czternastkę” się nie załapią”.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed podkreślił w wywiadzie dla TVP Info, że z 9,1 mln emerytów i rencistów, którzy mają otrzymać czternastą emeryturę, zdecydowana większość dostanie świadczenie w pełnej kwocie.

– W pełnej wysokości 1250,88 zł brutto czternasta emerytura będzie przysługiwać ok. 7,9 mln świadczeniobiorców – mówił w TVP Info wiceminister Szwed, precyzując, że to ok. 85 proc. seniorów.

We wcześniejszych medialnych wypowiedziach wiceminister Szwed informował, że świadczenia nie otrzyma ok. pół miliona emerytów.

Kto dostanie "czternastkę" z opóźnieniem?

Wiceszef resortu rodziny i polityki społecznej zdradził również w TVP Info, kiedy nastąpi wypłata czternastej emerytury. Dojdzie do tego w listopadzie br. 

W komentarzu dla Biznes Info ministerstwo zwróciło uwagę, że część seniorów otrzyma świadczenie z opóźnieniem. - W wyjątkowych sytuacjach świadczenie będzie wypłacone w grudniu 2021 roku (w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych) oraz w styczniu 2022 roku (w przypadku okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników) – napisało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Czternasta emerytura trafi do większości seniorów pod koniec roku. Wcześniej jednak, bo już w kwietniu otrzymają oni trzynastą emeryturę. Dodatek ten w odróżnieniu od „czternastki” przysługuje wszystkim emerytom i rencistom bez względu na wysokość pobieranego świadczenia.

Tagi:

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >