Cukier sieje spustoszenie w naszych organizmach. Najlepiej ograniczyć spożywanie go jak tylko się da
pixabay/_Alicja_
Autor Stanisław Węgrowski - 6 Grudnia 2019

Nowy podatek zapłacą wszyscy! Ceny niemal najpopularniejszego produktu w kraju poszybują w górę

Cukier ma zostać opodatkowany od 2022 roku. Nowy podatek ma ograniczyć złe nawyki żywieniowe Polaków i będzie jednym z założeń Narodowej Strategii Onkologicznej zaplanowanej na lata 2020-2030.

Cukier opodatkowany już w 2022

Cukier będzie opodatkowany już za dwa lata. "Podatek cukrowy ma ograniczyć złe nawyki żywieniowe Polaków. Za słodkości zapłacimy więcej już w 2022 roku" - poinformowało Ministerstwo Zdrowia, cytowane przez Radio ZET.

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski stwierdził, że wprowadzenie podatku od cukru już w 2022 roku jest bardzo realne. Wprowadzenie nowej daniny to część planu walki z nowotworami, który nazywa się Narodowa Strategia Onkologiczna. Projekt został będzie prowadzony w latach 2020-2030.

Budżet państwa przytyje

Wiceminister zdrowia zapowiedział, że wprowadzenie podatku od cukru nie ma być tylko dodatkowym źródłem finansowania budżetu, ale przede wszystkim narzędziem w walce z otyłością. Ale ciężko tutaj pomijać aspekt finansowy. Z wyliczeń “Rzeczpospolitej” wynika, że roczne wpływy z tego podatku przyniosłyby budżetowi państwa nawet 2 miliardy złotych.

Jest oficjalne stanowisko ZUS ws. trzynastej emerytury. Emeryci powinni to wiedziećJest oficjalne stanowisko ZUS ws. trzynastej emerytury. Emeryci powinni to wiedziećCzytaj dalej

Pomimo, że nowy podatek ma być wymierzony w producentów, to jego koszty spadną na Polaków, ponieważ ceny słodyczy, napojów słodkich i innych produktów zawierających cukier będą rosnąć. Większe ceny za słodkości mają zniechęcić konsumentów do kupowania produktów z cukrem.

Radio ZET przytacza dane z sierpniowego badania CBOS, które wskazują, że 59 proc. Polaków zmaga się z dodatkowymi kilogramami. Co trzeci Polak ma nadwagę (38 proc.), a co piąty (21 proc.) cierpi na otyłość. Natomiast 39 proc. ma odpowiednią wagę, a 2 proc. - niedowagę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jantar nie ucieszyłyby obecne wydarzenia w jej rodzinie. Bardzo przykre
  2. Ukryta kamera nagrała, co weterynarz robi kotu, gdy nikt nie patrzy
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. Właśnie poinformowano, kiedy Polacy dostaną 13-stą emeryturę. Większość będzie wściekła

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News