Cukier sieje spustoszenie w naszych organizmach. Najlepiej ograniczyć spożywanie go jak tylko się da
pixabay/_Alicja_
Autor Stanisław Węgrowski - 6 Grudnia 2019

Nowy podatek zapłacą wszyscy! Ceny niemal najpopularniejszego produktu w kraju poszybują w górę

Cukier ma zostać opodatkowany od 2022 roku. Nowy podatek ma ograniczyć złe nawyki żywieniowe Polaków i będzie jednym z założeń Narodowej Strategii Onkologicznej zaplanowanej na lata 2020-2030.

Cukier opodatkowany już w 2022

Cukier będzie opodatkowany już za dwa lata. "Podatek cukrowy ma ograniczyć złe nawyki żywieniowe Polaków. Za słodkości zapłacimy więcej już w 2022 roku" - poinformowało Ministerstwo Zdrowia, cytowane przez Radio ZET.

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski stwierdził, że wprowadzenie podatku od cukru już w 2022 roku jest bardzo realne. Wprowadzenie nowej daniny to część planu walki z nowotworami, który nazywa się Narodowa Strategia Onkologiczna. Projekt został będzie prowadzony w latach 2020-2030.

Budżet państwa przytyje

Wiceminister zdrowia zapowiedział, że wprowadzenie podatku od cukru nie ma być tylko dodatkowym źródłem finansowania budżetu, ale przede wszystkim narzędziem w walce z otyłością. Ale ciężko tutaj pomijać aspekt finansowy. Z wyliczeń “Rzeczpospolitej” wynika, że roczne wpływy z tego podatku przyniosłyby budżetowi państwa nawet 2 miliardy złotych.

Pomimo, że nowy podatek ma być wymierzony w producentów, to jego koszty spadną na Polaków, ponieważ ceny słodyczy, napojów słodkich i innych produktów zawierających cukier będą rosnąć. Większe ceny za słodkości mają zniechęcić konsumentów do kupowania produktów z cukrem.

Radio ZET przytacza dane z sierpniowego badania CBOS, które wskazują, że 59 proc. Polaków zmaga się z dodatkowymi kilogramami. Co trzeci Polak ma nadwagę (38 proc.), a co piąty (21 proc.) cierpi na otyłość. Natomiast 39 proc. ma odpowiednią wagę, a 2 proc. - niedowagę.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News