BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Kiedyś tankowaliśmy tam wszyscy. Kultowy CPN coraz bliżej powrotu na polskie drogi

10 Listopada 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

CPN dla wielu Polaków zawsze będzie pierwszym skojarzeniem, gdy chodzi o stację paliwową. Uwielbiana marka może zostać reaktywowana - podaje forsal.pl. Orlen rozważa wprowadzenie CPN w miejsce likwidowanych stacji Bliska.

CPN - legenda polskich stacji benzynowych

CPN, czyli Centrala Produktów Naftowych było polskim, państwowym przedsiębiorstwem zajmującym się przetworami naftowymi oraz paliwami płynnymi. Jak podaje portal forsal.pl, historia CPN zaczęła się w sierpniu 1944 r. Za projekt logo CPN odpowiadał artysta Ryszard Bojar, który we współpracy z projektantami Jerzym Słowikowskim i Stefanem Solikiem stworzył również system identyfikacji wizualnej marki, przekształcając go później z uznanymi w świecie designu Andrzejem Antoniukiem i Joanną Bojar-Antoniuk. Symbol CPN został uznany za jeden z najbardziej udanych w historii polskiego wzornictwa. W latach świetności CPN dysponował przeszło 1400 stacjami benzynowymi, a także flotą prawie 600 autocystern. W 1999 roku CPN został przekształcony w PKN Orlen - popularne stacje pod obecną nazwą na rynek weszły rok później.

CPN może wrócić

Orlen rozważa przywrócenie marki CPN na polski rynek. Jednak nie jest jasne, czy operacja będzie się opłacać koncernowi. Informacje na ten temat są trzymane w tajemnicy - informuje forsal.pl. W międzyczasie likwidowane są stacje benzynowe marki Bliska, które nie okazały się niewypałem. Tylko najlepiej umiejscowione stacje zyskają szyld Orlen. Stacji Bliska miało być 900, a na koniec 2016 roku było ich zaledwie 108, co tylko pokazuje skalę klęski projektu. Wszystkie stacje budżetowej marki Orlenu mają zostać zlikwidowane w przyszłym roku.

Czy CPN powróci? Nie ulega wątpliwości, że kultowa marka ma duży potencjał marketingowy i mogłaby powrócić na fali wskrzeszania uwielbianych przez Polaków marek. Podobny zabieg dotyczył takich produktów, jak piwo EB czy Frugo. CPN mógłby być ciekawym uzupełnieniem dla oferty Orlenu. A my, Polacy, nie dość, że uwielbiamy stacje benzynowe, to jesteśmy bardzo sentymentalni. Czy to może się nie udać?

Obecnie w Polsce działa jedna stacja CPN na warszawskiej Pradze.

Obecnie w Polsce działa jedna stacja CPN na warszawskiej Pradze.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >