BiznesINFO.pl Finanse Co zamiast lokaty? Polacy szukają alternatyw
Biznes Info

Co zamiast lokaty? Polacy szukają alternatyw

13 kwietnia 2021
Autor tekstu: Radosław Święcki

Od czasu rekordowej obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej lokaty są kompletnie nieopłacalne. Polacy szukają alternatyw na to w jaki sposób pomnożyć swoje oszczędności. Jedną z opcji są obligacje. W niektórych przypadkach można zyskać nawet 500 razy więcej niż na lokacie. Trzeba się jednak liczyć z ryzykiem.

  • Od niemal roku lokaty są kompletnie nieopłacalne

  • Jakie są alternatywne rozwiązania dla lokat

  • Gdzie można zyskać 500 razy więcej niż na lokacie

Jeśli nie lokata, to co?

W maju minie rok od rekordowej obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (stopę referencyjną obniżono do najniższego w historii poziomu 0,10 proc.). Decyzja ta ucieszyła kredytobiorców, zasmuciła natomiast osoby trzymające swoje oszczędności na lokatach. Jeszcze przed rekordowym cięciem stóp zyski z lokat były znikome, teraz natomiast są żadne.

Obecnie banki oferują lokaty na poziomie 0,01 proc. , co w praktyce oznacza, że wkładając na konto oszczędnościowe 1000 zł, zyskamy – po odliczeniu podatku Belki – zaledwie 8 groszy , a trzeba się jeszcze liczyć z opłatą za prowadzenie konta wobec czego wyraźnie widać, że lokaty są dziś kompletnie nieopłacalne.

W zaistniałej sytuacji liczne grono Polaków czeka aż minie termin zakończenia lokaty i wycofuje swoje oszczędności. I nie chodzi tu tylko o brak zysków, a o niebezpieczeństwo... dopłacania. Na początku marca „Rzeczpospolita” ujawniła, że jeden z największych polskich banków rozważa wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów klientów indywidualnych. Gazeta nie podała jednak nazwy instytucji.

Redakcja Biznes Info zwróciła się do pięciu największych banków w Polsce z pytaniem, czy rozważają wprowadzenie ujemnego oprocentowania. Otrzymaliśmy odpowiedź ze strony PKO BP, Pekao, ING Banku Śląskiego i Santander Banku Polska (nie odpowiedział jedynie mBank), że nie planują wprowadzenia takiego rozwiązania, choć z odpowiedzi części instytucji mogło wynikać, że nie wykluczają takiego rozwiązania w przyszłości.

Co w obecnej sytuacji robić z oszczędnościami? Alternatywą dla lokat mogą być obligacje skarbowe . Różnica jest taka, że swoje środki użyczamy nie bankowi a rządowi i to właśnie państwo jest gwarantem tego produktu. Czy obligacje są opłacalne? Na pewno bardziej niż lokaty. Jak zauważa Money.pl, użyczając rządowi swoje oszczędności na trzy miesiące, otrzymamy odsetki w wysokości 0,5 proc., czyli 50 razy więcej niż w przypadku lokaty.

Inna możliwość to obligacje korporacyjne , gdzie gwarantem nie jest już państwo, a dana firma, która pozyskuje dzięki zainwestowanym przez klientów środkom, pieniądze na działalność biznesową.

Z jakim oprocentowaniem mamy do czynienia w tym wypadku? Wyższym niż w przypadku obligacji skarbowych i znacznie wyższym niż w przypadku lokat. Tyle, że trzeba się liczyć z ryzykiem, bo o ile państwo nie upadnie (banki na ogół też nie), to w przypadku firmy taki scenariusz jest oczywiście możliwy.

Zyski 500 razy większe niż z lokat

Wróćmy jednak do oprocentowania. Money.pl przywołuje przykłady popularnej spółki windykacyjnej Kruk, która wypłaca odsetki na blisko 3,5 proc. Więcej, bo 5 proc. mogą zaoferować takie spółki jak PCC Rokita, czy Kredyt Inkaso. To oznacza, że zyski z obligacji mogę być 500 razy wyższe niż w przypadku lokat.

Jak wspomniano trzeba liczyć się z ryzykiem, bo ryzyko upadku czy niewypłacalności firmy zawsze musi wchodzić w grę. O tym, że nie jest to tylko teoria świadczą statystyki serwisu obligacje.pl przywołane przez Money.pl z których wynika, że tylko w ciągu ostatniego roku firmy nie oddały posiadaczom obligacji w sumie 660 mln zł.

Ekspert serwisu obligacje.pl Michał Sadrak zaznacza jednak, że nie jest tak, że wszystkie te środki przepadły, bowiem większość firm, które popadły w kłopoty finansowe próbuje porozumieć się z inwestorami w sprawie spłaty długów. Dogadują się np. na zwrot kilkudziesięciu procent w ratach rozłożonych na kilka lat.

Sadrak radzi, by przed kupieniem obligacji firm sprawdzić na czym polega ich biznes, a także jaka jest kondycja przedsiębiorstwa – czy ma pieniądze, płynność finansową i dobre perspektywy.

Obserwuj nas w
autor
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie