BiznesINFO.pl Twój portfel Choroba zawodowa a emerytura. Emerycie, twoja choroba może uprawniać cię do pobierania dodatkowych pieniędzy
Biznesinfo.pl

Choroba zawodowa a emerytura. Emerycie, twoja choroba może uprawniać cię do pobierania dodatkowych pieniędzy

19 grudnia 2019
Autor tekstu: Paulina Musianek

Choroba zawodowa - definicja

Czym jest choroba zawodowa? Zgodnie z artykułem 2351 Kodeksu Pracy za chorobę zawodową uważa się chorobę wymienioną w wykazie chorób zawodowych. Powodowana ona jest działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy lub sposobem wykonywania pracy.

Choroba zawodowa może nastąpić w okresie zatrudnienia pracownika w narażeniu zawodowym albo po zakończeniu pracy w takim narażeniu, pod warunkiem wystąpienia udokumentowanych objawów chorobowych w okresie ustalonym w wykazie chorób zawodowych.

Przykładowo źródłem choroby zawodowej może być konieczność stałej pracy w niedogodnej pozycji, ciągłe lub systematyczne wykonywanie ciężkich i intensywnych czynności lub ustawiczne przebywanie w otoczeniu zawierającym czynniki szkodliwe dla zdrowia, np. hałas, nieodpowiednie oświetlenie,  zwiększone obciążenie psychiczne i fizyczne, zapylenie, promieniowanie, związki chemiczne.

Jakie dolegliwości zaliczane są do grupy chorób zawodowych? Są to m.in. pylice płuc, zmęczeniowe złamanie kości, udar cieplny albo jego następstwa czy alergiczne zapalenie spojówek. Najbardziej znaną chorobą zawodową jest, coraz częściej występują wśród pracowników biurowych, zespół cieśni nadgarstka. Inną powszechną chorobą tego typu, nazywaną nawet chorobą zawodową nauczycieli jest przewlekła choroba narządu głosu spowodowana nadmiernym wysiłkiem głosowym.

Choroba zawodowa a emerytura. Możesz starać się o rentę

Należy pamiętać, że choroby zawodowe jako skutek wykonywanej pracy mogą pojawić się również po zakończeniu okresu zatrudnienia, czyli przejściu na emeryturę.

Choroba zawodowa nie uprawnia do otrzymania dodatkowych korzyści finansowych emerytowi czy dodatku do emerytury, jednak warto postarać się o jej stwierdzenie, ponieważ senior cierpiący na dolegliwość ujętą w spisie może starać się o rentę z tego tytułu. W efekcie zbiegu uprawnień do emerytury i renty, zgodnie z art. 26 ust. 1 u.u.w., osoba ubezpieczona może pobierać jedno świadczenie, powiększone o połowę drugiego, czyli np. pobierać emeryturę zwiększoną o połowę renty (lub odwrotnie).

Warto wiedzieć, że można również starać się o jednorazowe odszkodowanie z ZUS. Wynosi ono 20% przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. Ocena poziomu uszczerbku odbywa się po zakończeniu leczenia i rehabilitacji.

Obserwuj nas w
autor
Paulina Musianek

Wydawca Biznesinfo. Absolwentka dziennikarstwa oraz zarządzania i marketingu. Wcześniej zajmowała się tworzeniem treści marketingowych i działaniami pr-owymi dla NGOs, m.in. Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Interesuje się metodami wpływu społecznego, psychologią biznesu i mindfulness. Uwielbia trekking, spanie w namiocie i trudne warunki. Prywatnie kociara. Uważa, że jedyną stałą w życiu jest zmiana.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie