BiznesINFO.pl

Harrison Marshall, @theskiphouse – instagram.

Ceny wynajmu mieszkań go przerosły. 28-latek przerobił kontener na śmieci… w maleńki domek

18 Marca 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

Harrison Marshall, 28-letni architekt i artysta chciał wynająć mieszkanie w Londynie latem zeszłego roku. Szybko uświadomił sobie, że ceny są dla niego nieosiągalne, wskutek czego podjął decyzję o przerobieniu kontenera na śmieci w niewielki domek. Zrealizowanie tego projektu kosztowało go 4,8 tys. dolarów (ponad 21 tys. zł).

Skąd taki pomysł?

Na łamach brytyjskiego Business Insidera 28-letni artysta wyjaśnia, że do przerobienia kontenera na śmieci w maleńki domek skłoniły go ceny za wynajem mieszkania w Londynie oraz trudności z dostępnością tańszych lokali – gdy mężczyźnie już udawało się znaleźć ofertę przystępną cenowo i mieszczącą się w jego kryteriach, okazywało się, iż chętnych jest zdecydowanie więcej, wskutek czego mieszkanie znikało z serwisu internetowego w ciągu pięciu minut. 

W tej historii bardzo istotny jest fakt, że Harrison Marshall przez ostatnie siedem lat zajmował się planami projektowymi oraz budową dla organizacji charytatywnych za granicą. Z przyjaciółmi ze studiów architektonicznych założył Caukin Studio i w ramach tej działalności budował szkoły, place zabaw, ośrodki zdrowia i domy kultury. Dlatego, gdy podjął decyzję o przerobieniu kontenera na śmieci w miejsce do życia, wiedział, na co zwrócić uwagę. Projekt zrealizował razem z firmą Skip Gallery, która zleciła artystom stworzenie dzieła sztuki właśnie w kontenerze.

Zrzut ekranu 2023-03-18 o 20.27.15.png

Kontrastowało to z tym, o czym zazwyczaj myśli się jako o domu. Pojemnik, czy śmietnik, to jego niemal biegunowe przeciwieństwo. Trudno wyobrazić sobie, że można go przekształcić w coś, co jest stosunkowo przytulne i domowe — wyjaśnił architekt w rozmowie z Business Insiderem. 

Artysta płaci 60 dolarów za wynajem śmietnika

Przerobienie kontenera w maleńki domek zajęło Marshall’owi kilka miesięcy, zajmował się tym głównie wieczorami, czasami pomagali mu przyjaciele z Caukin Studio. Oficjalnie przeprowadził się w lutym. We wnętrzu intrygującej budowli znalazło się miejsce na łóżko, zlew, niewielki aneks kuchenny oraz zbiornik na wodę. Mężczyzna uzupełnia ją z węża należącego do sąsiada (dzięki temu może myć naczynia i zęby). W środku niestety nie ma spłukiwanej toalety – jest za to przenośna, którą Marshall zabiera na zewnątrz kontenera, natomiast prysznic bierze w pracy lub na siłowni.

Zrzut ekranu 2023-03-18 o 20.30.06.png

Przez pewien czas w kontenerze nie było prądu, dlatego 28-latek musiał używać kilku kołder, by się ogrzać. Kiedy już położę się do łóżka, nie jest tak źle. Konstrukcja jest dobrze izolowana, ale wychodzenie rano i wystawianie nogi spod kołdry to coś, czego boję się każdego ranka – tłumaczył Marshall na łamach Business Insidera.

Zrzut ekranu 2023-03-18 o 20.30.52.png

Materiały oraz wyposażenie domku kosztowały architekta 4,8 dolarów. Natomiast za wynajem śmietnika mężczyzna płaci 60 dolarów miesięcznie (ponad 260 zł). Kontener znajduje się w Bermondsey w południowo-wschodnim Londynie, niedaleko Tower Bridge, na terenie udostępnionym przez organizację charytatywną zajmującą się sztuką.

Wysokie ceny czynszu to problem dla wielu ludzi

Artysta planuje mieszkać w kontenerze przez rok, ale bierze również pod uwagę dłuższy pobyt. Gdy go zakończy, chciałby przenieść kontener w inne miejsce i pokazywać go ludziom. Mężczyzna tłumaczy, że jego projekt ma być również powodem do dyskusji o obecnych warunkach mieszkaniowych i o tym, że wysokie ceny czynszu stanowią problem dla milionów ludzi. Zdaniem artysty deweloperzy w Wielkiej Brytanii przestrzegają przepisów z zakresu budownictwa socjalnego i publicznego, ale wyłącznie w charakterze "na odczep się". Młody architekt apeluje o włączenie przystępnych cenowo mieszkań do dużych inwestycji.

Zrzut ekranu 2023-03-18 o 20.33.57.png

Wszystkie zdjęcia załączone w niniejszym artykule zostały nam udostępnione za pośrednictwem profilu na Instagramie @theskiphouse – https://instagram.com/theskiphouse?igshid=OGRjNzg3M2Y= .

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Niemcy wybudują wielką fabrykę na Dolnym Śląsku. Otrzymali milionowe wsparcie od polskiego rządu
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Handel

Popularna sieć fast foodów wkracza do Polski. Wiadomo, kiedy pojawią się pierwsze lokale
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Największy niemiecki bank ma kłopoty. Rośnie niepokój na rynkach
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ministerstwo edukacji planuje odciążyć uczniów. Rozważa zmniejszenie ilości zajęć
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Duńczycy zobaczyli podejrzany obiekt przy Nord Stream. Od razu wysłali wojsko
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]