BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Ceny ropy w górę. Powodem zagadkowy atak w Zatoce Omańskiej

13 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Ropa drożeje w zastraszającym tempie. Wszystko przez tajemniczy atak, jaki miał miejsce w Zatoce Omańskiej. Ofiarami ataku są dwa tankowce przewożące ropę. Dotąd nie wiadomo, kto doprowadził do tego aktu agresji, ale pewne jest, że odczujemy to wszyscy.

Ropa drożeje na naszych oczach. Winny wszystkiemu jest atak, jaki miał miejsce w Zatoce Omańskiej. To tam doszło w czwartek rano do dwóch tajemniczych aktów agresji. Ofiarami zostały zbiornikowce - jeden, Front Altair, należący do firmy z Norwegii, który płynął pod banderą Wysp Marshalla, drugi, Kokuka Courageous, należący do japońskiej firmy, który płynął pod banderą panamską.

Pierwszy z nich miał zostać trafiony torpedą, jak podała czarterująca go tajwańska grupa CPC Corp. Potwierdzono też, że doszło do trzech wybuchów na zbiornikowcu, a irańska agencja informacyjna IRNA, podała, iż jednostka zatonęła. Wieści te zdementowała norweska firma Frontline. Front Altair na swoim pokładzie miał 75. tys. ton produktu ropopochodnego - benzynę ciężką. Statek miał kierować się na Tajwa. Drugi zaś transportował metanol. Jak podała firma BSM Ship Management "incydent na pokładzie (Kokuka Courageous), który spowodował uszkodzenie kadłuba statku na prawej burcie".

Ropa w górę przez tajemniczy atak

Na szczęście załoga jednego, jak i drugiego tankowca została bezpiecznie ewakuowana ze statków. Pierwszemu pomoc udzieliła jednostka Hyundai Dubai, drugiemu Coastal Ace. Wśród 21-osobowej załogi Kokuka Courageous jest jedna osoba lekko ranna, której na Coastal Ace udzielono pomocy, czytamy na TVN24.pl.

"Autor" tych ataków niestety nie jest znany. Bardzo możliwe, że stoi za nimi Iran. Zatoka Omańska od dawna jest miejscem tarć między szunnickimi i szyickimi stronnictwami. Do incydentu doszło w miesiąc po tym, jak saudyjski minister energii, Khalid a-Falih, poinformował o "sabotującym ataku" na dwa należące do Arabii Saudyjskiej tankowce w pobliżu Fudżajry w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wówczas John Bolton, doradca Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego, mówił o "irańskich minach wodnych".

Wydarzenia z czwartkowego poranka wpłynęły na ceny ropy. Z racji tego, że przez Zatokę Perską, cieśninę Ormuz oraz Zatokę Omańską przepływa niemalże 30% światowej ropy, inwestorzy mają duszę na ramieniu. Jak podaje dla Business Insider Polska główny ekonomista TMS Brokers, Konrad Białas, w tym rejonie obecnie jest 200 tankowców, a jego zablokowanie, czym wielokrotnie groził Iran, wywołałoby niemały kryzys na rynku ropy. W wyniku incydentu ceny ropy już wzrosły o 3% pierwszy raz od 5 miesięcy, kiedy to na początku roku USA ogłosiło, że zapasy ropy zwiększyły się do 485,47 mln baryłek.

Tagi:

ropafinanseceny ropy

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Koszty pozaodsetkowe kredytów

Finanse

Polacy masowo biorą pożyczki. Takiego wyniku nie było od 5 lat

Czytaj więcej >
US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP) / AFP)

Finanse

Donald Trump oraz jego dzieci oskarżeni o masowe oszustwa. Grozi im gigantyczna kara

Czytaj więcej >
Od Nowego Roku na terenie UE zakaz wprowadzania m.in. plastikowych sztućców

Finanse

5 mld euro dla Ukrainy. Ministrowie UE wyrazili zgodę

Czytaj więcej >

Finanse

Soboń: Samorządy powinny jak najszybciej wypłacać dodatek węglowy

Czytaj więcej >

Finanse

Tarcza 1000 plus. Rząd szykuje nowy dodatek dla odbiorców ciepła

Czytaj więcej >

Finanse

Marszałek Sejmu: Rząd nie jest odpowiedzialny za wysokie ceny prądu oraz wysoką inflację

Czytaj więcej >