fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 01.01.2020. n/z Inteligentny licznik energii elektrycznej firmy Innogy (dawniej RWE Stoen).
East News, Arkadiusz Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 6 Grudnia 2020

Rosnące ceny prądu uderzą nas po kieszeni nie raz, a dwa razy. Zwykły konsument ucierpi podwójnie

Ceny prądu od przyszłego roku poszybują mocno w górę. Niestety, ale zwykły obywatel zapłaci więcej nie tylko za swoje zużycie prądu, bowiem na nim odbije się także opłata mocowa wprowadzona w przemyśle. Dlaczego? Odpowiedź jest zaskakująca.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czym jest opłata mocowa
 • Co wpłynie na ceny prądu
 • Dlaczego Polacy zapłacą podwójnie

Ceny prądu w górę z dwóch powodów

O opłacie mocowej zrobiło się głośno latem tego roku, jednakże nie jest to "świeżynka" na liście obowiązkowych należności. Przypomnijmy, że opłatę mocową uchwalono jeszcze w 2017 r., a jej wejście w życie opóźniano do granic możliwości. Pierwotnie miała obowiązywać już od 1 października 2020 r., jednakże przesunięto ten termin na 1 stycznia 2021 r.

Nowa danina ma wspomóc spółki energetyczne w ulepszaniu i modernizacji starych oraz w budowie nowych bloków energetycznych. Rząd zastawia się także ekologią i twierdzi, że dodatkowa opłata za prąd ma zachęcić Polaków do inwestowania we własne instalacje energetyczne, np.: panele fotowoltaiczne.

Lider zespołu „Boys” rozmawia z nami o trudnym czasie pandemii, zarobkach w branży i fenomenie muzyki disco poloLider zespołu „Boys” rozmawia z nami o trudnym czasie pandemii, zarobkach w branży i fenomenie muzyki disco poloCzytaj dalej

Pierwotne wyliczenia zakładały, że dodatkowa opłata uderzy po kieszeni ok. 13 mln gospodarstw domowych w Polsce, natomiast obecnie wiadomo już, że będzie to 16 mln domów. Opłata mocowa obejmie także pozostałych odbiorców - głównie przemysł i usługi - informuje portal money.pl.

Nietrudno się domyśleć, że opłata mocowa odbije się przede wszystkim na kieszeniach zwykłych podatników, którzy zapłacą podwójnie. Według szacunków portalu wysokienapiecie.pl będzie to 8 zł brutto miesięcznie. Dla rządzących oznacza to 1,1 mld zł, a gdzie pozostałe pieniądze?

Na ogrzewaniu można sporo oszczędzić. Pod warunkiem, że nie popełnia się kilku prostych błędówNa ogrzewaniu można sporo oszczędzić. Pod warunkiem, że nie popełnia się kilku prostych błędówCzytaj dalej

Ceny prądu w górę, a płacą podatnicy

"Pozostałe 4,5 mld zł zapłacą w przyszłorocznych rachunkach za prąd wszyscy pozostali odbiorców (głównie przemysł i usługi). Opłata mocowa będzie doliczana do energii elektrycznej zużywanej przez nich jedynie w godzinach szczytowych (od 7 do 22 w dni robocze), jednak wyniesie aż 76,20 zł/MWh" - wylicza money.pl.

Warto zauważyć, że w przypadku handlu i usług ceny prądu z doliczoną opłatą mocową będą zbliżone do ustawowych stawek przez to, że zużywają energię w ciągu dnia i godzinach zwanych szczytowymi.

Zgoła lepsza sytuacja kształtuje się w przypadku przemysłu, który pracuje bez wytchnienia, a największe jego moce przerobowe przypadają na godziny pozaszczytowe. Niestety, ale nie jest to rozwiązanie problemu, bowiem dodatkowe koszty związane z cenami prądu oznaczają pogorszenie konkurencyjności cen produktów.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Niesamowita historia unikatowego banknotu. Jest wart 200 razy więcej niż nominał
 2. Socha przyłapana na gorącym uczynku. SE: Złamała obostrzenie
 3. 1200 zł co miesiąc dla rodzica. Z nowego programu korzysta prawie 60 tys. osób
Stary dokument, który załatwi Ci dużo. Właśnie potwierdzono częstsze wypłaty premii, a to nie wszystkoStary dokument, który załatwi Ci dużo. Właśnie potwierdzono częstsze wypłaty premii, a to nie wszystkoCzytaj dalej

W tym przypadku także nie jest ciężko wywnioskować, że za podniesienie kosztów prowadzenia przemysłu i usług zapłacą zwykli obywatele. Niestety, ale Polaków czeka płacenie nie tylko swoich rachunków, ale także uiszczenie kosztów związanych z rządowymi podwyżkami.

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Nowa groźna odmiana grypy na Mazowszu. Próbki trafiły do laboratorium
 2. Nowotwór powrócił. Mały Bruno walczy ze straszną chorobą
 3. Biedronka definitywnie wycofuje jeden z głównych produktów
 4. Polskie emerytury z coraz większymi problemami. Jest czego się obawia
 5. Godziny dla seniorów: Kara, jaką można zapłacić zwala z nóg
 6. Niewiarygodne, ile zarabia Piotr Żyła, nie mieści się w głowie
 7. Powalający przepis Ani Lewandowskiej na placki ziemniaczane
Możesz być uprawniony do emerytury i renty po zmarłej osobie. Jest jednak warunekMożesz być uprawniony do emerytury i renty po zmarłej osobie. Jest jednak warunekCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News