Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Rosnące ceny prądu uderzą nas po kieszeni nie raz, a dwa razy. Zwykły konsument ucierpi podwójnie
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 06.12.2020 01:00

Rosnące ceny prądu uderzą nas po kieszeni nie raz, a dwa razy. Zwykły konsument ucierpi podwójnie

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 01.01.2020. n/z Inteligentny licznik energii elektrycznej firmy Innogy (dawniej RWE Stoen).
East News, Arkadiusz Ziolek

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest opłata mocowa

  • Co wpłynie na ceny prądu

  • Dlaczego Polacy zapłacą podwójnie

Ceny prądu w górę z dwóch powodów

O opłacie mocowej zrobiło się głośno latem tego roku, jednakże nie jest to "świeżynka" na liście obowiązkowych należności. Przypomnijmy, że opłatę mocową uchwalono jeszcze w 2017 r., a jej wejście w życie opóźniano do granic możliwości. Pierwotnie miała obowiązywać już od 1 października 2020 r., jednakże przesunięto ten termin na 1 stycznia 2021 r.

Nowa danina ma wspomóc spółki energetyczne w ulepszaniu i modernizacji starych oraz w budowie nowych bloków energetycznych. Rząd zastawia się także ekologią i twierdzi, że dodatkowa opłata za prąd ma zachęcić Polaków do inwestowania we własne instalacje energetyczne, np.: panele fotowoltaiczne.

Pierwotne wyliczenia zakładały, że dodatkowa opłata uderzy po kieszeni ok. 13 mln gospodarstw domowych w Polsce, natomiast obecnie wiadomo już, że będzie to 16 mln domów. Opłata mocowa obejmie także pozostałych odbiorców - głównie przemysł i usługi - informuje portal money.pl.

Nietrudno się domyśleć, że opłata mocowa odbije się przede wszystkim na kieszeniach zwykłych podatników, którzy zapłacą podwójnie. Według szacunków portalu wysokienapiecie.pl będzie to 8 zł brutto miesięcznie. Dla rządzących oznacza to 1,1 mld zł, a gdzie pozostałe pieniądze?

Ceny prądu w górę, a płacą podatnicy

"Pozostałe 4,5 mld zł zapłacą w przyszłorocznych rachunkach za prąd wszyscy pozostali odbiorców (głównie przemysł i usługi). Opłata mocowa będzie doliczana do energii elektrycznej zużywanej przez nich jedynie w godzinach szczytowych (od 7 do 22 w dni robocze), jednak wyniesie aż 76,20 zł/MWh" - wylicza money.pl.

Warto zauważyć, że w przypadku handlu i usług ceny prądu z doliczoną opłatą mocową będą zbliżone do ustawowych stawek przez to, że zużywają energię w ciągu dnia i godzinach zwanych szczytowymi. 

Zgoła lepsza sytuacja kształtuje się w przypadku przemysłu, który pracuje bez wytchnienia, a największe jego moce przerobowe przypadają na godziny pozaszczytowe. Niestety, ale nie jest to rozwiązanie problemu, bowiem dodatkowe koszty związane z cenami prądu oznaczają pogorszenie konkurencyjności cen produktów.

W tym przypadku także nie jest ciężko wywnioskować, że za podniesienie kosztów prowadzenia przemysłu i usług zapłacą zwykli obywatele. Niestety, ale Polaków czeka płacenie nie tylko swoich rachunków, ale także uiszczenie kosztów związanych z rządowymi podwyżkami.